4,8

(32) 740 99 00

Pon. - Pt.: 8:00 - 16:00

Wyślij email

Odpisujemy do 24h

ul.Saturna 2

41-818 Zabrze

4,8

Czy bufor ciepła jest potrzebny gdy ogrzewamy pompą ciepła?

Częstym błędem popełnianym przez instalatorów jest montaż za małego bufora albo jego całkowity brak. A zatem do czego ten bufor?
Powietrzna Pompa Ciepła w odróżnieniu od kotła gazowego korzysta z energii słonecznej zgromadzonej w powietrzu atmosferycznym. Jak wiadomo poza naszą atmosferą temperatura spada w przybliżeniu do – 273 oC co oznacza , że 0 oC to około 273 K czyli nieograniczona ilość energii cieplnej, którą odzyskują z powietrza Pompy Ciepła. Niestety nie jest tak różowo bo po niżej 0 oC zaczyna zamarzać wilgoć z powietrza a jak wiadomo lód sam w sobie nie jest bardzo dobrym izolatorem. Dla tego pompy ciepła co pewien czas zmieniają obieg chłodniczy i odmrażają tzw. parownik do czego potrzebują energii z budynku. Oczywiście można do tego użyć grzałki elektrycznej ale lepiej pobrać ciepło z budynku co może powodować przechłodzenie kaloryferów a w skrajnych przypadkach wyłączenie pompy. Dla tego producenci zalecają i podają minimalną pojemność  zbiornika buforowego który powinniśmy zamontować do prawidłowej pracy układu. Współczesne pompy ciepła mogą już pracować do temperatury otoczenia -30 oC ale żeby to osiągnąć potrzebny jest pewien kompromis spowodowany zmiennym współczynnikiem tzw. COP. Przykładowo pompa 12 kW przy temperaturze 5 oC uzyska 10 kW ale już przy -20 oC moc spadnie do 4,5 kW. Dla tego tak bardzo ważny jest prawidłowy dobór pompy ciepła do strefy klimatycznej. Częściowo spadek mocy zrekompensowano zmienną prędkością obrotową sprężarki oraz dodatkowym wtryskiem czynnika na ssanie. Dodatkowo pompa wodna dostosowuje swoje obroty do mocy, ciśnienie, przepływu wody itp. Więc jeżeli taką nowoczesną pompę ciepła podłączymy bezpośrednio do kaloryferów to może się okazać, że urządzeni o mocy 12 kW ograniczy się do 3 kW. Wystarczy już jednak najmniejszy zbiornik bufor (sprzęgło hydrauliczne) żeby rozwiązać ten problem. Drugi aspekt to minimalny czas pomiędzy włączeniem i wyłączenia sprężarki. Bufor daje ten komfort że temperatura nie będzie zmieniać się od 15 oC do 50 oC co może okazać się bardzo uciążliwe w normalnej eksploatacji.

Jak więc optymalnie dobrać wielkość bufora ?

Minimum podane jest w instrukcji montażu samego urządzenia ale to nie takie oczywiste bo inny bufor do ogrzewania podłogowego a jeszcze inny do kaloryferów. Wszystko zależy od tzw. zładu wody w instalacji. Przykładowo pompa Ciepła „OMEGA” 8 kW potrzebuje do prawidłowej pracy pojemność instalacji około 255 l ( zład wody ) Jeżeli zastosujemy glikol ,który ma mniejsze ciepło właściwe to musimy zwiększyć pojemność zbiornika. Przy ogrzewaniu podłogowym można założyć mniejszą pojemność ponieważ sama podłoga jest magazynem energii (np. anhydrytowa) ale nie każda spełnia ten warunek.

Co się stanie gdy nie mamy bufora lub jest zbyt mały?

1. sprężarka pompy będzie się włączać i wyłączać zbyt często co spowoduje, że zamiast 15 lat wytrzyma 3-6 lat. 2. W instalacji będzie występować gwałtowna zmiana temperatur co niekorzystnie wpłynie na szczelność armatury.

Jakie mamy korzyści z instalacji bufora?

3. Stabilna prace pompy ciepła i znaczne wydłużenie jej żywotności . Można to porównać do jazdy z stała prędkością w terenie niezabudowanym – zamiast stale hamować i przyspieszać. 4. Możliwość magazynowania energii z paneli PV. Przykładowo zbiornik buforowy 1000 l może zmagazynować około 26 kWh energii więc jeżeli dodamy jeszcze pojemność betonu przy ogrzewaniu podłogowym  to może się okazać, że w okresie zimowym gdy panele wytworzą maksymalnie 2 kW to już wystarczy do darmowego ogrzewania i magazynowania energii.

Jak prawidłowo wykonać instalację z buforem poza obliczeniami?

Wykorzystać inteligentne ogrzewanie i chłodzenie. Jeżeli zdecydujemy się na automatykę inteligentnego domu to oprócz fajnego gadżetu możemy uzyskać realne oszczędności energii. Co potrzebujemy : Panele PV, zbiornik buforowy, zbiornik CWU, grzałki, automatykę inteligentnego domu oraz pompę ciepła.

Jak to będzie działać ?

1. Automatyka wykrywa zapotrzebowanie na ciepło każdego z pomieszczeń i oblicza ilość potrzebnej mocy. 2. Sprawdza czy mamy dostępną energię z paneli PV 3. Jeżeli mamy wystarczającą ilość energii 4. Po zmroku zostają wyłączone grzałki, pompa ciepła, energię czerpiemy z zbiorników a na końcu z wodorowego albo akumulatorowego magazynu energii. 5. Zostają włączone grzałki elektryczne w CWU i buforze 6. Jeżeli brakuje mocy ale jest jej wystarczająco to włączona zostaje pompa ciepła 7. W okresie letnik priorytet ma grzałka CWU w zimowym Pompa Ciepłą Możemy pójść jeszcze dalej i ustawić oraz połączyć harmonogram pracy z automatyką, klimatyzacją, rekuperatorem, czujnikami obecności, czujnikami wilgotności itp. Inteligentny dom daje możliwość samowystarczalności energetycznej budynku mieszkalnego. Dodatkowo nadwyżkę energii możemy wykorzystać do ładowania baterii samochodowych.

Koszty inwestycji w automatykę inteligentnego układu ?

No cóż można śmiało rozpocząć taki dobór od 2500 zł ale już poniżej 10 tyś można zrobić automatykę, która wprowadzi naprawdę spore oszczędności. Podstawowy bufor 1000l kosztuje około 3 tyś zł a minimum to już około 2 tyś zł. Trzeba też pamiętać, że jeżeli mamy ogrzewanie podłogowe w betonie/ anhydrycie nie jest potrzebny aż tak duży bufor ponieważ sama podłoga ma pojemność cieplną, gorzej sprawa wygląd przy kaloryferach tutaj jest zasada czym większy tym lepszy. Oczywiście dokładne wyliczenia mogą zrobić albo nasi wykładowcy – projektanci a samą instalację też możemy z przyjemnością zamontować przez naszych fachowców bo kto jak nie instruktorzy monterów będzie wiedział jak wykonać to NAJLEPIEJ zapraszamy do kontaktu.

PODZIEL SIĘ POSTEM

UWAGA

Szanowni Klienci!

Prosimy o nieutożsamianie naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega oraz firmy Alfa Damian Cieślar z przedsiębiorstwem o zbliżonej nazwie: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa.

Informujemy, iż nie sprzedajemy zaświadczeń, potwierdzających ukończenie szkoleń w formie on-line i nie prowadzimy też egzaminów państwowych UDT/WIT w formie zdalnej.

Nie stosujemy również praktyk, polegających na wysyłaniu kurierem, materiałów szkoleniowych, rozwiązanych testów egzaminacyjnych do podpisu a także nie pobieramy pieniędzy za pośrednictwem firm kurierskich.

Zalecamy ostrożność, weryfikacje oferowanych usług szkoleniowych oraz serdecznie zapraszamy na profesjonalne szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek.