Cena od: 1200 zł
Szkolenie Instalatorów Systemów Fotowoltaicznych PV – OZE
z uprawnieniami elektrycznymi z grupy G1 E i D w zakresie urządzeń do 1kV, przyłączonych do krajowej sieci elektroenergetycznej wraz z pomiarami rezystancji uziemienia instalacji odgromowej oraz stanu izolacji
Specjalna oferta pomp ciepła, klimatyzatorów i układów chłodniczych oraz narzędzi f-gazowych dla naszych kursantów, rabat do – 45% dostępny w sklepie instalatora !
KLIKNIJ
Specjalna oferta pomp ciepła, klimatyzatorów i układów chłodniczych oraz narzędzi f-gazowych dla naszych kursantów, rabat do – 45% dostępny w sklepie instalatora!
KLIKNIJ
Kontakt
Biuro Zabrze
tel. 32 740 99 00
CENNIK
*Konieczność zapłaty 100% ceny najpóźniej do 5 dni przed rozpoczęciem kursu.
**Możliwość rezygnacji z udziału w szkoleniu i zwrotu pieniędzy najpóźniej 2 dni przed rozpoczęciem szkolenia.
Terminarz
Szkolenie Instalatorów Systemów Fotowoltaicznych PV OZE
Lokalizacja | Listopad 2024 |
---|---|
Zabrze | 04 |
Zadzwoń i sprawdź! kom. 888 888 526
Certyfikowany Instalator systemów fotowoltaicznych OZE z uprawnieniami elektrycznymi eksploatacyjnymi i dozorowymi z grupy G1 w zakresie urządzeń prądotwórczych przyłączonych do krajowej sieci elektroenergetycznej bez względu na wysokość napięcia znamionowego wraz z pomiarami rezystencji uziemienia instalacji odgromowej oraz stanu izolacji
Szkolenia OZE
W roku 2014 Urząd Dozoru Technicznego rozpoczął egzaminowanie instalatorów Odnawialnych Źródeł Energii w celu podniesienia ich kwalifikacji oraz jako potwierdzenie ich wiedzy jako wykonawców Instalacji Fotowoltaicznych w związku z tym iż zaczęła obowiązywać Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z 23 kwietnia 2003r (20 09/28/WE)
Ośrodek Szkolenia Zawodowego OMEGA również rozpoczął przygotowywanie uczestników kursu na instalatora systemów fotowoltaicznych do zdania oczywiście z wynikiem pozytywnym egzaminu na Instalatora Systemów Fotowoltaicznych, które stanowią trzon produkcji prądu na potrzeby własne domów i zakładów pracy.
Możliwość rezerwacji noclegu ok.100m od miejsca szkolenia!
Dla kogo jest kurs Instalatora systemów fotowoltaicznych OZE?
Z naszych szkoleń z fotowoltaiki na Śląsku korzystają m.in. monterzy instalacji fotowoltaicznych, którzy pragną zostać Certyfikowanym Instalatorem Systemów Fotowoltaicznych 2020. W trakcie kursu instalatora OZE przekazujemy specjalistyczną wiedzę, łącząc zagadnienia teoretyczne z praktyką. Kurs OZE w cenie 1200 zł to wydatek za szkolenie z fotowoltaiki w Katowicach, który zaprocentuje. Zapraszamy również do zapoznania się z kursem montażu klimatyzacji.
Jak uzyskać certyfikat OZE?
W Polsce główną instytucją sprawująca nadzór nad urządzeniami, instalacjami jak i sprawdzeniem kwalifikacji dla obsługi i konserwacji osób jest Urząd Dozoru Technicznego. Jego głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dla osób mienia i środowiska instalacji jak i urządzeń stwarzającymi zagrożenie. W związku z tym iż instalacja fotowoltaiczna wytwarza energię elektryczną i może stanowić źródło zagrożenia dla domu lub firmy wskutek nieprawidłowo wykonanej instalacji każda osoba która wykonuje instalacje winna przejść szkolenie przeprowadzone przez akredytowanego przez UDT organizatora szkoleń w zakresie Instalacji Fotowoltaicznych w tym przypadku przez Ośrodek Szkolenia Zawodowego OMEGA (podlink będzie na UDT).
Jaką wiedzę otrzyma kursant na szkoleniu z fotowoltaiki?
Po zapoznaniu się z przepisami krajowymi i normami dotyczącymi stosowania systemów fotowoltaicznych, uczestnicy kursu OZE na instalatora przejdą do podstaw wiedzy technicznej. W pierwszej kolejności szkolenia dla instalatorów fotowoltaiki ugruntowana zostanie wiedz w zakresie budowy, właściwości i zasad działania fotoogniw i modułów (PV). Ocenią przewagi ogniw polikrystalicznych nad monokrystalicznymi i prześledzą najnowsze osiągnięcia dotyczące ogniw np. z materiałów organicznych.
Warto posiadać podstawy wiedzy w tym zakresie, gdyż postęp technologiczny prowadzi do optymalizacji produkcji np. polimerowych ogniw PV, które nanoszone są w formie nadruku. A prosta masowa produkcja danego typu ogniw PV z roku na rok obniża znacząco koszt inwestycji zarówno u prosumentów, jak i w dużych elektrowniach, opartych na panelach fotowoltaicznych. W tym momencie przejdziemy do aspektów praktycznych szkolenia montera instalacji fotowoltaicznych. Obok zasad doboru systemów fotowoltaicznych, takich jak np. miejsce lokalizacji, kierunek i nachylenie instalacji, uczestnicy kursu montażu paneli fotowoltaicznych poznają wpływ zacienienia na wydajność instalacji, nauczą się pozyskiwać i przetwarzać dane pogodowe, obliczać powierzchnię systemu i wielkości znamionowych.
Kurs UDT fotowoltaika
Przyszli monterzy instalacji fotowoltaicznych przećwiczą również dobór falownika (inwertera) i określą jego sprawność. Dowiedzą się także do czego służy dioda bocznikująca fotoogniwo (by-pass) oraz co to jest gorący punkt (hot spot). Osobny moduł szkolenia z fotowoltaiki poświęcony został autonomicznym systemom, wykorzystaniu akumulatorów oraz zasilaniu awaryjnemu. Po czym, kursanci przejdą do string planu, czyli planu instalacji, gdzie poznają praktyczne zasady wykonywania instalacji, dobór i wymiarowanie przewodów i kabli. Monterzy zapoznają się również z narzędziami i wyposażeniem do montażu.
Następnym kluczowym elementem szkolenia OZE zgodne z UDT będzie konfigurowanie i uruchamianie instalacji fotowoltaicznej.
Szkolenie Fotowoltaika
Kurs montażu instalacji fotowoltaicznej obejmuje oczywiście praktyczną naukę instalacji paneli na przykładowych konstrukcjach wsporczych. Nie zabraknie możliwości samodzielnego konfigurowania parametrów, sprawdzania komunikacji z regulatorem ładowania oraz falownikiem sieciowym. W module kursu związanym z montażem systemów fotowoltaicznych nie może zabraknąć analizy typowych błędów montażowych, metod ograniczania przepięć oraz omówienia instalacji odgromowej i uziemienia.
Czy certyfikat jest potrzebny instalatorowi systemów fotowoltaicznych?
Dziś większość instalacji fotowoltaicznych to zwiększenie energooszczędności w domostwach czy firmach. Wiążąca się z wydatkiem kilkunastu tysięcy złotych bardzo często finansowana zarówno z kredytów jak i dopłat do instalacji przez organy administracji samorządowej miast gmin i powiatów. Każda z tych instytucji przyznając jakiekolwiek środki będzie żądała wykonania instalacji przez kwalifikowany personel odpowiednio przygotowany na szkoleniach fotowoltaiki do wykonywania prawidłowego wykonania instalacji – Rejestr Certyfikowanych Instalatorów OZE
Certyfikat UDT ze szkolenia instalacji fotowoltaicznej?
W pierwszej kolejności osoba która ukończyła szkolenie podstawowe dla osób ubiegających się o wydanie certyfikatu instalatora mikroinstalacji lub małej instalacji, dostaje zaświadczenie od akredytowanego przez UDT organizatora szkoleń w zakresie dotyczącym instalowania danego rodzaju odnawialnego źródła energii – akredytacja nr. OZE-A/07/00092/20 sprawdź nas tutaj w rejestrze UDT
W drugiej fazie instalator z zaświadczeniem udaje się do oddziału urzędu dozoru gdzie zdaje egzamin przed komisją UDT.
Serdecznie zapraszamy na kurs UDT fotowoltaika
Wszystkich zainteresowanych profesjonalną wiedzą, przystępnie i praktycznie przekazaną zapraszamy na kurs fotowoltaiki w cenie 1200zł. To profesjonalnie prowadzone szkolenia OZE 2020 dla monterów instalacji fotowoltaicznych do Katowic, serca rozgrzanego nowoczesnymi technologiami Śląska. Nasze kursy na instalatora systemów fotowoltaicznych organizujemy w różnych miastach Śląska jak Zabrze, Gliwice czy Botom, po więcej informacji zapraszamy do kontaktu.
Wyposażenie dostarczane przez organizatora
Organizator zapewnia wyposażenie techniczne oraz środkach ochrony indywidualnej niezbędnych do bezpiecznego zrealizowania programu szkolenia w zakresie Certyfikowanego Instalatorów Systemów Fotowoltaicznych PV – OZE
Kurs przygotowawczy dla osób
zamierzających zdawać egzamin
z fotowoltaiki przed Urzędem Dozoru Technicznego
Kursanci rozwiązują 8 testów po 24 pytania, o strukturze pytań podobnej do
typowych pytań egzaminacyjnych, które obejmują:
1) dokumenty odniesienia dotyczące stosowania systemów fotowoltaicznych,
2) przepisy krajowe oraz polskie normy dotyczące stosowania i wykorzystania fotowoltaiki,
3) przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej
oraz środowiska
stosowane w czasie instalowania – identyfikacja zagrożeń,
4) podstawowe właściwości fizyczne i zasada działania systemów fotowoltaicznych,
5) ogniwo słoneczne – budowa i zasada działania,
6) rodzaje ogniw i modułów fotowoltaicznych,
7) rodzaje systemów fotowoltaicznych,
8) urządzenia i elementy systemów fotowoltaicznych,
9) zasady doboru systemów fotowoltaicznych,
10) pozyskiwanie i przetwarzanie danych pogodowych,
11) autonomiczne systemy fotowoltaiczne,
12) podłączanie systemu fotowoltaicznego do sieci energetycznej,
13) polskie normy oraz specyfikacje techniczne związane z grupą tematyczną,
14) montaż
i regulacja instalacji systemu fotowoltaicznego,
15) współpraca z akumulatorami w systemach autonomicznych,
16) ograniczanie przepięć,
17) instalacja odgromowa oraz instalacja uziemienia,
18) analiza typowych błędów montażowych,
19) warunki odbioru i dokumentacja techniczna instalacji,
20) wydajność systemów fotowoltaicznych,
21) czynności związane z modernizacją i utrzymaniem systemów fotowoltaicznych,
22) Badania termowizyjne; cel i warunki wykonywania tego rodzaju badań.
Każdy test jest szczegółowo omawiany przez prowadzącego.
W części opisowej, kursanci rozwiązują 12 zadań problemowych, które obejmują:
1) schemat blokowy systemu on-grid i omówienie zasady
jego działania,
2) schemat blokowy systemu off-grid i omówienie zasady jego działania,
3) obliczanie parametrów łańcuchów złożonych z modułów połączonych szeregowo,
4) obliczanie parametrów łańcuchów złożonych z modułów połączonych równolegle,
5) analiza charakterystyki prądowo-napięciowej modułu
fotowoltaicznego dla różnych warunków słonecznych.
Omówienie zmiany położenia punktu mocy maksymalnej (MPP). Obliczanie zależność mocy modułu
fotowoltaicznego od warunków atmosferycznych,
6) obliczanie rzeczywistej energii elektrycznej,
wyprodukowanej w ciągu roku przez instalacje fotowoltaiczną,
7) analiza rozmieszczania modułów fotowoltaicznych w celu uzyskania maksymalnej
mocy instalacji fotowoltaicznej,
8)
analiza zakresu testów i pomiarów po montażu instalacji fotowoltaicznej,
9) analiza informacji,
jakie powinna zawierać dokumentacja instalacji fotowoltaicznej, sporządzona po jej wykonaniu,
10) obliczanie parametrów instalacji fotowoltaicznej na
podstawie schematu,
11) analiza
czynności, jakie należy przeprowadzić podczas okresowej kontroli instalacji fotowoltaicznej,
12) dobór modułów i falowników podczas projektowania instalacji
fotowoltaicznej.
Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, Dz. U. 2015, poz. 478.
Uzyskać certyfikat mogą instalatorzy zaliczający się do grupy I muszą spełnić warunki wynikające z zapisów ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii. Zgodnie z art. 136 ust. 3 ustawy.
Nr. Zaświadczenia | Imię i Nazwisko |
OZE-A/07/00092/20/1/2020/07 | GRZEGORZ SKOWRON |
OZE-A/07/00092/20/2/2020/07 | PAWEŁ WEŁNA |
OZE-A/07/00092/20/3/2020/07 | BARTOSZ DAMEK |
OZE-A/07/00092/20/4/2020/07 | ARIEL RZESZOWSKI |
OZE-A/07/00092/20/5/2020/07 | MARCIN WNOROWSKI |
OZE-A/07/00092/20/1/2020/08 | JAROSŁAW DROŻDŻOWICZ |
OZE-A/07/00092/20/2/2020/08 | GRZEGORZ SIWIERSKI |
OZE-A/07/00092/20/3/2020/08 | ALEX CARBOGNO-BARNABE |
OZE-A/07/00092/20/4/2020/08 | JAROSŁAW ZAJĄC |
OZE-A/07/00092/20/1/2020/09 | Michał Daszkiewicz |
OZE-A/07/00092/20/2/2020/09 | Wojciech Gębarowski |
OZE-A/07/00092/20/3/2020/09 | Alik Dorov |
OZE-A/07/00092/20/4/2020/09 | Krzysztof Jasiewicz |
OZE-A/07/00092/20/5/2020/09 | Gabriela Dawid-Bała |
OZE-A/07/00092/20/6/2020/09 | Piotr Grycz |
OZE-A/07/00092/20/7/2020/09 | Jarosław Walo |
OZE-A/07/00092/20/8/2020/09 | Krzysztof Maciuch |
OZE-A/07/00092/20/1/2020/10 | Robert Woszczyk |
OZE-A/07/00092/20/2/2020/10 | Mirosław Korus |
OZE-A/07/00092/20/3/2020/10 | Stanisław Galica |
OZE-A/07/00092/20/4/2020/10 | Bogusław Lewandowski |
OZE-A/07/00092/20/5/2020/10 | Bartosz Golec |
OZE-A/07/00092/20/6/2020/10 | Tomasz Pawlik |
OZE-A/07/00092/20/1/2020/11 | GRZEGORZ WOJCIECHOWSKI |
OZE-A/07/00092/20/2/2020/11 | MARIUSZ KĘPIŃSKI |
OZE-A/07/00092/20/3/2020/11 | CEZARY ZIARNECKI |
OZE-A/07/00092/20/4/2020/11 | DARIUSZ BIAŁOWĄS |
OZE-A/07/00092/20/1/2020/12 | Anatolii Levytskyi |
OZE-A/07/00092/20/2/2020/12 | Damian Klimas |
OZE-A/07/00092/20/3/2020/12 | Krzysztof Białożyt |
OZE-A/07/00092/20/4/2020/12 | Marcin Duży |
OZE-A/07/00092/20/5/2020/12 | Tadeusz Żuchowicz |
OZE-A/07/00092/20/6/2020/12 | Dawid Gawron |
OZE-A/07/00092/20/7/2020/12 | Paweł Kyć |
OZE-A/07/00092/20/8/2020/12 | Tomasz Majewski |
OZE-A/07/00092/20/9/2020/12 | Tomasz Kadecki |
OZE-A/07/00092/20/10/2020/12 | Dawid Łukawski |
OZE-A/07/00092/20/11/2020/12 | Zbigniew Stawowy |
OZE-A/07/00092/20/1/2021/01 | Jakub Świnicki |
OZE-A/07/00092/20/2/2021/01 | Tomasz Twardokęs |
OZE-A/07/00092/20/3/2021/01 | Piotr Grząśko |
OZE-A/07/00092/20/4/2021/01 | Grzegorz Sapiński |
OZE-A/07/00092/20/5/2021/01 | Sebastian Traczuk |
OZE-A/07/00092/20/6/2021/01 | Tomasz Nowakowski |
OZE-A/07/00092/20/7/2021/01 | Dariusz Bożek |
OZE-A/07/00092/20/8/2021/01 | Grzegorz Bożek |
OZE-A/07/00092/20/9/2021/01 | Krzysztof Słowik |
OZE-A/07/00092/20/10/2021/01 | Tomasz Kołakowski |
OZE-A/07/00092/20/11/2021/01 | Rafał Zięba |
OZE-A/07/00092/20/12/2021/01 | Grzegorz Małek |
OZE-A/07/00092/20/13/2021/01 | Bartłomiej Małek |
OZE-A/07/00092/20/14/2021/01 | Krystian Małek |
OZE-A/07/00092/20/15/2021/01 | Patryk Daniel |
OZE-A/07/00092/20/16/2021/01 | Kamil Barański |
OZE-A/07/00092/20/17/2021/01 | Maciej Piróg |
OZE-A/07/00092/20/18/2021/01 | Patryk Marek |
OZE-A/07/00092/20/19/2021/01 | Damian Furgacz |
OZE-A/07/00092/20/20/2021/01 | Mirosław Ciecierski |
OZE-A/07/00092/20/1/2021/02 | Piotr Effenberg |
OZE-A/07/00092/20/2/2021/02 | Marek Kupiec |
OZE-A/07/00092/20/3/2021/02 | Artur Skrzypiński |
OZE-A/07/00092/20/4/2021/02 | Kamil Suder |
OZE-A/07/00092/20/5/2021/02 | Daniel Wojcieszko |
OZE-A/07/00092/20/6/2021/02 | Szymon Galaxy |
OZE-A/07/00092/20/7/2021/02 | Wojciech Bandas |
OZE-A/07/00092/20/8/2021/02 | Artur Chudek |
OZE-A/07/00092/20/1/2021/3 | Jerzy Kollbek |
OZE-A/07/00092/20/2/2021/3 | Krzysztof Mierzwa |
OZE-A/07/00092/20/3/2021/3 | Dominik Zubek |
OZE-A/07/00092/20/4/2021/3 | Grzegorz Stępień |
OZE-A/07/00092/20/5/2021/3 | Konrad Drzymała |
OZE-A/07/00092/20/6/2021/3 | Łukasz Piwowarski |
OZE-A/07/00092/20/7/2021/3 | Krzysztof Kazior |
OZE-A/07/00092/20/8/2021/3 | Patryk Lisowski |
OZE-A/07/00092/20/9/2021/3 | Marcin Michałek |
OZE-A/07/00092/20/1/2021/4 | Grzegorz Mróz |
OZE-A/07/00092/20/2/2021/4 | Janusz Budziński |
OZE-A/07/00092/20/3/2021/4 | Dawid Siudut |
OZE-A/07/00092/20/4/2021/4 | Tomasz Kwiatek |
OZE-A/07/00092/20/5/2021/4 | Patryk Patecki |
OZE-A/07/00092/20/6/2021/4 | Mariusz Cierniak |
OZE-A/07/00092/20/7/2021/4 | Marcin Frączek |
OZE-A/07/00092/20/8/2021/4 | Jakub Piłka |
OZE-A/07/00092/20/1/2021/6 | Grzegorz Puk |
OZE-A/07/00092/20/2/2021/6 | Tomasz Langner |
OZE-A/07/00092/20/3/2021/6 | Robert Jastrzębski |
OZE-A/07/00092/20/4/2021/6 | Tomasz Rytel |
OZE-A/07/00092/20/5/2021/6 | Adrian Bańka |
OZE-A/07/00092/20/6/2021/6 | Tomasz Böhm |
OZE-A/07/00092/20/1/2021/8 | Sebastian Selburski |
OZE-A/07/00092/20/1/2021/9 | Barbara Stanuch |
OZE-A/07/00092/20/2/2021/9 | Kamil Wojciechowski |
OZE-A/07/00092/20/3/2021/9 | Wojciech Śliwiński |
OZE-A/07/00092/20/4/2021/9 | Michael Kołat |
OZE-A/07/00092/20/5/2021/9 | Iwo Gajewski |
OZE-A/07/00092/20/6/2021/9 | Krzysztof Gaszka |
OZE-A/07/00092/20/1/2021/11 | Paweł Dygas |
OZE-A/07/00092/20/2/2021/11 | Przemysław Lotz |
OZE-A/07/00092/20/3/2021/11 | Waldemar Zawadzki |
OZE-A/07/00092/20/1/2022/2 | Mateusz Piec |
OZE-A/07/00092/20/2/2022/2 | Rafał Solecki |
OZE-A/07/00092/20/3/2022/2 | Ryszard Piotrowski |
OZE-A/07/00092/20/4/2022/2 | Piotr Warzecki |
OZE-A/07/00092/20/5/2022/2 | Tomasz Zowada |
OZE-A/07/00092/20/6/2022/2 | Łukasz Gwiżdż |
OZE-A/07/00092/20/1/2022/3 | Paweł Michalik |
OZE-A/07/00092/20/2/2022/3 | Marcin Cieśla |
OZE-A/07/00092/20/3/2022/3 | Paweł Wiśniewski |
OZE-A/07/00092/20/1/2022/4 | Marcin Wilk |
OZE-A/07/00092/20/2/2022/4 | Paweł Kozub |
OZE-A/07/00092/20/3/2022/4 | Karol Janosz |
OZE-A/07/00092/20/1/2022/7 | Bartłomiej Kalbarczyk |
OZE-A/07/00092/20/2/2022/7 | Bronisław Jurec |
OZE-A/07/00092/20/1/2022/10 | Cezary Krerowicz |
OZE-A/07/00092/20/2/2022/10 | Fabian Malinowski |
OZE-A/07/00092/20/3/2022/10 | Marek Musioł |
OZE-A/07/00092/20/4/2022/10 | Bożena Wicha |
OZE-A/07/00092/20/5/2022/10 | Patryk Paralusz |
OZE-A/07/00092/20/6/2022/10 | Jerzy Domański |
OZE-A/07/00092/20/7/2022/10 | Grzegorz Kozioł |
OZE-A/07/00092/20/1/2023/2 | Łukasz Odziemek |
OZE-A/07/00092/20/2/2023/2 | Daniel Pawlik |
OZE-A/07/00092/20/3/2023/2 | Adam Hajn |
OZE-A/07/00092/20/4/2023/2 | Mariusz Ulfik |
OZE-A/07/00092/20/5/2023/2 | Paweł Sosna |
OZE-A/07/00092/20/6/2023/2 | Adrian Targacz |
OZE-A/07/00092/20/7/2023/2 | Mateusz Toman |
OZE-A/07/00092/20/8/2023/2 | Łukasz Toman |
OZE-A/07/00092/20/1/2023/3 | Tomasz Merk |
OZE-A/07/00092/20/2/2023/3 | Piotr Dominiak |
OZE-A/07/00092/20/3/2023/3 | Artur Małek |
OZE-A/07/00092/20/4/2023/3 | Dariusz Szatan |
OZE-A/07/00092/20/5/2023/3 | Tomasz Hajduk |
OZE-A/07/00092/20/6/2023/3 | Sylwiusz Żaboklicki |
OZE-A/07/00092/20/7/2023/3 | Emil Hryciuk |
OZE-A/07/00092/20/8/2023/3 | Marek Karabuła |
OZE-A/07/00092/20/1/2023/4 | Przemysław Zaborowski |
OZE-A/07/00092/20/2/2023/4 | Arkadiusz Przydatek |
OZE-A/07/00092/20/3/2023/4 | Piotr Głoskowski |
OZE-A/07/00092/20/4/2023/4 | Kamil Spyrka |
OZE-A/07/00092/20/1/2023/6 | Krzysztof Kołek |
OZE-A/07/00092/20/2/2023/6 | Roman Miller |
OZE-A/07/00092/20/3/2023/6 | Mateusz Iwanowicz |
OZE-A/07/00092/20/4/2023/6 | Krystian Janik |
OZE-A/07/00092/20/1/2023/7 | Jacek Pilny |
OZE-A/07/00092/20/2/2023/7 | Sebastian Zimoch |
OZE-A/07/00092/20/3/2023/7 | Grzegorz Jamróg |
OZE-A/07/00092/20/4/2023/7 | Szymon Markowski |
OZE-A/07/00092/20/1/2023/9 | Sebastian Spyra |
OZE-A/07/00092/20/2/2023/9 | Daniel Tomczyk |
OZE-A/07/00092/20/3/2023/9 | Marek Grzesik |
OZE-A/07/00092/20/4/2023/9 | Mateusz Jazgara |
OZE-A/07/00092/20/5/2023/9 | Jerzy Papież |
OZE-A/07/00092/20/6/2023/9 | Mateusz Piaskowy |
OZE-A/07/00092/20/7/2023/9 | Maksymilian Piaskowy |
OZE-A/07/00092/20/8/2023/9 | Jerzy Piaskowy |
OZE-A/07/00092/20/9/2023/9 | Tomasz Makosz |
OZE-A/07/00092/20/1/2023/12 | Łukasz Grajewski |
OZE-A/07/00092/20/2/2023/12 | Maciej Lustyk |
OZE-A/07/00092/20/3/2023/12 | Michał Dziubany |
OZE-A/07/00092/20/4/2023/12 | Adam Jamrozik |
OZE-A/07/00092/20/5/2023/12 | Marek Prusak |
OZE-A/07/00092/20/6/2023/12 | Andrzej Zelga |
OZE-A/07/00092/20/1/2024/1 | Tomasz Dąbrowski |
OZE-A/07/00092/20/2/2024/1 | Norbert Kuchta |
OZE-A/07/00092/20/3/2024/1 | Krzysztof Świrszcz |
OZE-A/07/00092/20/4/2024/1 | Bogusław Mazur |
OZE-A/07/00092/20/5/2024/1 | Dariusz Fijołek |
OZE-A/07/00092/20/1/2024/2 | Marcin Szargan |
OZE-A/07/00092/20/2/2024/2 | Andrzej Śnioch |
OZE-A/07/00092/20/3/2024/2 | Bartłomiej Musik |
OZE-A/07/00092/20/4/2024/2 | Rafał Wróbel |
OZE-A/07/00092/20/5/2024/2 | Marcin Kubczyk |
OZE-A/07/00092/20/6/2024/2 | Grzegorz Wilk |
OZE-A/07/00092/20/7/2024/2 | Adam Zubrzycki |
OZE-A/07/00092/20/8/2024/2 | Dariusz Kuźniar |
OZE-A/07/00092/20/1/2024/4 | Kamil Kłos |
OZE-A/07/00092/20/2/2024/4 | Robert Tkocz |
OZE-A/07/00092/20/3/2024/4 | Krzysztof Sekuła |
OZE-A/07/00092/20/4/2024/4 | Maciej Spałek |
OZE-A/07/00092/20/5/2024/4 | Paweł Hyża |
OZE-A/07/00092/20/6/2024/4 | Wojciech Szkopek |
OZE-A/07/00092/20/7/2024/4 | Maciej Grabowski |
OZE-A/07/00092/20/8/2024/4 | Karol Majewski |
OZE-A/07/00092/20/9/2024/4 | Piotr Widera |
OZE-A/07/00092/20/1/2024/6 | Patryk Justyk |
OZE-A/07/00092/20/2/2024/6 | Marek Sala |
OZE-A/07/00092/20/3/2024/6 | Karol Pilarek |
OZE-A/07/00092/20/4/2024/6 | Marek Walkiewicz |
OZE-A/07/00092/20/5/2024/6 | Sławomir Amanowicz |
OZE-A/07/00092/20/6/2024/6 | Piotr Lis |
OZE-A/07/00092/20/7/2024/6 | Marek Matyl |
OZE-A/07/00092/20/8/2024/6 | Wojciech Sychla |
OZE-A/07/00092/20/1/2024/8 | Dominik Czachorowski |
OZE-A/07/00092/20/2/2024/8 | Damian Brdak |
OZE-A/07/00092/20/3/2024/8 | Roman Orzechowski |
OZE-A/07/00092/20/4/2024/8 | Marek Krowicki |
OZE-A/07/00092/20/5/2024/8 | Mariusz Mućko |
OZE-A/07/00092/20/6/2024/8 | Tomasz Musiał |
OZE-A/07/00092/20/7/2024/8 | Artur Bodziony |
OZE-A/07/00092/20/1/2024/9 | Janusz Strzelecki |
OZE-A/07/00092/20/2/2024/9 | Rafał Polak |
OZE-A/07/00092/20/3/2024/9 | Bartłomiej Pańkowski |
OZE-A/07/00092/20/4/2024/9 | Tomasz Staliś |
|
|
Certyfikowany Instalator systemów fotowoltaicznych OZE z uprawnieniami elektrycznymi eksploatacyjnymi i dozorowymi z grupy G1 w zakresie urządzeń prądotwórczych przyłączonych do krajowej sieci elektroenergetycznej bez względu na wysokość napięcia znamionowego wraz z pomiarami rezystencji uziemienia instalacji odgromowej oraz stanu izolacji
Szkolenia OZE
W roku 2014 Urząd Dozoru Technicznego rozpoczął egzaminowanie instalatorów Odnawialnych Źródeł Energii w celu podniesienia ich kwalifikacji oraz jako potwierdzenie ich wiedzy jako wykonawców Instalacji Fotowoltaicznych w związku z tym iż zaczęła obowiązywać Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z 23 kwietnia 2003r (20 09/28/WE)
Ośrodek Szkolenia Zawodowego OMEGA również rozpoczął przygotowywanie uczestników kursu na instalatora systemów fotowoltaicznych do zdania oczywiście z wynikiem pozytywnym egzaminu na Instalatora Systemów Fotowoltaicznych, które stanowią trzon produkcji prądu na potrzeby własne domów i zakładów pracy.
Możliwość rezerwacji noclegu ok.100m od miejsca szkolenia!
Dla kogo jest kurs Instalatora systemów fotowoltaicznych OZE?
Z naszych szkoleń z fotowoltaiki na Śląsku korzystają m.in. monterzy instalacji fotowoltaicznych, którzy pragną zostać Certyfikowanym Instalatorem Systemów Fotowoltaicznych 2020. W trakcie kursu instalatora OZE przekazujemy specjalistyczną wiedzę, łącząc zagadnienia teoretyczne z praktyką. Kurs OZE w cenie 1200 zł to wydatek za szkolenie z fotowoltaiki w Katowicach, który zaprocentuje. Zapraszamy również do zapoznania się z kursem montażu klimatyzacji.
Jak uzyskać certyfikat OZE?
W Polsce główną instytucją sprawująca nadzór nad urządzeniami, instalacjami jak i sprawdzeniem kwalifikacji dla obsługi i konserwacji osób jest Urząd Dozoru Technicznego. Jego głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa dla osób mienia i środowiska instalacji jak i urządzeń stwarzającymi zagrożenie. W związku z tym iż instalacja fotowoltaiczna wytwarza energię elektryczną i może stanowić źródło zagrożenia dla domu lub firmy wskutek nieprawidłowo wykonanej instalacji każda osoba która wykonuje instalacje winna przejść szkolenie przeprowadzone przez akredytowanego przez UDT organizatora szkoleń w zakresie Instalacji Fotowoltaicznych w tym przypadku przez Ośrodek Szkolenia Zawodowego OMEGA (podlink będzie na UDT).
Jaką wiedzę otrzyma kursant na szkoleniu z fotowoltaiki?
Po zapoznaniu się z przepisami krajowymi i normami dotyczącymi stosowania systemów fotowoltaicznych, uczestnicy kursu OZE na instalatora przejdą do podstaw wiedzy technicznej. W pierwszej kolejności szkolenia dla instalatorów fotowoltaiki ugruntowana zostanie wiedz w zakresie budowy, właściwości i zasad działania fotoogniw i modułów (PV). Ocenią przewagi ogniw polikrystalicznych nad monokrystalicznymi i prześledzą najnowsze osiągnięcia dotyczące ogniw np. z materiałów organicznych.
Warto posiadać podstawy wiedzy w tym zakresie, gdyż postęp technologiczny prowadzi do optymalizacji produkcji np. polimerowych ogniw PV, które nanoszone są w formie nadruku. A prosta masowa produkcja danego typu ogniw PV z roku na rok obniża znacząco koszt inwestycji zarówno u prosumentów, jak i w dużych elektrowniach, opartych na panelach fotowoltaicznych. W tym momencie przejdziemy do aspektów praktycznych szkolenia montera instalacji fotowoltaicznych. Obok zasad doboru systemów fotowoltaicznych, takich jak np. miejsce lokalizacji, kierunek i nachylenie instalacji, uczestnicy kursu montażu paneli fotowoltaicznych poznają wpływ zacienienia na wydajność instalacji, nauczą się pozyskiwać i przetwarzać dane pogodowe, obliczać powierzchnię systemu i wielkości znamionowych.
Kurs UDT fotowoltaika
Przyszli monterzy instalacji fotowoltaicznych przećwiczą również dobór falownika (inwertera) i określą jego sprawność. Dowiedzą się także do czego służy dioda bocznikująca fotoogniwo (by-pass) oraz co to jest gorący punkt (hot spot). Osobny moduł szkolenia z fotowoltaiki poświęcony został autonomicznym systemom, wykorzystaniu akumulatorów oraz zasilaniu awaryjnemu. Po czym, kursanci przejdą do string planu, czyli planu instalacji, gdzie poznają praktyczne zasady wykonywania instalacji, dobór i wymiarowanie przewodów i kabli. Monterzy zapoznają się również z narzędziami i wyposażeniem do montażu.
Następnym kluczowym elementem szkolenia OZE zgodne z UDT będzie konfigurowanie i uruchamianie instalacji fotowoltaicznej.
Szkolenie Fotowoltaika
Kurs montażu instalacji fotowoltaicznej obejmuje oczywiście praktyczną naukę instalacji paneli na przykładowych konstrukcjach wsporczych. Nie zabraknie możliwości samodzielnego konfigurowania parametrów, sprawdzania komunikacji z regulatorem ładowania oraz falownikiem sieciowym. W module kursu związanym z montażem systemów fotowoltaicznych nie może zabraknąć analizy typowych błędów montażowych, metod ograniczania przepięć oraz omówienia instalacji odgromowej i uziemienia.
Szkolenie z fotowoltaiki to doskonała okazja dla wszystkich, którzy chcą zdobyć wiedzę na temat instalacji paneli słonecznych, co pozwoli im na przeprowadzenie instalacji w ramach swojego biznesu. Dzięki takiemu szkoleniu uczestnicy będą w stanie zaprojektować, zainstalować oraz skonfigurować system fotowoltaiczny, który umożliwi im korzystanie z energii słonecznej i pozwoli na oszczędność na rachunkach za prąd.
Czy certyfikat jest potrzebny instalatorowi systemów fotowoltaicznych?
Dziś większość instalacji fotowoltaicznych to zwiększenie energooszczędności w domostwach czy firmach. Wiążąca się z wydatkiem kilkunastu tysięcy złotych bardzo często finansowana zarówno z kredytów jak i dopłat do instalacji przez organy administracji samorządowej miast gmin i powiatów. Każda z tych instytucji przyznając jakiekolwiek środki będzie żądała wykonania instalacji przez kwalifikowany personel odpowiednio przygotowany na szkoleniach fotowoltaiki do wykonywania prawidłowego wykonania instalacji – Rejestr Certyfikowanych Instalatorów OZE
Certyfikat UDT ze szkolenia instalacji fotowoltaicznej?
W pierwszej kolejności osoba która ukończyła szkolenie podstawowe dla osób ubiegających się o wydanie certyfikatu instalatora mikroinstalacji lub małej instalacji, dostaje zaświadczenie od akredytowanego przez UDT organizatora szkoleń w zakresie dotyczącym instalowania danego rodzaju odnawialnego źródła energii – akredytacja nr. OZE-A/07/00092/20 sprawdź nas tutaj w rejestrze UDT
W drugiej fazie instalator z zaświadczeniem udaje się do oddziału urzędu dozoru gdzie zdaje egzamin przed komisją UDT.
Serdecznie zapraszamy na kurs UDT fotowoltaika
Wszystkich zainteresowanych profesjonalną wiedzą, przystępnie i praktycznie przekazaną zapraszamy na kurs fotowoltaiki w cenie 1200zł. To profesjonalnie prowadzone szkolenia OZE 2020 dla monterów instalacji fotowoltaicznych do Katowic, serca rozgrzanego nowoczesnymi technologiami Śląska. Nasze kursy na instalatora systemów fotowoltaicznych organizujemy w różnych miastach Śląska jak Zabrze, Gliwice czy Botom, po więcej informacji zapraszamy do kontaktu.
Wyposażenie dostarczane przez organizatora
Organizator zapewnia wyposażenie techniczne oraz środkach ochrony indywidualnej niezbędnych do bezpiecznego zrealizowania programu szkolenia w zakresie Certyfikowanego Instalatorów Systemów Fotowoltaicznych PV – OZE
WYKAZ SZKOLEŃ Z ZAKRESEM PROGRAMOWYM
Lp. | GRUPY TEMATYCZNE I ZAGADNIENIA | SZKOLENIE PODSTAWOWE | SZKOLENIE PRZYPOMINAJĄCE | ||
1 | teoretyczna (T) | praktyczna (P) | teoretyczna (T) | praktyczna (P) | |
ZAGADNIENIA OGÓLNE; DOKUMENTY ODNIESIENIA DOTYCZĄCE STOSOWANIA SYSTEMÓW FOTOWOLTAICZNYCH | |||||
1.1. PRZEPISY KRAJOWE ORAZ POLSKIE NORMY DOTYCZĄCE STOSOWANIA I WYKORZYSTANIA FOTOWOLTAIKI | T |
| T |
| |
1.1.1. Podstawy prawne i cel wprowadzenia systemu certyfikacji instalatorów | |||||
1.1.2. Prawa i obowiązki certyfikowanego instalatora mikroinstalacji i małych instalacji fotowoltaicznych; warunki uzyskiwania, odnawiania i utraty certyfikatu | |||||
1.2. PRZEPISY DOTYCZĄCE BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY, OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ ORAZ ŚRODOWISKA STOSOWANE W CZASIE INSTALOWANIA – IDENTYFIKACJA ZAGROŻEŃ | T |
| T |
| |
2 | PODSTAWOWE WŁAŚCIWOŚCI FIZYCZNE I ZASADA DZIAŁANIA SYSTEMÓW FOTOWOLTAICZNYCH | ||||
2.1. OGNIWO SŁONECZNE – BUDOWA I ZASADA DZIAŁANIA | T |
| T |
| |
2.1.1. Konwersja fotowoltaiczna – podstawy fizyczne; struktura i charakterystyka techniczna ogniw fotowoltaicznych |
|
| |||
2.1.2. Struktura i charakterystyka techniczna modułów fotowoltaicznych |
|
| |||
2.2. RODZAJE OGNIW I MODUŁÓW FOTOWOLTAICZNYCH | T |
| T |
| |
2.2.1. Ogniwa z krzemu monokrystalicznego |
|
| |||
2.2.2. Ogniwa z krzemu polikrystalicznego |
|
| |||
2.2.3. Ogniwa z krzemu cienkowarstwowe (amorficzne, mikrokrystaliczne) |
|
| |||
2.2.4. Ogniwa cienkowarstwowe: typu CIS (chalkopirytowe), typu CIGS (z mieszaniny miedzi, indu, galu, selenu), typu CdTe (z tellurku kadmu) i inne (w szczególności typu: DSSC (barwnikowe), organiczne, polimerowe) |
|
| |||
2.3. RODZAJE SYSTEMÓW FOTOWOLTAICZNYCH | T |
| T |
| |
2.3.1. Systemy wydzielone i autonomiczne |
|
| |||
2.3.2. Systemy podłączone do sieci energetycznej z magazynowaniem i bez magazynowania energii elektrycznej |
|
| |||
2.3.3. Systemy mieszane (hybrydowe) |
|
| |||
2.3.4. Systemy fotowoltaiczne zintegrowane z budynkami i konstrukcjami budowlanymi (BIPV) – na dachach, elewacjach, jako szklane dachy itp. rozwiązania, systemy niezintegrowane (BAPV) |
|
| |||
2.4. URZĄDZENIA I ELEMENTY SYSTEMÓW FOTOWOLTAICZNYCH | T |
| T |
| |
2.4.1. Akumulatory w autonomicznych systemach fotowoltaicznych |
|
| |||
2.4.2. Regulatory ładowania |
|
| |||
2.4.3. Typy falowników/inwerterów w systemach fotowoltaicznych |
|
| |||
2.4.4. Elementy instalacyjne (w szczególności kable, złącza, wyłączniki, bezpieczniki) |
|
| |||
2.4.5. Zabezpieczenia i ochrona odgromowa i przeciwprzepięciowa w systemach fotowoltaicznych |
|
| |||
2.4.6. Sposoby montażu konstrukcji wsporczych i profili mocujących moduły fotowoltaiczne |
|
| |||
3 | ZASADY DOBORU SYSTEMÓW FOTOWOLTAICZNYCH | ||||
3.1. WYBÓR ROZWIĄZAŃ TECHNICZNYCH | T |
| T |
| |
3.1.1. Określanie miejsca lokalizacji, kierunku i nachylenia ogniwa słonecznego, nasłonecznienia, warunków klimatycznych oraz metod/technik instalacyjnych w zależności od miejsca montażu |
|
| |||
3.1.2. Miejsce dostępu dla instalacji (powierzchnia, ustawienie względem horyzontu i kierunku geograficznego południa) |
|
| |||
3.1.3. Elementy zacieniające; wpływ zacienienia na wydajność instalacji; diody bocznikujące | P |
| P | ||
3.1.4. Zagadnienia wytrzymałościowe w przypadku budynków (dachy, fasady) |
|
| |||
3.2. POZYSKIWANIE I PRZETWARZANIE DANYCH POGODOWYCH | T | P | T | P | |
3.3. AUTONOMICZNE SYSTEMY FOTOWOLTAICZNE | T |
| T |
| |
3.3.1. Przykłady systemów autonomicznych |
|
| |||
3.3.2. Elementy systemów autonomicznych i ich rola w systemie |
|
| |||
3.3.3. Zasilanie awaryjne |
|
| |||
3.4. PODŁĄCZANIE SYSTEMU FOTOWOLTAICZNEGO DO SIECI ENERGETYCZNEJ | T | P | T | P | |
3.4.1. Obliczanie powierzchni systemu i liczby modułów oraz wielkości znamionowych systemu, niezbędnych podsystemów i urządzeń oraz odpowiedniego osprzętu | |||||
3.4.2. Dobór falownika/inwertera; funkcje bezpieczeństwa falownika/inwertera; określanie sprawności falownika/inwertera | |||||
3.4.3. Dopasowanie generatora fotowoltaicznego do falownika/inwertera | |||||
3.5. POLSKIE NORMY ORAZ SPECYFIKACJE TECHNICZNE ZWIĄZANE Z GRUPĄ TEMATYCZNĄ | T |
| T |
| |
4 | MONTAŻ I REGULACJA INSTALACJI SYSTEMU FOTOWOLTAICZNEGO | ||||
4.1. PLAN INSTALACJI (string plan) | T | P | T | P | |
4.2. NARZĘDZIA I WYPOSAŻENIE DO MONTAŻU | T | P | T | P | |
4.3. ZASADY PRAKTYCZNE WYKONYWANIA INSTALACJI, DOBÓR I WYMIAROWANIE PRZEWODÓW ORAZ KABLI | T | P | T | P | |
4.4. KONFIGUROWANIE I URUCHAMIANIE SYSTEMÓW FOTOWOLTAICZNYCH | T | P | T | P | |
4.4.1. Konfigurowanie parametrów i komunikacja z regulatorem ładowania oraz falownikiem sieciowym | |||||
4.4.2. Montaż modułów fotowoltaicznych na przykładowych konstrukcjach wsporczych | |||||
4.4.3. Montaż i uruchomienie systemu autonomicznego |
|
| |||
4.4.4. Montaż i uruchomienie systemu przyłączonego do sieci | |||||
4.5. WSPÓŁPRACA Z AKUMULATORAMI W SYSTEMACH AUTONOMICZNYCH | T | P | T | P | |
4.6. OGRANICZANIE PRZEPIĘĆ | T | P | T | P | |
4.7. INSTALACJA ODGROMOWA ORAZ INSTALACJA UZIEMIENIA | T | P | T | P | |