4,8

(32) 740 99 00

Pon. - Pt.: 8:00 - 16:00

Wyślij email

Odpisujemy do 24h

ul.Saturna 2

41-818 Zabrze

4,8

Cena od: 600 zł

Procedury​

Procedury F-Gazy, sprzęt

Posiadamy certyfikat UDT

Zobacz jak działamy

Specjalna oferta pomp ciepła, klimatyzatorów i układów chłodniczych oraz narzędzi f-gazowych dla naszych kursantów, rabat do – 45% dostępny w sklepie instalatora !

KLIKNIJ

Specjalna oferta pomp ciepła, klimatyzatorów i układów chłodniczych oraz narzędzi f-gazowych dla naszych kursantów, rabat do – 45% dostępny w sklepie instalatora!

KLIKNIJ

DOFINANSOWANIE NAWET DO 100%

EUROPEJSKI I KRAJOWY  FUNDUSZ SZKOLENIOWY

INFORMACJE: kom. 883 883 526

Zadzwoń i sprawdź! kom. 888 888 526

Jeżeli chcesz uzyskać Certyfikat FGazowy dla Przedsiębiorstwa :

– musisz posiadać zarejestrowaną działalność gospodarczą. Jeżeli posiadasz oddziały swojej firmy – muszą one być zgłoszone (zależy od formy prowadzonej działalności) do CEIDG lub KRS.

– jako osoba fizyczna nie zostałeś skazany za przestępstwo przeciwko środowisku – czyli na przykład nie wyrzucałeś śmieci do lasu.

– jesteś lub masz pracownika zatrudnionego na umowę o pracę nie ważne jaki wymiar etatu posiadającego F-Gazy dla Personelu – plastikowa niebieska karta wydana przez UDT

– w związku z wykonywanymi czynnościami przez ciebie powinieneś posiadać uprawnienia na napełnianie butli (do odzysku czynnika chłodniczego), lutowanie twarde, SEP w zakresie uprawnień elektrycznych (G1) jeżeli podłączasz i zabezpieczasz urządzenia elektrycznie , cieplne (G2) w zakresie demontażu kotłów montażu urządzeń chłodniczych pomp ciepła oraz wykonywania instalacji gazów technicznych – linii freonowej, gazowe (G3) w zakresie montażu urządzeń i instalacji – paliw gazowych (są to pompy ciepła na czynniku R 290 – propan lub izobutan oraz pomp ciepła hybrydowych)  – jeżeli nie posiadasz uprawnień SEPowskich zapisz się na szkolenie już dziś, kliknij TUTAJ i wybierz termin!

– musisz posiadać procedury, które trzeba napisać zgodnie wymaganiami Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 7 grudnia 2017 roku. Pamiętaj, że procedury pisane są pod Państwa firmę, indywidualnie, nie ma jednych ogólnych procedur dla wszystkich. Każdy Inspektor UDT może mieć swoje uwagi dotyczące procedur. W tym wypadku po wysłaniu procedur w formie elektronicznej do Inspektora należy je poprawić jeżeli będzie taka potrzeba.

– jeżeli nie czujesz się na siłach żeby samemu przejść całą certyfikacje – czyli oprócz procedur chcesz też mieć wsparcie wraz wypożyczonym sprzętem – możemy pomóc. Wynajmiemy i przywieziemy pełne wyposażenie sprzętu potrzebne do certyfikacji:

 • elektroniczny, przenośny przyrząd do wykrywania nieszczelności, o czułości minimum 5 g/rok, kontrolowanym co 12 miesięcy – świadectwo sprawdzenia/homologacja urządzenia musi być aktualne, oraz należy posiadać dokument potwierdzający czułość.

  • płyn pieniący do wykrywania nieszczelności (pianka/woda z mydłem)
  • zestaw do wykonywania prób szczelności, w tym butlą z gazem obojętnym takim jak azot (tańszy) lub droższym argonem i reduktorem ciśnienia odpowiednim dla danego gazu .

   Inspektor może zapytać o legalizację zbiornika pamiętaj aby data legalizacji nie wynosiła mniej niż 1 miesiąc – trzeba pamiętać że butle mają ważność 10 lat. Data ważności wybita jest na kołnierzu butli.

 

  • stacja do odzysku czynnika chłodniczego dla rodzajów czynników które będziesz obsługiwał. (Stacja musi być sprawna)
  • węże ciśnieniowe z zaworami odcinającymi, uniemożliwiającymi przedostanie się fluorowanych gazów cieplarnianych do środowiska w trakcie oraz po wykonaniu czynności odzysku lub napełnienia.

   Zdarza się że inspektor poprosi o podłączenie węży do reduktora oraz całości do butli z azotem.

 

 • zestaw manometrów do pomiaru ciśnienia w zakresie odpowiednim dla wykorzystywanych/odzyskiwanych czynników chłodniczych.

  Są inspektorzy którzy pytają o legalizację manometrów – pamiętaj, wg. Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 7 grudnia 2017 roku – ta legalizacja nie jest wymagana.

 • butle ciśnieniowe (przypominamy o aktualnej dacie ważności zbiornika) z zaworem dwudrożnym dla każdego rodzaju aktualnie wykorzystywanego czynnika i wagą o zakresie pomiarowym dostosowanym do wielkości napełnianego pojemnika lub cylindrem z wymienną skalą.

  Waga –  wg.Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 7 grudnia 2017 roku – legalizacja nie jest wymagana.
  Trzeba pamiętać że sytuacja zmieni się w momencie kiedy będziesz chciał odsprzedawać odzyskany czynnik. Wystawiasz wtedy fakturę a to obliguję do rozliczenia z urzędem skarbowym. Dla własnych potrzeb możesz sobie sam skalibrować wagę wystarczy podłączyć się do wagi która posiada kalibrację.

 • zestaw do lutowania twardego, gazowy (gaz+palnik+lut twardy) lub elektryczny (lutownica elektrooporowa+lut twardy)
 • zestaw kluczy wraz ze specjalistycznymi kluczami i przyrządami wykorzystywanymi w chłodnictwie (klucze do zaworów, nożyce do cięcia kapilar, zestawy do zaworów serwisowych).
 • obcinarka rolkowa do rur miedzianych.
 • zestaw kielichownic.
 • zestaw do rozwalcowywania rur.
 • przyrząd do pomiarów wielkości elektrycznych (amperomierz, woltomierz, omomierz).
 • przyrząd do pomiaru temperatury w zakresie od -20 ºC do +150 ºC o dokładności co najmniej 1 ºC w całym zakresie.
  inspektor będzie bardzo dokładnie sprawdzał parametry termometru.. Potwierdzone to musi być w dokumencie (instrukcji) lub na naklejce danego urządzenia.
 • szczypce ewakuacyjne z zaworem serwisowym.
 • środki ochrony osobistej, w tym:
 1. a) okulary chroniące przed wypływem czynnika chłodniczego.
 2. b) rękawice zabezpieczające przed ujemną temperaturą lub ochronne.
 • zestaw giętarek do rur miedzianych
 • niezbędna jest pompa próżniowa przenośna umożliwiającą osiągnięcie minimum  270 Pa. Inspektor sprawdza czy na pewno zgadza się ciśnienie na tabliczce znamiennej urządzenia jest osiągnięta wymagana minimalna próżnia podana przeważnie w mikronach 

Poniżej tabela z przeliczeniem wartości

  

Pa

PSI

Micron

Torr

Bar

poundal/foot 2

 

20

0,0029

150,06

0,15

0,0002

13,439

 
       
 
 

Pamiętaj, sprzęt jest zgodny z Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 7 grudnia 2017 roku. Dziennik Ustaw Poz. 2417

Wracając do procedur – inspektor zwraca uwagę na pierwsze trzy procedury. Co musisz wiedzieć :

Ponieważ przygotowywałeś jako „F-Gazowiec” procedury, musisz się orientować gdzie co się znajduje. W części I – znajdują się procedury. II część to protokoły i część III informacje uzupełniające – część III przeważnie nie interesuje inspektora natomiast dla Ciebie jest bardzo przydatna. W niej ujmujesz przydatne informacje np. linki gdzie znajdują się najważniejsze przepisy w jakich aktach prawnych,wypełnione sprawozdanie roczne do www.bds.ichp.pl w sprawie rozliczenia BDS itp.

Przeważnie zadawane pytania czyli ważne informacje w naszych procedurach są zaznaczone grubym drukiem np.:

Informacja dotycząca zapoznania się z procedurami – procedura 1-3 cały personel wykonujący czynności objęte zakresem procedury jest zobowiązany zapoznać się z procedurą oraz poświadczyć to w dokumencie potwierdzającym zapoznanie się z procedura. W naszym przypadku jest to oświadczenie.

Informacja o 5 latach przechowywania dokumentów w formie elektronicznej lub papierowej informacja znajduje się na końcu procedury 1-3 oczywiście pogrubionym drukiem.

Informacja dot. konieczności poinformowania operatora o zgłoszeniu do CRO jeżeli urządzenie zostanie napełnione ekwiwalentem 5 ton lub więcej. Taka informacja jest zawarta w protokole nr 1 z wykonywanych czynności.

W w/w protokole inspektor przeważnie pyta czym jest kategoria , podkategoria i oczywiście jaki okres ma być archiwizowany. Oraz ile egzemplarzy musisz przygotować czyli 2 sztuki dla operatora – klienta oraz dla siebie.

Jeżeli chodzi o protokół nr 2 z kontroli szczelności inspektor wymaga żebyś wiedział do ilu  godzin uznaje  się próbę szczelności – czyli 24 h.

Zależy od inspektora czasem są pytania np. dotyczące gdzie znajduje informacja o tym że detektor powinien być kalibrowany co 12 m-cy – zawarta jest w procedurach 1-2 w minimalnym wyposażeniu technicznym. Jeżeli masz pytania bądź wątpliwości napisz do nas lub zadzwoń. Zawsze staramy się pomóc zarówno przygotowaniu jak również w pozytywnym przejściu kontroli.

Wynajmujemy też sam sprzęt jeżeli będzie taka potrzeba.

1. Podstawy fizyki – chemiczne i technologiczne lutowania
2. Wymagane cechy konstrukcyjne połączeń lutowanych i zasady przygotowania części do łączenia (dopasowywanie i czystość części).
3. Lutowalność stali, miedzi i materiały dodatkowe do lutowania (rodzaje spoiw, sposób dozowania).
4. Badania jakości i własności połączeń lutowanych.
5. BHP przy lutowaniu.
6. Ćwiczenia praktyczne lutowania gazowego na stanowiskach produkcyjnych.

Podstawa prawna: § 27 Rozporządzenia MG z dn. 27 kwietnia 2000r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych (Dz. U. Nr 40, poz. 470)

Sprawdź opinie o kursach OSZ Omega

Lukas Luke
Lukas Luke
18:51 12 Dec 22
Zdawałem tu dziś egzamin UDT teoretyczny i praktyczny z gazów sprężonych i skropionych. Zostałem dobrze przygotowany na... kursie w OMEGA i dzięki temu nie miałem problemu z pozytywnym zaliczeniem tego egzaminu. POLECAM zdecydowanie szkolenia tutaj.czytaj więcej
Tomasz Krzak
Tomasz Krzak
20:43 06 Oct 22
Gorąco polecam. Szkolenia prowadzone w luźnej atmosferze z dużą dawką fachowej wiedzy. Super zaplecze szkoleniowe (... przekroje klimatyzatorów itd.)Uczestniczyłem w kilku szkoleniach, otrzymałem materiały szkoleniowe (w formie papierowej i elektronicznej) do tego kawka, herbatka i ciepły posiłek. Każde ze szkoleń w których uczestniczyłem było ciekawe i w niczym nie przypominało nudnego wykładu na którym po trzecim slajdzie walczy się z powiekami. Egzaminy zdałem bez problemu.czytaj więcej
Krzysztof Woźniak
Krzysztof Woźniak
07:12 01 Oct 22
Ośrodek Szkolenia Zawodowego ,,Omega'' to jeden z najlepiej szkolących ośrodków w Polsce. Począwszy od zajęć... teoretycznych po praktyczne kładzie wyraźny nacisk na jak najlepszą formę przekazania wiedzy teoretycznej i fachowej w danym zakresie. Przygotowanie kursanta do egzaminu na najwyższym poziomie. Na wszystkie pytania można telefonicznie uzyskać szczegółowe informacje,oraz załatwić większość formalności tzw. biurowych. Panie w sekretariacie bardzo miłe i uczynne, jak również prelegenci na zajęciach teoretycznych i praktycznych. Egzaminy zdałem za pierwszym razem. Serdecznie Polecam.czytaj więcej
Piotr Włoch
Piotr Włoch
22:46 26 Sep 22
Polecam z pełną odpowiedzialnością . Zaangażowanie wykładowców i prowadzenie zajęć w sposób ponadprzeciętny.... Zagadnienia szkoleniowe przekazywane w sposób zrozumiały i łatwy do przyswojenia. Po odbyciu szkoleń w OSZ OMEGA s.c osiągnąłem zamierzony cel edukacyjny i zawodowy.czytaj więcej
Piotr Cendrowski
Piotr Cendrowski
10:46 26 Sep 22
Jeżeli szkolenia/uprawnienia, to warto przejechać jak w moim przypadku 400 km. Samo szkolenie bardzo dużo daje, ok 3/4... wiedzy praktycznej do zdanego egzaminu, reszta to czytanie i utrwalanie notatek. Byłem 4 dni: napełnianie zbiorników, F-gazy i lutowanie twarde, polecam.czytaj więcej
Adam Smętek
Adam Smętek
06:57 21 Sep 22
Super doświadczenie! Kursy pod względem merytorycznym bardzo bogate. Polecam każdemu ten ośrodek.
Marcin Kwaskowski
Marcin Kwaskowski
12:39 04 Jul 22
Szkolenie F-Gazowe oraz G1, G2, G3 przeprowadzone na wysokim poziomie. Informacje podane przez szkolących wyjaśniły... wiele nurtujących pytań. Zostałem dobrze przygotowany do egzaminu. Będę polecał Ośrodek Szkolenia Omega wszystkim, którzy będą chcieli pogłebić swoją wiedzę lub nauczyć się czegoś nowego. Pełen profesjonalizm.czytaj więcej
Lukasz L
Lukasz L
07:14 15 Jun 22
Bardzo solidnie wykonane kursy w rożnym zakresie , jestem mega zadowolony . Bardzo kompetentna załoga i bardzo przede... wszystkim miła ;)Polecam Kurs montażu klimatyzacji i pomp ciepła dla zainteresowanych 😉 Bardzo atrakcyjna cena i szybkie do ogarnięcia 😉czytaj więcej
Jakub
Jakub
20:41 13 Jun 22
Wspaniały ośrodek szkoleniowy z profesjonalną obsługą w biurze, szkolenie F-gazy z kompletem uprawnień do lutowania.... Szkoleniowcy też podchodzą z pasją i zaangażowaniem do swojej pracy by egzaminy były łatwe i przyjemne, teraz chwytam kolejne do kompletu.Polecam serdecznieczytaj więcej
Paweł Paczyński
Paweł Paczyński
19:45 13 Jun 22
Bardzo super polecam wszystkim wysoka jakość szkoleń zawodowych uczęszczałem na zajęcia f-gaz bardzo miła atmosfera... mili wykładowczy, wszystko wytłumaczą naprawdę warte polecenia.czytaj więcej
Mateusz S
Mateusz S
19:06 13 Jun 22
Pierwszy raz korzystałem z usług tej firmy, bardzo dobry kontakt z doradcąSzkolenie zostało zorganizowane... profesjonalnie, zgodnie z ustaleniamiczytaj więcej
Patryk Skatuła
Patryk Skatuła
08:31 09 Jun 22
Super ośrodek szkoleniowy z profesjonalnym podejściem do klienta.Szkolenie z instalatora pomp ciepła a także także... egzamin przebiegały bardzo przyjemnie i także profesinalnie.czytaj więcej
Marco
Marco
15:30 14 Apr 22
Ja mogę śmiało wystawić 5 gwiazd,, szkolenie oraz sam egzamin na hds odbył się u Państwa w ośrodku,, bez żadnego... problemu i w wyznaczonym terminie,, żadnych zastrzeżeń nie mam, a wręcz obsługa na najwyższym poziomie,,czytaj więcej
Patryk Gwiazda
Patryk Gwiazda
07:51 07 Feb 22
Niski poziom przygotowania do egzaminu UDT.W sali wykładowej półmrok zajęcia z grudnia, na egzaminie... półmrok.Przekazane materiały do nauki zdawkowe.Skoroszyt 60 stron.Z mojej grupy z 25 stycznia zdało ok 30% kursantów.Przygotowanie do egzaminu UDT tylko teoretyczne, kiepskie wykłady.Nie polecam osz omega. Szkoda pieniędzy i czasu.czytaj więcej
Aneta Martko
Aneta Martko
21:32 04 Feb 22
Nagiąganie klienta na pieniądze, brak możliwości praktyk na Suwnice ogólnego oraz Specjalnego Przeznaczenia!!!! tylko... praktyki na haku (ogólnego przeznaczenia) ....kto nie ma samochodu brak możliwości z dogadania się z wykładowcą na orientalny dowóz, ów praktyka czy egzamin.(niema czasu a autem firmowym jeździ..... UCZULAM! ....Nie polecam stracone pieniądze.. Pazerność Firmy....czytaj więcej
Adam Miazga
Adam Miazga
16:25 31 Jan 22
Szkolenie prowadzone na najwyższym poziomie; super kontakt z Panią Moniką oraz Panem Wojtkiem. Gorąco polecam.
Grzegorz Pracuch
Grzegorz Pracuch
07:50 20 Jan 22
Bardzo polecam zajęcia w tym ośrodku.
Dominik 23456
Dominik 23456
14:26 19 Dec 21
Pytanie 17 błąd w testach zaprzeczenie pytania 16.
muza samochód
muza samochód
13:26 14 Dec 21
Brak profesjonalizmu, i wiedzy, bardziej się wstydzę otwierać usta po złożeniu licowek, niżeli przed! Partactwo na... maksa! Omijać to szerokim łukiem.czytaj więcej
Seweryn Grzejszczyk
Seweryn Grzejszczyk
19:32 30 Aug 21
Bardzo profesjonalne szkolenie. Wykładowca przekazuje istotne informacje ze zrozumieniem dla kursanta. Super atmosfera.... Polecam.czytaj więcej
Adam Pluszkiewicz
Adam Pluszkiewicz
10:02 12 Aug 21
Pełen profesjonalizm
Piotr Rubik
Piotr Rubik
08:09 28 May 21
Daję 5 gwiazdek za możliwość przeanalizowania pytań dotyczących Podestów ruchomych przejezdnychProszę jednak poprawić... błędną odpowiedź w pytaniu 135 poprawna jest odpowiedź D a nie B . Pozdrawiamczytaj więcej
Bartłomiej Panek
Bartłomiej Panek
09:10 04 Jan 21
Wysoki poziom szkoleń, wykładowcy z bogatym doświadczeniem. Dostarczone materiały były obszerne można powiedzieć aż na... wyrost co przekładało się na świetna zdawalnosc w grupach w których byłem. Ponadto ośrodek oferuje pełne wsparcie w dziedzinach związanych z uprawnieniami również po egzaminach już podczas wlasnej działalności. Warto przejechac te kilometry i zrobic coś profesjonalnie. Polecam.czytaj więcej
Piotr Widuchowski
Piotr Widuchowski
11:51 17 Dec 20
Bardzo polecam ośrodek, dużo kursów do wyboru, fachowe doradztwo. Wykładowcy chętnie dziela się wiedzą i szczegółowo... przygotowują żeby zdać egzamin.czytaj więcej
Anna Mrozińska
Anna Mrozińska
22:07 18 Nov 20
Świetnie przekazana wiedza, szczegółowo i zrozumiale. Na szkoleniu fajna atmosfera i dobra komunikacja. Super. Polecam
Witold Mankowski
Witold Mankowski
21:29 17 Nov 20
Szkolenia przeprowadzane w sposób profesjonalny. Polecam.
lisek
lisek
12:18 17 Nov 20
nieprzygotowany plac i sprzęt na egzamin praktyczny .
Sebastian Wieroński
Sebastian Wieroński
16:09 06 Nov 20
Uprawnienia G1 w pełnym zakresie, bardzo miła atmosfera, szkolenie rzetelne i merytoryczne. Wykładowcy konkretni. kurs... pomiarowy troszeczkę za ubogi,dla bardzo początkujących pomiarowców. Polecam serdecznie wszystkim , sam chętnie wrócę za pięć lat.czytaj więcej
Małgorzata Wiór
Małgorzata Wiór
16:02 05 Aug 20
Uzyskanie certyfikatu f gaz z pomocą Panik Kasi to pestka.Polecam wszystkim starającym się o certfikat.
Mrs Jughead
Mrs Jughead
15:36 29 Jul 20
Pomoc przy uzyskaniu certyfikatu dla przedsiębiorców okazała się strzałem w dziesiątkę. Kontrolę przeszliśmy wspólnie... bez problemów.Sprawnie, tanio i solidnie. Polecam serdecznie.czytaj więcej
Robert Kol
Robert Kol
14:40 29 Jul 20
Profesjonalne podejście, super wykładowcy, dobre przygotowanie do egzaminów na certyfikację F-Gaz, Polecam.
Mariusz Marszałek
Mariusz Marszałek
09:21 25 Jun 20
Świetnie przekazują wiedzę, jeżeli u nich się nie nauczysz nie zrobisz tego nigdzie
Daga Nowak
Daga Nowak
09:27 22 Jun 20
Szybko, zwięźle, na temat. Polecam!
Rajmund Deja
Rajmund Deja
22:54 08 Mar 20
Rozwiązywałem dzisiaj test na egzamin UDT na dźwigi zamieszczony na stronie ośrodka. No, niestety nie jest on... precyzyjny. Jest kilka niezgodnych odpowiedzi. Proszę aby przed zamieszczeniem tego typu udogodnień dla kursantów, wnikliwie przeanalizować podane odpowiedzi.czytaj więcej
Camillo998
Camillo998
13:18 08 Mar 20
Szkolenie przeprowadzone na najwyższym poziomie, co daje pozytywny wynik egzaminu na Konserwatora Podestów Ruchomych... za pierwszym razem.Pozdrawiam Serdecznieczytaj więcej
Przemek Łynko
Przemek Łynko
12:06 22 Dec 19
Bardzo mila i dachowe doradztwo oraz szkolenia
Jaaa Kaaa
Jaaa Kaaa
17:40 16 Dec 19
Wszystko sprawnie.
slawomir drostek
slawomir drostek
15:55 10 Oct 19
Jest bardzo dobrze 3 szkolenia 3 zaliczone. Tylko na egzamin wejść bez stresu i napewno zdane
Mariusz Mamonski
Mariusz Mamonski
15:43 10 Oct 19
Pełna profeska polecam chłopaki naprawdę maja pojęcie o tym co robią tyle w temacie
Tomasz Pięta
Tomasz Pięta
12:06 25 Jul 19
Gdybym sam nie zadzwonił dowiedzieć się, czy szkolenie na ,które się zapisałem na pewno się odbędzie, to przejechałbym... 200 km tylko po to żeby klamkę pocałować. Daleko od profesjonalizmu.czytaj więcej
Ośrodek Szkolenia Zawodowego OMEGA s.c.
Ośrodek Szkolenia Zawodowego OMEGA s.c.
12:37 02 Dec 13
Polecam - szybko, sprawnie i fachowo
Następne Opinie
js_loader