4,8

(32) 740 99 00

Pon. - Pt.: 8:00 - 16:00

Wyślij email

Odpisujemy do 24h

ul.Saturna 2

41-818 Zabrze

4,8

Czy uprawnienia na wózki są bezterminowe?

W ostatnich latach bardzo popularne stały się tak zwane strefy ekonomiczne. W Polsce powstaje coraz więcej firm produkcyjnych czy hal magazynowych. Zakłady te w większości nie mogą funkcjonować bez wózków widłowych, które ktoś w końcu musi obsługiwać. Liczba ofert dla magazynierów z uprawnieniami na wózki jezdniowe podnośnikowe stale rośnie. Czy posiadane przez nich uprawnienia są bezterminowe?

Zapotrzebowanie oczywiście idzie w parze z zarobkami które są coraz większe, przez co oferty pracy są naprawdę atrakcyjne! Jednak zanim złożysz CV na takie stanowisko trzeba zacząć od początku, czyli od kursu na wózek widłowy. Szkolenie te zazwyczaj trwa kilka dni, w trakcie którego odbywają się zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne. Po odbytym szkoleniu kursant oczekuje na termin egzaminu państwowego, który przeprowadza Urząd Dozoru Technicznego. Inspektorzy UDT w dniu egzaminu sprawdzają dokument tożsamości, a następnie przystępują w pierwszej kolejności do egzaminu teoretycznego składającego się z 15 pytań zamkniętych. Po pozytywnym napisaniu testu przychodzi czas na egzamin praktyczny złożonego z pytań teoretycznych z obsługi wózka oraz części praktycznej – zadania z przewozem palet. Po zakończeniu 2 części, kiedy usłyszymy od inspektora, że zdaliśmy pozytywnie cały egzamin, czekamy już tylko na list z naszymi uprawnieniami. Jak wyglądają uprawnienia na wózki ? Poniżej zamieszczamy wzór:

Sam certyfikat nie będzie posiadał zdjęcia właściciela, dlatego należy pamiętać że jest on ważny tylko z dokumentem tożsamości ze zdjęciem, czyli paszportem, prawem jazdy lub dowodem osobistym.

Uprawnienia na wózki bezterminowe? To już przeszłość!

W dawnych latach była możliwość uzyskania bezterminowego zaświadczenia, jednak to się zmieniło 1 czerwca 2019 roku, kiedy to weszło w życie Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 maja 2019 r. w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych (Dz.U. z 2019 r., poz. 1008). Od tego czasu każde wydane uprawnienia posiada datę obowiązywania.

Gdzie sprawdzić termin ważności uprawnienia na wózki widłowe?

Dokument poświadczający posiadanie uprawnień do kierowania wózkiem widłowym, oprócz istotnych informacji dotyczącej właściciela, posiada na rewersie pole, w którym widoczna jest informacja, do kiedy ważne są uprawnienia na wózki widłowe.

Uprawnienia na wózki bezterminowe. Do kiedy są ważne po wejściu w życie rozporządzenia

Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 maja 2019 r. w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych narzuciło wydawanym wcześniej uprawnieniom bezterminowym datę ważności. W związku z tym wszystkie uprawnienia, które były wydawane bezterminowo, zachowują swoją ważność do 1 stycznia 2024r.

Termin ważności wydawanych aktualnie uprawnień

Jeżeli chodzi o wydawanie zaświadczeń na chwilę obecną, uprawnienia na wózki są terminowe, i jeśli zdajemy egzamin na wózki jezdniowe podnośnikowe z wyłączeniem wózków ze zmiennym wysięgiem czy osobą podnoszoną wraz z ładunkiem, to uprawnienia będą ważne na 10 lat. Gdybyśmy jednak zdawali egzamin na wózki jezdniowe podnośnikowe ze zmiennym wysięgiem oraz wózki z osobą podnoszoną wraz z ładunkiem, te uprawnienia ważne są przez 5 lat. 3 miesiące przed końcem ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych możemy złożyć wniosek do UDT o przedłużenie zaświadczeni kwalifikacyjnych który jest bezpłatny. Jeżeli tego nie zrobimy, nasze zaświadczenia przepadną, i chcąc nadal pracować na wózku będziemy zmuszeni do tego aby ponownie podejść do egzaminu UDT.

PODZIEL SIĘ POSTEM

UWAGA

Szanowni Klienci!

Prosimy o nieutożsamianie naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega oraz firmy Alfa Damian Cieślar z przedsiębiorstwem o zbliżonej nazwie: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa.

Informujemy, iż nie sprzedajemy zaświadczeń, potwierdzających ukończenie szkoleń w formie on-line i nie prowadzimy też egzaminów państwowych UDT/WIT w formie zdalnej.

Nie stosujemy również praktyk, polegających na wysyłaniu kurierem, materiałów szkoleniowych, rozwiązanych testów egzaminacyjnych do podpisu a także nie pobieramy pieniędzy za pośrednictwem firm kurierskich.

Zalecamy ostrożność, weryfikacje oferowanych usług szkoleniowych oraz serdecznie zapraszamy na profesjonalne szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek.