4,8

(32) 740 99 00

Pon. - Pt.: 8:00 - 16:00

Wyślij email

Odpisujemy do 24h

ul.Saturna 2

41-818 Zabrze

4,8

Jak zostać elektrykiem?

Kiedy myślisz o świecie przyszłości widzisz praktycznie cały świat zelektryfikowany (pomijam wizje apokalipsy), w którym bez prądu ani rusz. Prawda jest taka, że już obecnie włączenie prądu nawet na jedną godzinę na całym świecie spowodowałoby ogromny kryzys, które skutki byłby odczuwalne długo. Zawód elektryka jest potrzebny obecnie oraz będzie potrzebny w przyszłości, zdecydowanie nie jest to jeden z tych zawodów, które wyginą.

Można powiedzieć, że wręcz przeciwnie, zapotrzebowanie na elektryków będzie rosło, a najlepsi mogą liczyć na wzrost płac, szczególnie gdy rozwijają swoje umiejętności zawodowe. Zastanawiasz się jak zostać elektrykiem, więc podjąłeś już pierwszą dobrą decyzję chcesz się rozwijać w dobrym kierunku, tylko szukasz pomocy w tym jakie kroki podjąć, aby stać się elektrykiem, sprawdźmy jakie masz możliwości.

Czy elektryk to trudny zawód?

Na wstępie powiedzmy sobie kim jest elektryk. W bardzo uproszczonej definicji jest to osoba, zajmująca się na co dzień instalacjami elektrycznymi, ich planowaniem, montażem, dozorem i naprawą. Wiele elektryków pracuje również przy urządzeniach elektrycznych i wielu innych miejscach. Elektryk jest osobą poszukiwaną w firmach typu pogotowie energetyczne, sektor budowlany czy w warsztatach samochodowych.

Żeby zostać elektrykiem nie trzeba skończyć dobrej szkoły, choć sam fach w ręku tu nie wystarczy. Praktycznie wszystkie prace wykonywane przez elektryków wymagają posiadania odpowiednich uprawnień. W celu przystąpienia do kursów, należy mieć ukończoną szkołę podstawową bez tego ani rusz. Liceum czy technikum nie jest wymagane, ale na pewno lepsze wykształcenie będzie milej widziane przez pracodawcę.

Elektryk to zawód, który wymaga pewnej wiedzy z zakresu nauk ścisłych i tego się nie przeskoczy. Nie są to skomplikowane zagadnienia, niemniej występują dlatego jeżeli w technikum czy liceum fizyka i matematyka, nie były dla Ciebie czarną magią możesz przypisać sobie małego plusa.

Często praca elektryka kojarzona jest z zawodem fizycznym, podczas gdy tak naprawdę jest to praca umysłowa, rzadko kiedy wytrzymałość fizyczna się przyda. Dużo bardziej pożądanymi cechami są skrupulatność i analityczne myślenie. Fraza „elektryka prąd nie tyka” nie znajduje pokrycia w rzeczywistości, praca z prądem nie należy do bezpiecznych, dlatego będąc osobą spokojną można dopisać sobie kolejnego plusa. Sprawność fizyczna w dużej mierze ogranicza się do gibkości i umiejętności pracy w różnych często niekomfortowych przestrzeniach.  

Osoby, które ukończą studia skupiające się na elektryce mają dużą szansę, że po skończonej edukacji szybko zostaną wchłonięte przez pracodawców, już na wstępie z dobrą pensją. Jak pokazują ankiety, różnica zarobków pomiędzy osobami z wyższym wykształceniem elektrycznym i bez niego mogą sięgać 2000 zł brutto. Nie znaczy to, że po technikum nie można dobrze zarobić, średnia pensja elektryka na umowie o pracę to 3100zł netto + premie.

Jak zrobić uprawnienia elektryczne?

Najprostszym sposobem na zdobycie wartościowych uprawnień jest skorzystanie z kursów na elektryka, takich jak te organizowane w naszym ośrodku szkolenia zawodowego. Podstawowym kursem do zdania, którego zachęcamy jest kurs ŚSEP G1.

Kurs elektryka G1 składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Podczas teorii, zdobędziesz i usystematyzujesz wiedzę na temat rodzajów instalacji, obowiązujących przepisów, zasady bezpieczeństwa i tego na co zwracać uwagę przy wypełnianiu protokołu przeprowadzonych pomiarów.

W części praktycznej kursanci sprawdzają wiedzę zdobytą w części teoretycznej, ucząc się pod bacznym okiem kadry szkolącej.

Po odbyciu szkolenia możesz przystąpić do egzaminu, jest to dalece zalecane, gdyż po jego zdaniu otrzymasz odpowiednie uprawnienia do wykonywania zawodu elektryka. Posiadając taki certyfikat stajesz się dużo atrakcyjniejszym wyborem podczas rekrutacji. Szkolenia pokazują pracodawcy, że jesteś osobą zaangażowaną, a dalszy rozwój może poskutkować szybkim awansem, podwyższą czy znalezieniem lepszej pracy.

Jeżeli chcesz zostać elektrykiem sprawdź koniecznie nasze szkolenie na elektryka organizowane na terenie całego Śląska. Zdobądź zawód gwarantujący pracę i uczciwe zarobki, zostań elektrykiem!

PODZIEL SIĘ POSTEM

UWAGA

Szanowni Klienci!

Prosimy o nieutożsamianie naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega oraz firmy Alfa Damian Cieślar z przedsiębiorstwem o zbliżonej nazwie: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa.

Informujemy, iż nie sprzedajemy zaświadczeń, potwierdzających ukończenie szkoleń w formie on-line i nie prowadzimy też egzaminów państwowych UDT/WIT w formie zdalnej.

Nie stosujemy również praktyk, polegających na wysyłaniu kurierem, materiałów szkoleniowych, rozwiązanych testów egzaminacyjnych do podpisu a także nie pobieramy pieniędzy za pośrednictwem firm kurierskich.

Zalecamy ostrożność, weryfikacje oferowanych usług szkoleniowych oraz serdecznie zapraszamy na profesjonalne szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek.