4,8

(32) 740 99 00

Pon. - Pt.: 8:00 - 16:00

Wyślij email

Odpisujemy do 24h

ul.Saturna 2

41-818 Zabrze

4,8

Automatyka w domu czyli inteligentne domy w pigułce

Na fali podwyżek cen za energię Inteligentne domy to nie tylko gadżet dla bogatych ale pomału konieczność.

Komu potrzebny jest inteligentny dom?

Automatyka inteligentnych domów to nie tylko oświetlenie, alarm, multimedia i zdalny dostęp ale cały system, który może być nastawiony na realne oszczędzanie energii.

Jak oszczędza energię?

1) Przyciemnianie pomieszczeń – automatyka ma wbudowany kalendarz i będzie sterowała w taki sposób, jakby podążała za słońcem i automatycznie zasłania okna roletami
2) Klimatyzacja i ogrzewanie – jeżeli temperatura w pomieszczeniu wzrośnie lub spadnie powyżej ustalonej wartości, to zostaje włączone chłodzenie lub grzanie pomieszczeń. Automatyka może pójść jeszcze dalej. Przykładowo sterowniki firmy Loxone posiadają algorytmy samo uczenia się. Co to oznacza? Po pewnym czasie klimatyzacja ustala temperaturę zgodnie z naszymi upodobaniami oraz obecności w pomieszczeniach. Po co mamy utrzymywać temperaturę komfortu w sypialni przez cały dzień lub podczas naszej nieobecności?
3) Magazynowanie energii z fotowoltaiki – najprostszym sposobem gromadzenia energii jest zamontowanie zbiornika buforowego. Jeżeli występuje produkcja energii to można podgrzewać zbiorniki do 80oC i po zmroku odbierać darmową energię. Tutaj najlepiej sprawdza się Pompa Ciepła, ale nie w każdym przypadku. Gromadzenie energii w zbiorniku buforowym ma sens tylko i wyłącznie przy zastosowaniu niskotemperaturowego ogrzewania. Dobrze dobrany zbiorni plus ogrzewanie podłogowe mogą zgromadzić tyle ciepła, że Pompa Ciepła zostanie włączona dopiero nad ranem gdy zaświeci słońce. Tutaj naprzeciw wychodzą algorytmy np. Sterowników automatyki, które spinają urządzenia elektryczne jako całość.
4) Zarządzanie urządzeniami elektrycznymi – tutaj zastosuje przykład z codziennego życia rodziny. Wkładamy pranie do pralki, nastawiamy zmywarkę i do tego przygotowujemy obiad dla całej rodziny. Na koniec do łazienki wchodzi córka i włącza suszarkę do włosów i prostownicę. W takim przypadku największa fotowoltaika / bufor itp. nie da rady. Można oczywiście stać przy liczniku i zastanawiać się co włączyć a co nie. Tutaj na przeciw nam wychodzi samoucząca się automatyka, która ustala co jest najważniejsze i tak:
ciepła woda użytkowa plus suszarka i prostownica do włosów 😉
gotowanie obiadu 😉
TV i najważniejszy serial 😉
pralka 😉
zmywarka 😉
A na samym końcu gromadzenie energii.

 

automatyka domu - inteligentny dom

Następny temat, który chciałem poruszyć to kto z nas nie zastanawia się kiedyś, czy ja wyłączyłem żelazko? Zamknąłem drzwi wyłączyłem światło, piekarnik no i największe zmartwienie a co się stanie jak rozszczelni się pralka?

I zaczyna się sprawdzanie całego sprzętu po dwa trzy razy a tu taksówka czeka bo za godzinę musimy być na lotnisku. 🙂 cała rodzina biega po domu i potem zamiast się dobrze bawić myślimy.

Ten problem załatwia inteligentny dom. Jeżeli pralka zacznie przeciekać, to czujnik zalania to wykryje i zamknie dopływ wody przez elektrozawory (koszty na pewno nie będą duże ok 300zł – natomiast zalanie olbrzymie). Wyłączenie żelazka nic prostszego – aplikacja na komórce lub w zegarku, a w razie czegoś to czujniki obecności wykrywają, że nas nie ma w domu i też po czasie wyłącza niepotrzebne urządzenia.

Automatyka inteligentnych domów daje dużo większe możliwość w tym alarmy włamaniowy / pożarowy, wycieku gazu z automatyczną wentylacją po wykryciu zbyt dużego stężenia niebezpiecznych gazów w tym czadu albo zwiększonej wilgotności.

Tak więc inteligentny dom to nie tylko gadżet, ale coś więcej z realnymi oszczędnościami.

 

Ile to kosztuje?

No cóż a ile kosztuje nas bezpieczeństwo rodziny i domu.? Znamy osoby, które prze żelazko piekarnik itp. straciły całe swoje domy wraz z wyposażeniem czyli dorobek całego życia. Kupujemy zestawy multimedialne za 10 tyś samochody za 50 tyś. A nie myślmy o swojej rodzinie gdzie zapewnienie bezpieczeństwa jest najważniejsze i najdroższe.

Inteligentny dom to koszt około 4-8 tyś zł w zależności od ilości podłączanych urządzeń ale można zacząć od około 8 tyś podłączyć pompę ciepła z fotowoltaiką i ogrzewaniem. Same sterowniki można rozbudować o dodatkowe rozszerzenia i zwiększyć funkcjonalność o nowe rzeczy.

Miniserver Loxone posiada wejście LAN więc bez dodatkowych kosztów możemy go podłączyć do Internetu i zdalnie zarządzać domem.
Digital Outputs -możemy podłączyć osiem odbiorników w tym pralka zmywarkę, żelazko i co jest dla nas ważne. Analog Outputs – tutaj możemy płynie regulować obrotami wentylatora, oświetlenia albo zaworami z ogrzewania.

Digital Inputs – sygnały alarmowe w tym czujniki lub wyłączniki żaluzji oświetlenia itp.
Analog Inputs – daje możliwość podania jakiś informacji np. o stężeniu gazu ciśnieniu wody.
Można je wykorzystaj tak jak sterowanie stykowe co nam daje aż dwanaście wejść.

Pojedynczy sterownik kosztuje ok. 2000zł. Oczywiście trzeba go jeszcze zaprogramować do tego zbudować jakaś rozdzielnie itp. Więc realny koszt urośnie do 8 000 brutto i więcej ale jeżeli jesteś wstanie sami poskładać rozdzielnię to zaprogramowany sterowni to koszt od około 3800 brutto.
Dodatkowo możemy tym wszystkim sterować telefonem i zegarkiem.
Aplikacja w języku Polskim jest darmowa i działa w zegarku, telefonie i komputerze jako strona w wyszukiwarce i program więc sterowanie dla każdego jest naprawdę proste.

Zapraszamy do kontaktu pomożemy przez szkolenia z inteligentnych domów zapoznać każdego instalatora i elektryka o możliwościach systemów inteligentnych domów nauczymy programować i sterować całą automatyką. Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach pomożemy zainstalować co sobie zażyczycie w swoim domu Pozdrawiamy zespół Ośrodka Szkolenia Zawodowego OMEGA.

 

PODZIEL SIĘ POSTEM

UWAGA

Szanowni Klienci!

Prosimy o nieutożsamianie naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega oraz firmy Alfa Damian Cieślar z przedsiębiorstwem o zbliżonej nazwie: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa.

Informujemy, iż nie sprzedajemy zaświadczeń, potwierdzających ukończenie szkoleń w formie on-line i nie prowadzimy też egzaminów państwowych UDT/WIT w formie zdalnej.

Nie stosujemy również praktyk, polegających na wysyłaniu kurierem, materiałów szkoleniowych, rozwiązanych testów egzaminacyjnych do podpisu a także nie pobieramy pieniędzy za pośrednictwem firm kurierskich.

Zalecamy ostrożność, weryfikacje oferowanych usług szkoleniowych oraz serdecznie zapraszamy na profesjonalne szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek.