4,8

(32) 740 99 00

Pon. - Pt.: 8:00 - 16:00

Wyślij email

Odpisujemy do 24h

ul.Saturna 2

41-818 Zabrze

4,8

Bufor ciepła w instalacji grzewczej – czy warto?

Zastanawiając się nad system grzewczym do naszego domu, możemy wybierać wśród wielu dostępnych systemów i ich konfiguracji. Jednym z takich wyborów jest pompa ciepła wraz z buforem, która budzi ostatnio spore zainteresowanie, a co za tym idzie również kontrowersje. Bufor jest dodatkowym systemem, który ma wpływ na ostateczną cenę całej instalacji. Pytanie również brzmi czy jest to niezbędne do naszego systemu, czy można go sobie odpuścić. Te pytania, najczęściej zadawane są do instalatorów oraz producentów tych systemów. Dzisiaj dowiecie się na co zwrócić uwagę, aby nie przepłacać w przypadku swojej inwestycji.

Bufor ciepła – czym jest?

Bufor ciepła to inaczej zbiornik dobrze zaizolowany. Działa on dzięki tzw. wodzie kotłowej, która zgromadzona jest w instalacji. Jest to rodzaj wody do której domownicy nie mają bezpośredniego dostępu. Bufor ciepła wygląda jak zbiornik ciepłej wody użytkowej i może być stosowany w różnego typu instalacjach grzewczych. Aktualnie, najczęściej stosowany jest przy pompach ciepła.

Zastosowanie zbiorników buforowych

Pompa ciepła to rozwiązanie technologiczne odmienne od dotychczas stosowanych, tj. tradycyjne kotły grzewcze. Jest to równoznaczne z innymi zasadami działania. Pompa ciepła pracuje z bardzo dużą ilością wody zgromadzonej w swojej instalacji, a im jest jej więcej tym lepiej dla całego systemu oraz stabilności pracy urządzenia.

Menadżer Produktu do spraw OZE w NIBE pan Adam Minikowski podkreśla, że zastosowanie bufora w układzie z pompą ciepła zapewnia odpowiednią ilość wody w systemie, która jest niezbędna do utrzymania współmiernej mocy urządzenia. Do funkcji bufora zaliczamy również zapewnienie przepływu wody, co jest kluczowe podczas wykonywania projektu instalacji pompy wody w gospodarstwie domowym.

Stabilną pracę urządzenia zapewnia optymalna ilość wody w układzie oraz jej odpowiednia cyrkulacja. Pompa ciepła charakteryzuje się pracą w długich cyklach, co powoduje uruchomienie się sprężarki tylko co jakiś czas. W związku z tym, wydłuża się żywotność poszczególnych elementów instalacji.

Istotną funkcją bufora jest również magazynowanie nadwyżek. Ma to miejsce zwłaszcza w przypadku wytworzonej energii z innych źródeł, z którymi pompa ciepła współpracuje w układzie hybrydowym, np. kocioł. Modernizując dotychczasowy system ogrzewania z pompą ciepła poprzez bufor, dajemy sobie możliwość akumulowania ciepła, co pozwala wykorzystać go w innych godzinach.

Na ten moment, ta cecha podlega największej kontrowersji związanej z montażem bufora. Mając taki system możemy mieć chęć nagrzania wody w ciągu dnia, ale wykorzystywać ją w porze nocnej. Jednak działając w taki sposób nie przysporzymy sobie dodatkowych oszczędności, ponieważ energia zgromadzona w zbiorniku bufora jest zbyt mała do ogrzania domu w ciągu nocy. Ten temat jest bardzo często poruszany podczas dyskusji o pompach ciepła. Podczas dokonywania wyboru odpowiedniego systemu ogrzewania trzeba mieć na uwadze ten aspekt.

Kiedy bufor będzie niezbędny w instalacji?

Montaż buforu jest elementem dodatkowym, a nie obowiązkowym. W niektórych sytuacjach może stać się jednak niezbędnym elementem całego systemu. Na pewno sprawdzi się w sytuacjach, gdy podczas projektowania systemu grzewczego, okaże się że ilość wody w instalacji jest niewystarczająca do prawidłowej i stabilnej pracy pompy ciepła.

W sytuacji gdy mamy różnego rodzaju obiegi ciepła jak na przykład ogrzewanie podłogowe, sufitowe, ścienne, kapilarne czy grzejniki, to również montaż bufora będzie dobrą inwestycją. Eksperci uważają, że montaż bufora w systemach mieszanych odpowiada za działanie w układzie równoległym aby rozłożyć przepływy wody pomiędzy różnymi układami czy to grzejnikowym, ogrzewaniu podłogowym czy w pompie ciepła.

Posiadając układ hybrydowy, gdzie mamy połączone różne źródła ciepła takie jak na przykład pompa ciepła z kotłem lub kominkiem, również montaż bufora będzie dobrą inwestycją. Posiadając takie rozwiązanie, źródło szczytowe będzie miało większą moc grzewczą, dzięki której będzie mogło w relatywnym czasie dostarczyć energię cieplną. Z tego powodu należy łączyć ze sobą takie układy. W układzie kaskadowym, gdzie mamy do czynienia z więcej niż dwiema pompami ciepła (co już daje dużą moc układu), również sprawdzi się montaż bufora, aby zwiększyć jeszcze bardziej efektywność systemu. W tym układzie sprawdzi się przede wszystkim duża pojemność bufora, rzędu kilka tysięcy ton.

Zajmujemy się zarówno szkoleniami dla montażystów pomp ciepła jak i świadczymy takie usługi, więc kto jak nie my zamontujemy lub zrobimy montaż, serwis, diagnostyka pompy ciepła u ciebie lub twoich bliskich. Pamiętaj pompa ciepła, czyli grzanie jest zbyt cenne, aby jej montaż zlecać komuś nie wykwalifikowanemu.

PODZIEL SIĘ POSTEM

UWAGA

Szanowni Klienci!

Prosimy o nieutożsamianie naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega oraz firmy Alfa Damian Cieślar z przedsiębiorstwem o zbliżonej nazwie: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa.

Informujemy, iż nie sprzedajemy zaświadczeń, potwierdzających ukończenie szkoleń w formie on-line i nie prowadzimy też egzaminów państwowych UDT/WIT w formie zdalnej.

Nie stosujemy również praktyk, polegających na wysyłaniu kurierem, materiałów szkoleniowych, rozwiązanych testów egzaminacyjnych do podpisu a także nie pobieramy pieniędzy za pośrednictwem firm kurierskich.

Zalecamy ostrożność, weryfikacje oferowanych usług szkoleniowych oraz serdecznie zapraszamy na profesjonalne szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek.