4,8

(32) 740 99 00

Pon. - Pt.: 8:00 - 16:00

Wyślij email

Odpisujemy do 24h

ul.Saturna 2

41-818 Zabrze

4,8

Kto dokonuje serwisu pomp ciepła? Ile to kosztuje?

W obecnych czasach coraz więcej osób stawia na urządzenia grzewcze, które wykorzystują odnawialne źródła energii. Powodów takiego stanu rzeczy jest przynajmniej kilka, jednak na pierwszym miejscu wymienić można rosnące ceny tradycyjnych paliw, przede wszystkim węgla oraz gazu. Nie bez znaczenia pozostaje także wzrost świadomości ekologicznej, zmuszający nas do tego, aby znacznie ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Wśród wspomnianych urządzeń szczególnym uznaniem cieszą się pompy ciepła. O ich rosnącej popularności decydują między innymi niskie koszty eksploatacji, znaczna redukcja dwutlenku węgla, jak również niezwykle łatwa obsługa. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że pompy ciepła, podobnie jak każde inne urządzenia, aby mogły sprawnie działać, wymagają okresowych przeglądów technicznych, które prowadzone mogą być wyłącznie przez osoby ze stosownymi uprawnieniami. Poniżej przedstawiamy, kto może dokonywać serwisu pomp ciepła, a także jaka jest cena takiej usługi.

Czym są pompy ciepła?

Pompy ciepła to niezwykle ekologiczne urządzenia grzewcze. Wykorzystują one bowiem nagromadzoną w środowisku naturalnym energię cieplną. Może ona pochodzić z powietrza, wody lub gruntu i kierowana jest do znajdującej się w budynku instalacji.

Dużą zaletą pomp ciepła jest to, że mogą one służyć również do chłodzenia, pełniąc rolę klimatyzacji, jak też podgrzewania wody wykorzystywanej w gospodarstwie domowym. Warto dodać też, że praca tego urządzenia aż w 75 procentach opiera się na zasobach naturalnych.

Jak działają pompy ciepła?

Działanie pomp ciepła jest niezwykle proste. Otóż pobierają one energię cieplną ze środowiska, czynnik chłodniczy wykorzystujący swoje właściwości zamienia ją na energię cieplną którą następnie transportujemy do instalacji grzewczej właśnie dzięki poprawnemu działaniu układu chłodniczego. Trzeba mieć na uwadze, że sama pompa ciepła jako urządzenie nie produkuje ciepła, a odpowiada jedynie za jego przesłanie z otoczenia do budynku.

Aby pompa mogła działać, potrzebne jest też niewielkie zasilanie energią elektryczną, pozwalające na napęd sprężarki.

Na czym polega i jak często wykonywać serwis pomp ciepła?

Serwis pomp ciepła jest niezbędny, aby zagwarantować niezawodne działanie urządzenia na najwyższym poziomie. Bardzo ważna jest głównie jego regularność, bowiem prace serwisowe powinny być przeprowadzane nie rzadziej niż przynajmniej raz w roku. Wszelkie czynności dobrze jest też wykonać przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, a samym serwisem powinny się zajmować wyłącznie osoby posiadające specjalne uprawnienia. Brak prawidłowego serwisu pomp ciepła przyczynia się do spadku wydajności całego urządzenia, które nie będzie mogło utrzymać odpowiedniej temperatury w domu. Do tego trzeba także doliczyć znaczny wzrost kosztów utrzymania. Dobrze przeprowadzony serwis pomp ciepła powinien obejmować między innymi:

  • dokładne sprawdzenie pracy sprężarki, która jest najważniejszym elementem pompy;
  • rzetelna kontrola szczelności;
  • określenie, w jakim stanie są parownik, skraplacz, filtry, jak również inne części pompy ciepła;
  • pomiar ciśnienia czynnika chłodniczego (niskiego i wysokiego);
  • sprawdzenie instalacji;
  • kontrola zaworów bezpieczeństwa.

Każdy serwis pomp ciepła powinien być zakończony sporządzeniem stosownego raportu, w którym zawarte zostały wszystkie informacje dotyczące zakresu prac, które powinny zostać przeprowadzone, aby urządzenie działało na najwyższym poziomie.

Serwisant pomp ciepła – wymogi

Serwis pomp ciepła, jak już zostało podkreślone, może być przeprowadzony wyłącznie przez osoby ze stosownymi uprawnieniami. Należy pamiętać o tym, że podłączeniem oraz uruchomieniem urządzenia mogą się zajmować wyłącznie przedstawiciele producenta albo pracownicy firm, które posiadają wydaną przez niego autoryzację. Mówiąc o pracach przy obiegu czynnika chłodniczego, na uwadze trzeba mieć także to, że specjaliści powinni się legitymować uprawnieniami f-gazowymi. Można je zdobyć po ukończeniu specjalnego kursu dla instalatorów pomp ciepła.

Ile kosztuje serwis pomp ciepła?

Dokładne koszty serwisu pompy ciepła uzależnione będą przede wszystkim od rodzaju prac, jakie zostaną przeprowadzone przez serwisanta. Szacunkowy koszt oscyluje w granicach 500-1200 złotych, jednak w przypadku bardziej skomplikowanych urządzeń może on wzrosnąć nawet dwukrotnie. Mimo wszystko jest to znacznie niższa cena niż ta, jaką musielibyśmy zapłacić w przypadku nieprawidłowo działającego urządzenia, które mogłoby pobierać znacznie więcej energii, a mimo to nie gwarantować dostatecznego ogrzania budynku.

Podsumowanie

Pompy ciepła to nie tylko ekologiczny, ale również ekonomiczny sposób na ogrzanie budynku. Aby jednak mogły działać na najwyższym poziomie, konieczny jest ich regularny serwis, który powinien być przeprowadzony przynajmniej raz w roku. Zajmować może się nim wyłącznie osoba posiadająca specjalne uprawnienia do pracy przy serwisie pomp ciepła.

Sprawdź ofertę naszych kursów, dzięki którym możesz zyskać m.in certyfikat instalatora pomp ciepła OZE.

 

PODZIEL SIĘ POSTEM

UWAGA

Szanowni Klienci!

Prosimy o nieutożsamianie naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega oraz firmy Alfa Damian Cieślar z przedsiębiorstwem o zbliżonej nazwie: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa.

Informujemy, iż nie sprzedajemy zaświadczeń, potwierdzających ukończenie szkoleń w formie on-line i nie prowadzimy też egzaminów państwowych UDT/WIT w formie zdalnej.

Nie stosujemy również praktyk, polegających na wysyłaniu kurierem, materiałów szkoleniowych, rozwiązanych testów egzaminacyjnych do podpisu a także nie pobieramy pieniędzy za pośrednictwem firm kurierskich.

Zalecamy ostrożność, weryfikacje oferowanych usług szkoleniowych oraz serdecznie zapraszamy na profesjonalne szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek.