4,8

(32) 740 99 00

Pon. - Pt.: 8:00 - 16:00

Wyślij email

Odpisujemy do 24h

ul.Saturna 2

41-818 Zabrze

4,8

Co musi wiedzieć kandydat o zawodzie spawacza?

Spawacze wciąż są potrzebni i wszystko wskazuję na to, że będą jeszcze długo poszukiwani. Jest to zawód deficytowy, gdzie można dobrze zarobić i gdzie będzie co robić.

Mediana zarobków spawacza w Polsce wynosi ok. 3196 zł netto, a na rynku światowym zarobki sięgają już 3000 – 4000 euro.

Są również różne metody spawania m.in. MAG, PE, TIG, kurs spawania gazowego czy kurs spawania elektrycznego. Również w zależności od danej metody zarobki będą różne.

Jednak nie jest to zawód dla każdego. Ktoś kto planuję zająć się tym musi wiedzieć z czym wiążę się praca na takim stanowisku.

Czym zajmuje się spawacz?

Praca spawacza polega na łączeniu ze sobą różnych części stalowych, miedzianych lub metalowych. Do wykonania tego zadania pomagają mu palniki, które topią i łączą ze sobą różne elementy.

Praca zaczyna się od zapoznania z projektem oraz zaopatrzenia się w specjalne ubrania ochronne. Następnie musimy przygotować miejsce pracy i rozplanować zadania. Później zostaje już wykonanie pracy. Ta odbywa się głównie na terenach budowy, warsztatach samochodowych, blacharniach i halach produkcyjnych. Istnieje również sporo mniejszych firm, które szukają spawaczy na etat. W pracy spawacza nie ma mowy o monotonii. Prace spawacza różnią się od siebie, co sprawia że jest to świetne zajęcie również dla indywidualistów.

Predyspozycje spawacza

Jeżeli chcesz zostać spawaczem, musisz posiadać dobre zdrowie. Praca spawacza, pomimo stosowania różnych środków ostrożności, ma miejsce w ciężkich warunkach. Jest to również praca trudna i wymagająca pod względem fizycznym. Można jednak zauważyć wiele kobiet, które pracują w zawodzie spawacza. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż przeciwwskazaniami w tym fachu jest m.in. wada wzroku czy zaburzenia równowagi.

Praca spawacza wymaga również bardzo rozwiniętych zdolności manualnych, a także opanowania. Spaw będzie potrafiła wykonać każda osoba po krótkim przeszkoleniu, ważne jednak, żeby był on trwały i dobrze wykonany – a do tego potrzebne są odpowiednie szkolenia i praktyka odbyta przy pracy. Spawacz powinien cechować się dokładnością, cierpliwością, wyrozumiałością oraz sumiennością.

To są cechy fizyczne i predyspozycje mentalne. A jak to wygląda pod względem prawnym? Najważniejszym wymogiem jest posiadanie 18 lat oraz ukończenie przynajmniej szkoły podstawowej. W wielu firmach wymagane jest średnie wykształcenie. Oprócz tego konieczne jest pozytywnego przejście badań u lekarza medycyny pracy.

Oczywiście potrzebne są również odpowiednie uprawnienia. Aby je zdobyć, należy przejść szkolenie z zakresu wybranej metody oraz zdać egzamin – w Polsce, certyfikować spawaczy mogą trzy instytucje: Instytut Spawalnictwa w Gliwicach, Urząd Dozoru Technicznego oraz Polski Rejestr Statków. Uprawnienia potwierdzane są poprzez Świadectwo egzaminu spawacza, które musi być wystawione zgodnie z wytycznymi PN-EN ISO 9606 lub PN-EN 287. Oprócz tego, po egzaminie należy uzyskać wpis w Książeczce spawacza, który potwierdzi kwalifikacje do spawania konkretną metodą.

Uprawnienia spawalnicze wpisane do Książeczki spawacza są ważne wyłącznie ze Świadectwem egzaminu spawacza. Posiadanie książeczki nie potwierdza uprawnień, jest jedynie dokumentacją z przebiegu pracy, kursu i uprawnień.
W naszym ośrodku prowadzimy kursy spawania różnymi metodami.

Niezależnie od tego, jaki kurs wybierzesz, będzie się on składał z części teoretycznej oraz praktycznej. Kurs kończy się zgłoszeniem do egzaminu, a po uzyskaniu pozytywnego wyniku kursant otrzymuje niezbędne dokumenty tj. książeczkę spawacza oraz wpis do książeczki.

W zależności od kursu czas trwania może się różnić. Z reguły nie przekracza on jednego miesiąca. Decydują się na nasz ośrodek szkolenia masz możliwość nauki pod okiem najlepszych wykładowców. Zyskujesz gwarancję zdania egzaminu końcowego, ponieważ nasza szkoła to blisko 96% zdawalności!

PODZIEL SIĘ POSTEM

UWAGA

Szanowni Klienci!

Prosimy o nieutożsamianie naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega oraz firmy Alfa Damian Cieślar z przedsiębiorstwem o zbliżonej nazwie: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa.

Informujemy, iż nie sprzedajemy zaświadczeń, potwierdzających ukończenie szkoleń w formie on-line i nie prowadzimy też egzaminów państwowych UDT/WIT w formie zdalnej.

Nie stosujemy również praktyk, polegających na wysyłaniu kurierem, materiałów szkoleniowych, rozwiązanych testów egzaminacyjnych do podpisu a także nie pobieramy pieniędzy za pośrednictwem firm kurierskich.

Zalecamy ostrożność, weryfikacje oferowanych usług szkoleniowych oraz serdecznie zapraszamy na profesjonalne szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek.