4,9

(32) 740 99 00

Pon. - Pt.: 8:00 - 16:00

Wyślij email

Odpisujemy do 24h

ul.Saturna 2

41-818 Zabrze

4,9

Uprawnienia elektroenergetyczne

Uprawnienia G1 dotyczą urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych, dlatego w potocznym języku często można spotkać się z określeniem uprawnienia elektroenergetyczne zamiast uprawnienia energetyczne. Ten rodzaj uprawnień jest niezbędny w przypadku obsługi, remontów, montażu, zakresu kontrolno-pomiarowego czy konserwacji urządzeń wytwarzających, przetwarzających, zużywających i przesyłających energię elektryczną. 

Czego dotyczą uprawnienia elektroenergetyczne?

Uprawnienia energetyczne grupy pierwszej umożliwiają pracę związaną z eksploatacją i inspekcją urządzeń elektrycznych, a także sieci i instalacji elektroenergetycznych, które wytwarzają i zużywają energię. Ten rodzaj uprawnień można otrzymać w dwóch kategoriach Dozoru “D” oraz Eksploatacji “E”. 

Jakie urządzenia podlegają pod uprawnienia elektroenergetyczne SEP?

  • urządzenia prądotwórcze znajdujące się w krajowej sieci elektroenergetycznej, 
  • instalacje i urządzenia o maksymalnym napięciu 1 kv lub znamionowym powyżej tej wartości, 
  • zespoły prądotwórcze powyżej 50 kW, 
  • urządzenia do elektrolizy lub elektrotermiczne, 
  • aparatura kontrolno-pomiarowa czy urządzenia automatycznej regulacji,
  • oraz elektryczna sieć trakcyjna. 

Uprawnienia elektroenergetyczne do 1 kv – do czego uprawniają?

Osoby posiadające ten rodzaj uprawnień mogą obsługiwać sprzęt (zarówno urządzenia, jak i zespoły prądotwórcze) zasilany z sieci elektrycznej. Uprawnienia te umożliwiają również montaż tego typu urządzeń. Warunkiem przystąpienia do kursu G1 jest m.in. wcześniejsze doświadczenie w pracy z instalacjami elektrycznymi poniżej 1kv. 

Kursy energetyczne G1

Uprawnienia energetyczne w grupie G1 zdobywa się po odbytym kursie zawodowym i zdanym egzaminie przed odpowiednią komisją kwalifikacyjną. W ramach szkolenia z tego zakresu kursanci zapoznają się z tematyką: prawa energetycznego, układów sieciowych, ochrony przeciwpożarowej czy organizacji pracy przy urządzeniach i instalacjach elektroenergetycznych. Dokładny plan programu znajduje się bezpośrednio na stronie danego ośrodka szkoleniowego.

Warto pamiętać, że uprawnienia w tym zakresie nie przysługują bezterminowo – w związku ze zmianami technologicznymi, wiedza nabyta w ramach kursu elektrycznego G1 powinna być stale aktualizowana. 

Dla kogo?

W przypadku szkoleń z zakresu G1 wymagane jest, aby kursant wykonywał czynności związane z eksploatacją lub dozorem urządzeń, sieci czy instalacji elektroenergetycznych. 

Zdobądź uprawnienia elektroenergetyczne w OMEGA

Uprawnienia G1 możesz zdobyć w ramach kursu elektrycznego G1 prowadzonego przez wykwalifikowanych i doświadczonych szkoleniowców Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega. Kurs składa się z części teoretycznej i praktycznej, dzięki czemu nasi kursanci mają pewność, że egzamin zakończy się pozytywnym wynikiem. Posiadamy certyfikat UDT, a nasi klienci zwiększają swoje szanse na rynku pracy. Zapraszamy!

PODZIEL SIĘ POSTEM

UWAGA

Szanowni Klienci!

Prosimy o nieutożsamianie naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega oraz firmy Alfa Damian Cieślar z przedsiębiorstwem o zbliżonej nazwie: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa.

Informujemy, iż nie sprzedajemy zaświadczeń, potwierdzających ukończenie szkoleń w formie on-line i nie prowadzimy też egzaminów państwowych UDT/WIT w formie zdalnej.

Nie stosujemy również praktyk, polegających na wysyłaniu kurierem, materiałów szkoleniowych, rozwiązanych testów egzaminacyjnych do podpisu a także nie pobieramy pieniędzy za pośrednictwem firm kurierskich.

Zalecamy ostrożność, weryfikacje oferowanych usług szkoleniowych oraz serdecznie zapraszamy na profesjonalne szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek.