Specjalna oferta pomp ciepła, klimatyzatorów i układów chłodniczych oraz narzędzi f-gazowych dla naszych kursantów, rabat do – 45% dostępny w sklepie instalatora !
KLIKNIJ
Specjalna oferta pomp ciepła, klimatyzatorów i układów chłodniczych oraz narzędzi f-gazowych dla naszych kursantów, rabat do – 45% dostępny w sklepie instalatora!
KLIKNIJ
Kontakt
32 740 99 00 - Biuro Zabrze/Kraków
798 798 998, 506 506 716 - Zabrze
507 507 516 - Kraków
Zadzwoń i sprawdź! kom. 888 888 526
Kurs Lutowania Twardego
Kurs lutowania twardego jest jednym ze szkoleń którego odbycie daje uczestnikom praktyczną wiedzę przydatną w pracy i życiu codziennym.
Szkolenie lutowania twardego skierowane jest do osób, które zajmują się pracami lutowniczymi zwłaszcza w miejscach gdzie wymagana jest wysoka jakość lutowania. Na szkolenie z lutowania zapraszamy również osoby, które dopiero planują poznać tajniki lutowania twardego stali i miedzi. Nauka lutowania z Omega to szybka i skuteczna metoda na zdobycie umiejętności lutowania twardego.
Warunki przyjęcia na kurs lutowania:
– wykształcenie co najmniej podstawowe
– ukończone 18 lat
– stan zdrowia umożliwiający wykonywanie pracy spawacza potwierdzony orzeczeniem lekarza medycyny pracy
Kurs lutowania twardego cena 790 zł
Płatność gotówką w dniu rozpoczęcia szkolenia lutowania lub przelewem na podstawie faktury pro-forma przed realizacją usługi. Brak możliwości dokonania płatności kartą.
W cenie kursu lutowania :
– zajęcia teoretyczne (wykład)
– zajęcia praktyczne (praca z urządzeniem)
– materiały szkoleniowe
– zimne i ciepłe napoje
Dodatkowo możliwość:
- Duplikat zaświadczenia o ukończeniu kursu lutowania w języku angielskim/niemieckim – 65 zł / zaświadczenie
- Chcesz uzyskać RABAT ? Dla grupy 3 os. lub więcej mamy specjalne promocje
Nauka lutowania w Omega
Nauka lutowania nie musi być trudna, jeżeli w szkoleniu prowadzą Cię doświadczone osoby. Decydując się na kurs lutowania w Omega wybierasz sprawdzony program nauczania, który zaznajomi Cię z zasadami BHP, teorią lutowania a następnie sprawdzi uzyskaną wiedzę w zajęciach praktycznych.
Zdobycie zaświadczenia o ukończeniu kursu lutowania zwiększa Twoją atrakcyjność na rynku pracy, ale również daje przydatną wiedzę, która niekoniecznie musi być związana z rozwojem zawodowym. Rozpocznij naukę lutowania twardego i zyskaj nowej umiejętności!
Dla kogo jest kurs lutowania?
Lutowanie wydaje się być w miarę prostą czynnością, ale tak jak to miejsce w wielu dziedzinach życia, czynność z pozoru łatwa wymaga zdobycia umiejętności, które pozwolą ją wykonywać na wysokim poziomie. Czynność lutowania przydaje się zarówno w życiu codziennym jak i przy ubieganiu się o pracę. Kurs lutowania w Omega to idealna okazja na szybką naukę lutowania twardego i zwiększenie swojej konkurencyjności na rynku pracy. Nad nauką lutowania czuwa doświadczony instruktor, które przekazuje wiedzę w prosty i jasny sposób. Nasze kursy lutowania sprawdzą się idealnie dla osób chcących poznać zasady chemiczne i technologiczne lutowania, rodzaje spoiw wykorzystywanych w lutowaniu, zasady BHP czy odbyć ćwiczenia praktyczne z lutowania gazowego na stanowiskach produkcyjnych. Kurs realizujemy w takich miastach jak Katowice, Zabrze, Ruda Śląska, Mysłowice, Tychy, Sosnowiec, Gliwice, Mikołów, Dąbrowa Górnicza czy Jaworzno.
Wśród naszych szkoleń znajdą Państwo również szkolenia oze, szkolenia dla spawaczy, kursy elektryczne i wiele innych, zapraszam do zapoznania się z ofertą.
1. Podstawy fizyki – chemiczne i technologiczne lutowania
2. Wymagane cechy konstrukcyjne połączeń lutowanych i zasady przygotowania części do łączenia (dopasowywanie i czystość części).
3. Lutowalność stali, miedzi i materiały dodatkowe do lutowania (rodzaje spoiw, sposób dozowania).
4. Badania jakości i własności połączeń lutowanych.
5. BHP przy lutowaniu.
6. Ćwiczenia praktyczne lutowania gazowego na stanowiskach produkcyjnych.
Podstawa prawna: § 27 Rozporządzenia MG z dn. 27 kwietnia 2000r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych (Dz. U. Nr 40, poz. 470)
Jeżeli chcesz uzyskać Certyfikat FGazowy dla Przedsiębiorstwa :
– musisz posiadać zarejestrowaną działalność gospodarczą. Jeżeli posiadasz oddziały swojej firmy – muszą one być zgłoszone (zależy od formy prowadzonej działalności) do CEIDG lub KRS.
– jako osoba fizyczna nie zostałeś skazany za przestępstwo przeciwko środowisku – czyli na przykład nie wyrzucałeś śmieci do lasu.
– jesteś lub masz pracownika zatrudnionego na umowę o pracę nie ważne jaki wymiar etatu posiadającego F-Gazy dla Personelu – plastikowa niebieska karta wydana przez UDT
– w związku z wykonywanymi czynnościami przez ciebie powinieneś posiadać uprawnienia na napełnianie butli (do odzysku czynnika chłodniczego), lutowanie twarde, SEP w zakresie uprawnień elektrycznych (G1) jeżeli podłączasz i zabezpieczasz urządzenia elektrycznie , cieplne (G2) w zakresie demontażu kotłów montażu urządzeń chłodniczych pomp ciepła oraz wykonywania instalacji gazów technicznych – linii freonowej, gazowe (G3) w zakresie montażu urządzeń i instalacji – paliw gazowych (są to pompy ciepła na czynniku R 290 – propan lub izobutan oraz pomp ciepła hybrydowych) – jeżeli nie posiadasz uprawnień SEPowskich zapisz się na szkolenie już dziś, kliknij TUTAJ i wybierz termin!
– musisz posiadać procedury, które trzeba napisać zgodnie wymaganiami Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 7 grudnia 2017 roku. Pamiętaj, że procedury pisane są pod Państwa firmę, indywidualnie, nie ma jednych ogólnych procedur dla wszystkich. Każdy Inspektor UDT może mieć swoje uwagi dotyczące procedur. W tym wypadku po wysłaniu procedur w formie elektronicznej do Inspektora należy je poprawić jeżeli będzie taka potrzeba.
– jeżeli nie czujesz się na siłach żeby samemu przejść całą certyfikacje – czyli oprócz procedur chcesz też mieć wsparcie wraz wypożyczonym sprzętem – możemy pomóc. Wynajmiemy i przywieziemy pełne wyposażenie sprzętu potrzebne do certyfikacji:
- elektroniczny, przenośny przyrząd do wykrywania nieszczelności, o czułości minimum 5 g/rok, kontrolowanym co 12 miesięcy – świadectwo sprawdzenia/homologacja urządzenia musi być aktualne, oraz należy posiadać dokument potwierdzający czułość.
- płyn pieniący do wykrywania nieszczelności (pianka/woda z mydłem)
- zestaw do wykonywania prób szczelności, w tym butlą z gazem obojętnym takim jak azot (tańszy) lub droższym argonem i reduktorem ciśnienia odpowiednim dla danego gazu .
Inspektor może zapytać o legalizację zbiornika pamiętaj aby data legalizacji nie wynosiła mniej niż 1 miesiąc – trzeba pamiętać że butle mają ważność 10 lat. Data ważności wybita jest na kołnierzu butli. - stacja do odzysku czynnika chłodniczego dla rodzajów czynników które będziesz obsługiwał. (Stacja musi być sprawna)
- węże ciśnieniowe z zaworami odcinającymi, uniemożliwiającymi przedostanie się fluorowanych gazów cieplarnianych do środowiska w trakcie oraz po wykonaniu czynności odzysku lub napełnienia.
Zdarza się że inspektor poprosi o podłączenie węży do reduktora oraz całości do butli z azotem. - zestaw manometrów do pomiaru ciśnienia w zakresie odpowiednim dla wykorzystywanych/odzyskiwanych czynników chłodniczych.
Są inspektorzy którzy pytają o legalizację manometrów – pamiętaj, wg. Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 7 grudnia 2017 roku – ta legalizacja nie jest wymagana. - butle ciśnieniowe (przypominamy o aktualnej dacie ważności zbiornika) z zaworem dwudrożnym dla każdego rodzaju aktualnie wykorzystywanego czynnika i wagą o zakresie pomiarowym dostosowanym do wielkości napełnianego pojemnika lub cylindrem z wymienną skalą.
Waga – wg.Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 7 grudnia 2017 roku – legalizacja nie jest wymagana.
Trzeba pamiętać że sytuacja zmieni się w momencie kiedy będziesz chciał odsprzedawać odzyskany czynnik. Wystawiasz wtedy fakturę a to obliguję do rozliczenia z urzędem skarbowym. Dla własnych potrzeb możesz sobie sam skalibrować wagę wystarczy podłączyć się do wagi która posiada kalibrację. - zestaw do lutowania twardego, gazowy (gaz+palnik+lut twardy) lub elektryczny (lutownica elektrooporowa+lut twardy)
- zestaw kluczy wraz ze specjalistycznymi kluczami i przyrządami wykorzystywanymi w chłodnictwie (klucze do zaworów, nożyce do cięcia kapilar, zestawy do zaworów serwisowych).
- obcinarka rolkowa do rur miedzianych.
- zestaw kielichownic.
- zestaw do rozwalcowywania rur.
- przyrząd do pomiarów wielkości elektrycznych (amperomierz, woltomierz, omomierz).
- przyrząd do pomiaru temperatury w zakresie od -20 ºC do +150 ºC o dokładności co najmniej 1 ºC w całym zakresie.
inspektor będzie bardzo dokładnie sprawdzał parametry termometru.. Potwierdzone to musi być w dokumencie (instrukcji) lub na naklejce danego urządzenia. - szczypce ewakuacyjne z zaworem serwisowym.
- środki ochrony osobistej, w tym:
- a) okulary chroniące przed wypływem czynnika chłodniczego.
- b) rękawice zabezpieczające przed ujemną temperaturą lub ochronne.
- zestaw giętarek do rur miedzianych
- niezbędna jest pompa próżniowa przenośna umożliwiającą osiągnięcie minimum 270 Pa. Inspektor sprawdza czy na pewno zgadza się ciśnienie na tabliczce znamiennej urządzenia jest osiągnięta wymagana minimalna próżnia podana przeważnie w mikronach
Poniżej tabela z przeliczeniem wartości |
||||||
Pa |
PSI |
Micron |
Torr |
Bar |
poundal/foot 2 |
|
20 |
0,0029 |
150,06 |
0,15 |
0,0002 |
13,439 |
|
Pamiętaj, sprzęt jest zgodny z Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 7 grudnia 2017 roku. Dziennik Ustaw Poz. 2417
Wracając do procedur – inspektor zwraca uwagę na pierwsze trzy procedury. Co musisz wiedzieć :
Ponieważ przygotowywałeś jako „F-Gazowiec” procedury, musisz się orientować gdzie co się znajduje. W części I – znajdują się procedury. II część to protokoły i część III informacje uzupełniające – część III przeważnie nie interesuje inspektora natomiast dla Ciebie jest bardzo przydatna. W niej ujmujesz przydatne informacje np. linki gdzie znajdują się najważniejsze przepisy w jakich aktach prawnych,wypełnione sprawozdanie roczne do www.bds.ichp.pl w sprawie rozliczenia BDS itp.
Przeważnie zadawane pytania czyli ważne informacje w naszych procedurach są zaznaczone grubym drukiem np.:
Informacja dotycząca zapoznania się z procedurami – procedura 1-3 cały personel wykonujący czynności objęte zakresem procedury jest zobowiązany zapoznać się z procedurą oraz poświadczyć to w dokumencie potwierdzającym zapoznanie się z procedura. W naszym przypadku jest to oświadczenie.
Informacja o 5 latach przechowywania dokumentów w formie elektronicznej lub papierowej informacja znajduje się na końcu procedury 1-3 oczywiście pogrubionym drukiem.
Informacja dot. konieczności poinformowania operatora o zgłoszeniu do CRO jeżeli urządzenie zostanie napełnione ekwiwalentem 5 ton lub więcej. Taka informacja jest zawarta w protokole nr 1 z wykonywanych czynności.
W w/w protokole inspektor przeważnie pyta czym jest kategoria , podkategoria i oczywiście jaki okres ma być archiwizowany. Oraz ile egzemplarzy musisz przygotować czyli 2 sztuki dla operatora – klienta oraz dla siebie.
Jeżeli chodzi o protokół nr 2 z kontroli szczelności inspektor wymaga żebyś wiedział do ilu godzin uznaje się próbę szczelności – czyli 24 h.
Zależy od inspektora czasem są pytania np. dotyczące gdzie znajduje informacja o tym że detektor powinien być kalibrowany co 12 m-cy – zawarta jest w procedurach 1-2 w minimalnym wyposażeniu technicznym. Jeżeli masz pytania bądź wątpliwości napisz do nas lub zadzwoń. Zawsze staramy się pomóc zarówno przygotowaniu jak również w pozytywnym przejściu kontroli.
Wynajmujemy też sam sprzęt jeżeli będzie taka potrzeba.