4,8

(32) 740 99 00

Pon. - Pt.: 8:00 - 16:00

Wyślij email

Odpisujemy do 24h

ul.Saturna 2

41-818 Zabrze

4,8

Różnica między trójfazowymi a jednofazowymi pompami ciepła

Dokonując wyboru odpowiedniej pompy ciepła do swojego domu istotną kwestią są wymagania dotyczące zasilania energia elektryczną pompy ciepła. Obecnie pompy ciepła mogą być zasilane prądem trójfazowym lub jednofazowym. Czy są jakieś różnice między trójfazowymi a jednofazowymi pompami ciepła? Kiedy pompa jednofazowa będzie lepszym wyborem?


Zakres wydajności grzewczych i ceny

W większości wypadków pompy ciepła o wydajności powyżej 12 kW (pompy o wyższej wydajności grzewczej) wymagają zasilania trójfazowego i dlatego też modele trójfazowych pomp ciepła występują dla podwyższonych wydajności grzewczej, czyli powyżej 12 kW. Natomiast dla jednofazowych pomp ciepła najczęściej możemy znaleźć jednostki o wydajności niemal 3 kW. Kolejna różnicą, która odróżnia pompy jednofazowe od trójfazowych to oczywiście cena. Najczęściej pompy jednofazowe są tańsze od pomp trójfazowych.

Zabezpieczenia elektryczne

To zagadnienie dotyczy mocy pompy ciepła. W przypadku pomp ciepła jednofazowych uzyskanie dużej mocy jest bardzo trudne. Ze względu na wysokie natężenia prądu (wysokie wartości prądu) proces ten jest praktycznie niemożliwy. W systemie zamontowane są zabezpieczenia, które działają w momencie zbyt dużego prądu. Przy pompach trójfazowych wartości zabezpieczenia nadmiarowo prądowego są o wiele niższe w porównaniu do urządzeń jednofazowych. Przykładem takiej sytuacji jest jednofazowa pompa ciepła znanego producenta, która wymaga zastosowania zabezpieczenia 32A, a taka sama pompa ale w wersji trójfazowej wymaga już zabezpieczenia 16A. Pamiętajmy, że w trójfazowym urządzeniu prąd podzielony jest na trzy fazy. W Polsce większość domów posiada instalacje z zabezpieczeniem przedlicznikowym wynoszącym 20A lub 25A.

Gdybyśmy chcieli zamontować pompę ciepła o wyższych wymaganych zabezpieczeniach musielibyśmy się zgłosić z odpowiednim wnioskiem dotyczącym zwiększenia mocy przyłączeniowej do właściwego Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD). Wielkość mocy przyłączeniowej jest uzależniona od wielkości zabezpieczenia przedlicznikowego.

Pompa trójfazowa dodatkowo rozkłada obciążenie na wszystkich fazach w sposób równomierny. Nawet minimalne różnice w obciążeniu faz może doprowadzić do włączeń pompy ciepła oraz innych urządzeń zasilanych pod ta sama fazą.

pompa ciepła

Kiedy pompa ciepła jednofazowa będzie lepsza od trójfazowej pompy?

W teorii pompa trójfazowa jest lepszym wyborem. Jednak w niektórych warunkach pompa ciepła jednofazowa będzie zdecydowanie lepszym i bardziej korzystniejszym rozwiązaniem. Jeśli mamy zamontowaną pompę trójfazową w budynku z instalacją elektryczna trójfazową to zanik choć jednej fazy oznacza przerwę w pracy pompy ciepła. W przypadku montażu takiej pompy ciepła w rejonie gdzie często dochodzi do włączeń dostaw energii elektrycznej oraz powszechne zaniki jednej z faz może się nie sprawdzić. W takich rejonach jednak najlepsza będzie pompa ciepła jednofazowa, która pozwoli uniknąć takich problemów.

Wiele rodzajów pomp ciepła znajdziesz w ofercie sklepu Oszomega.

 

PODZIEL SIĘ POSTEM

UWAGA

Szanowni Klienci!

Prosimy o nieutożsamianie naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega oraz firmy Alfa Damian Cieślar z przedsiębiorstwem o zbliżonej nazwie: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa.

Informujemy, iż nie sprzedajemy zaświadczeń, potwierdzających ukończenie szkoleń w formie on-line i nie prowadzimy też egzaminów państwowych UDT/WIT w formie zdalnej.

Nie stosujemy również praktyk, polegających na wysyłaniu kurierem, materiałów szkoleniowych, rozwiązanych testów egzaminacyjnych do podpisu a także nie pobieramy pieniędzy za pośrednictwem firm kurierskich.

Zalecamy ostrożność, weryfikacje oferowanych usług szkoleniowych oraz serdecznie zapraszamy na profesjonalne szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek.