4,8

(32) 740 99 00

Pon. - Pt.: 8:00 - 16:00

Wyślij email

Odpisujemy do 24h

ul.Saturna 2

41-818 Zabrze

4,8

Cena montażu powietrznej pompy ciepła w domu

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii do ogrzewania domu oraz wody użytkowej staje się coraz bardziej popularne. Dokonując wyboru zakupu powietrznej pompy ciepła zwiększamy swój wpływ na środowisko jak i również na budżet domowy.


Cena montażu instalacji grzewczej oraz powietrznej pompy ciepła jest uzależniona od ceny zakupu samego urządzenia jak i również lokalizacji inwestycji, zapotrzebowania domowników oraz klasy energetycznej budynku. Wybierając pompę ciepła trzeba zwrócić uwagę na jej moc, wydajność, rodzaj, zakres grzewczy oraz rodzaj czynnika chłodzącego. Są to czynniki, które mocno wpływają na finalną cenę. Obecnie, koszt całej inwestycji może wynosić od 28 000 złotych do ponad 43 000 złotych dla domu o powierzchni około 150m2 .

Przeznaczenie pomp ciepła zależne od ich rodzaju

Pompy ciepła zaliczane są do urządzeń ekologicznych i nowoczesnych ze względu na wykorzystywanie energii z odnawialnych źródeł energii takich jak: powietrze, ziemia czy nawet woda. W związku z różnorodnością powstało do tej pory wiele modeli i rodzajów pomp.

Coraz więcej osób decyduje się na zakup pompy ciepła głównie ze względu na jednorazową inwestycję jaką jest montaż systemu. To rozwiązanie powoduje odcięcie się od dotychczasowych źródeł ciepła z paliw stałych takich jak drewno, groszek, węgiel, pellet czy gaz, gdzie ceny stale się zmieniają a od kilku lat mają nawet tendencję wzrostową.

Obecnie dużą popularnością cieszą się powietrzne pompy ciepła. Urządzenia te są wolnostojące i można umieścić je na zewnątrz lub wewnątrz budynku. Tego typu urządzenie OZE mają za zadanie odbierać ciepło z powietrza atmosferycznego, następnie rozprężyć go i przekazać do instalacji grzewczej.

Różnica między pompą Split a monoblok

Obecnie na rynku mamy dwa główne typy pomp: Split oraz monoblok. Różnica między nimi polega na odmiennej konstrukcji. Pompa Monoblok posiada jeden moduł. Możemy ją po podzielić na dwa podtypy.
Pierwszy to tak zwany monoblok wewnętrzny, czyli najprostsza instalacja gdzie pompa oraz zbiornik wodny zamontowany jest wewnątrz domu. Strumienie powietrza zaciągniętego oraz wyrzucanego po uprzednim schłodzeniu przeprowadzone są kanałami na zewnątrz od wnętrza budynku.

Drugim typem pomp monoblokowych są pompy zewnętrzne – montowane w całości na zewnątrz budynku. Jednak zbiornik wodny montowany jest już wewnątrz budynku i połączony z głównym modułem za pomocą dwóch rur.
Cena powietrznej pompy ciepła monoblok jest różna w zależności od mocy. Pompa o mocy 5 kW i 1 faza wynosi około 18 000 złotych, natomiast pompa o mocy 12kW to koszt około 24 000 złotych. Najdroższą pompa tego typu jest pompa o mocy 14kW i 3 fazy, za która trzeba zapłacić ponad 25 000 złotych.

Pompy powietrzne typu split składają się z dwóch oddzielnych części typu monoblok. W uproszczeniu element instalacji, który odpowiada za pozyskanie energii z powietrza (otoczenia) jest instalowany na zewnątrz, natomiast drugi moduł umieszczony jest wewnątrz budynku, a jego zadaniem jest przekazanie pozyskanego ciepła z powietrza do instalacji grzewczej. Obie części układu połączone są rurami z czynnikiem chłodniczym.

Cena pompy typu split o mocy 9 kW, czynniku chłodzącym R32, zakresie grzewczym 15 – 65 oC wynosi około 20 000 złotych. Wybierając pompę ciepła typu split o mocy 14 kW, czynniku chłodzącym R410A, zakresie grzewczym 15 – 57 stopni Celsjusza musimy liczyć się z wydatkiem rzędu około 23 000 złotych.

Pompa powietrze-powietrze czy pompa powietrze-woda

Kolejnym podziałem pomp z jakim możemy się spotkać to pompy ciepła powietrze-powietrze oraz pompy ciepła powietrze-woda.

Pompa powietrze-woda jest układem wodnym, w którym ogrzewanym czynnikiem grzewczym jest woda, a pompa obiegowa dostarcza ją do instalacji poprzez rurki, by w ostateczności ogrzać cały budynek.

Pompa powietrze-powietrze jest układem nadmuchowym, w którym powietrze z budynku ogrzewane jest bezpośrednio. Jednostka nawiewna posiada wentylator, którego zadaniem jest ogrzewanie lub chłodzenie powietrza (w zależności od potrzeb). Powietrze trafia następnie do pomieszczeń poprzez kratki nawiewne. Bardzo często tego typu pompy są montowane w krajach o cieplejszym klimacie ze względu na możliwość wykorzystywania go jako klimatyzatora.

Koszt pompy ciepła

Decydując się na montaż pompy ciepła musimy liczyć się z kosztami całej inwestycji dla budynku o powierzchni około 150 m2 rzędu od 28 000 złotych do 43 000 złotych. Różnice cenowe spowodowane są przede wszystkim wyborem ogrzewania grzejnikowego lub podłogowego, aktualna klasa energetyczna budynku, moc grzewcza oraz rodzaj pompy ciepła, na którą się zdecydujemy.

W związku z rosnącą na rynku popularnością pomp ciepła ich ceny stały się bardzo konkurencyjne. Patrząc na początki instalacji pomp ciepła, gdzie te pierwsze inwestycje kosztowały nawet 80 000 złotych. Obecnie decydując się na inwestycje porównywalnego urządzenia wraz z montażem zapłacimy około 50 000 złotych dla budynków powyżej 150m2 . Dla budynków o powierzchni 150m2 koszt instalacji wyniesie około 38 000 – 43 000 złotych.

Sprawdź ofertę montażu pomp ciepła.

PODZIEL SIĘ POSTEM

UWAGA

Szanowni Klienci!

Prosimy o nieutożsamianie naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega oraz firmy Alfa Damian Cieślar z przedsiębiorstwem o zbliżonej nazwie: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa.

Informujemy, iż nie sprzedajemy zaświadczeń, potwierdzających ukończenie szkoleń w formie on-line i nie prowadzimy też egzaminów państwowych UDT/WIT w formie zdalnej.

Nie stosujemy również praktyk, polegających na wysyłaniu kurierem, materiałów szkoleniowych, rozwiązanych testów egzaminacyjnych do podpisu a także nie pobieramy pieniędzy za pośrednictwem firm kurierskich.

Zalecamy ostrożność, weryfikacje oferowanych usług szkoleniowych oraz serdecznie zapraszamy na profesjonalne szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek.