4,8

(32) 740 99 00

Pon. - Pt.: 8:00 - 16:00

Wyślij email

Odpisujemy do 24h

ul.Saturna 2

41-818 Zabrze

4,8

Pompa ciepła jednofazowa czy trójfazowa. Najważniejsze różnice

Podczas wyboru odpowiedniej pompy ciepła do domu istnieje istotna kwestia związana z rodzajem zasilania energią elektryczną. Obecnie pompy ciepła mogą być zasilane prądem trójfazowym lub jednofazowym. Czy istnieją różnice pomiędzy pompami ciepła jednofazowymi a trójfazowymi? Kiedy warto rozważyć wybór pompy jednofazowej?

Pompa ciepła jednofazowa czy trójfazowa – zakres wydajności grzewczej i koszty

W większości przypadków pompy ciepła o wydajności powyżej 12 kW (o wyższej wydajności grzewczej) wymagają zasilania trójfazowego. Modele trójfazowe występują dla wyższych wydajności, tj. powyżej 12 kW, podczas gdy jednofazowe pompy ciepła często mają wydajność bliską 3 kW. Ponadto, pompy jednofazowe są zazwyczaj tańsze od trójfazowych.

Zabezpieczenia elektryczne w pompach jednofazowych i trójfazowych

Kwestią istotną jest moc pompy ciepła, a w przypadku jednofazowych urządzeń uzyskanie dużej mocy jest trudniejsze z uwagi na wysokie natężenia prądu. W systemie jednofazowym zastosowane są zabezpieczenia reagujące na nadmierny prąd. W przypadku pomp trójfazowych wartości zabezpieczeń nadmiarowo-prądowych są zazwyczaj niższe niż w przypadku jednofazowych. Przykładowo, jednofazowa pompa ciepła wymaga zabezpieczenia 32A, podczas gdy ta sama pompa w wersji trójfazowej potrzebuje zabezpieczenia 16A.

Jeśli potrzebujemy pompy ciepła o wyższych zabezpieczeniach, konieczne jest zgłoszenie tego faktu Operatorowi Systemu Dystrybucyjnego (OSD) i uzyskanie zwiększenia mocy przyłączeniowej. W Polsce większość domów ma instalację z zabezpieczeniem przedlicznikowym wynoszącym 20A lub 25A.

Pompa trójfazowa dodatkowo równomiernie rozkłada obciążenie na fazach, co jest istotne dla stabilności systemu. Nawet minimalne różnice w obciążeniu faz mogą wpłynąć na pracę pompy ciepła i innych urządzeń zasilanych w tej samej fazie.

Kiedy warto wybrać pompę ciepła jednofazową?

Teoretycznie pompa trójfazowa jest lepszym wyborem, ale w niektórych warunkach pompa jednofazowa może być korzystniejszym rozwiązaniem. Jeśli budynek ma instalację elektryczną trójfazową, awaria jednej fazy może spowodować przerwę w pracy pompy trójfazowej. W obszarach o częstych zanikach zasilania i awariach jednej z faz, pompa ciepła jednofazowa może być bardziej niezawodna.

Nasz sklep instalatora oferuje różnorodne rodzaje pomp ciepła, dostosowane do różnych potrzeb.

PODZIEL SIĘ POSTEM

UWAGA

Szanowni Klienci!

Prosimy o nieutożsamianie naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega oraz firmy Alfa Damian Cieślar z przedsiębiorstwem o zbliżonej nazwie: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa.

Informujemy, iż nie sprzedajemy zaświadczeń, potwierdzających ukończenie szkoleń w formie on-line i nie prowadzimy też egzaminów państwowych UDT/WIT w formie zdalnej.

Nie stosujemy również praktyk, polegających na wysyłaniu kurierem, materiałów szkoleniowych, rozwiązanych testów egzaminacyjnych do podpisu a także nie pobieramy pieniędzy za pośrednictwem firm kurierskich.

Zalecamy ostrożność, weryfikacje oferowanych usług szkoleniowych oraz serdecznie zapraszamy na profesjonalne szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek.