4,9

(32) 740 99 00

Pon. - Pt.: 8:00 - 16:00

Wyślij email

Odpisujemy do 24h

ul.Saturna 2

41-818 Zabrze

4,9

Ile zarabia monter fotowoltaiki?

Obecny szybki rozwój sieci fotowoltaicznych spowodował, że na rynku dostępne są nowe stanowiska pracy oraz zupełnie nowe specjalizacje. Warto wiedzieć, jakie należy posiadać predyspozycje i umiejętności, by móc rozpocząć tego typu pracę. Chcesz podnieść swoje kwalifikacje lub rozpocząć nową ścieżkę kariery i zastanawiasz się, ile zarabia monter fotowoltaiki? Jesteś ciekaw, jakie cechy powinieneś posiadać i czy warto zostać monterem instalacji fotowoltaicznych? Zapraszamy do lektury!

Od czego zależą zarobki montera fotowoltaiki?

Zanim dowiesz się, od czego zależą zarobki montera, dobrze jest wiedzieć, jakie obowiązki należy wykonywać na tym stanowisku. Oczywiście Twoją główną odpowiedzialnością będzie montowanie całych konstrukcji fotowoltaicznych, łącznie z uchwytami. Dodatkowo w pracy zajmować się będziesz różnorodnymi zadaniami związanymi z instalacjami elektrycznymi. Będziesz musiał m.in. wyznaczać bezpieczne trasy kablowe, montować przewody i moduły oraz przeprowadzać pomiary elektryczne.

Dodatkowo w zakresie Twoich obowiązków znajdować się będzie montaż i konfigurowanie falowników prądu, a także odpowiadać będziesz za ocenę poprawności działania całej powstałej instalacji. Pamiętaj, że Twoja praca nie skończy się jedynie na montażu fotowoltaiki, gdyż będziesz także podejmował się obsługi serwisowej w razie konieczności oraz wykonywania przeglądów technicznych sieci.

Jeżeli znasz już obowiązki to czas przejść do zarobków. Oczywiście jak w każdej innej branży trudno dokładnie określić sztywną stawkę montera. To ile zarabia monter fotowoltaiki zależy od różnych czynników m.in. jego kwalifikacji zawodowych oraz zdobytego doświadczenia. Nie bez znaczenia jest także forma zatrudnienia, miejsce pracy (konkretnie województwo), czy ewentualne premie. Co więcej, Twoja pensja może być uzależniona także od pory roku, czy aktualnej pogody.

Na inną płacę może liczyć początkujący monter fotowoltaiki, którego zadaniem jest wykonywanie prostych prac z zakresu elektryki oraz ewentualne przygotowanie materiału i zadbanie o porządek pracy, a na inną specjalista. Jeżeli zajmowałbyś się nadzorem nad całością montażu i planowaniem rozmieszczenia paneli, czyli także podpisywaniem dokumentacji i wszelkimi pomiarami to możesz wówczas spodziewać się największego wynagrodzenia. Postaramy się jednak dostarczyć dziś nieco konkretów.

Ile zarabia monter fotowoltaiki?

Zarobki montera fotowoltaiki, który zatrudniony jest na umowę o pracę, mieszczą się w widełkach 3500-5000 zł brutto. Z kolei jeżeli prowadziłbyś własną działalność gospodarczą, gdzie rozliczałbyś się od zamontowanej mocy instalacji wyrażonej w kWp, to w sezonie letnim mógłbyś spodziewać się zysków w widełkach 5000-10000 zł i wyżej.

Obie te formy zatrudnienia mają swoje plusy i minusy. Pracując na etacie otrzymujesz niższą pensję, ale nie musisz martwić się o zlecenia, natomiast w przypadku prowadzenia własnej działalności Twój zarobek jest wyższy, jednak to w Twojej gestii jest pozyskanie kontrahentów. Wiesz już ile zarabia monter fotowoltaiki, więc czas dowidzieć się, co należy zrobić by nim zostać.

Jak zostać monterem fotowoltaiki i zacząć zarabiać?

By zostać monterem fotowoltaiki należy spełnić wymogi formalne, które są regulowane przez obowiązujące w Polsce prawo. Najważniejszą rzeczą jest posiadanie certyfikatu UDT, którego ważność to 5 lat. By go otrzymać należy ukończyć kurs na instalatora systemów fotowoltaicznych w akredytowanym ośrodku szkoleniowym.

Taką akredytację posiada nasz Ośrodek Szkolenia Zawodowego Omega, a w naszej ofercie znaleźć można kurs na instalatora systemów fotowoltaicznych. Następnie w ciągu roku po skończonym kursie, należy zdać z wynikiem pozytywnym egzamin sprawdzający pozyskane przez Ciebie umiejętności. Warto podkreślić, że monter instalacji fotowoltaicznych ma także kontakt z prądem, dlatego musi również posiadać uprawnienia elektryczne (ŚSEP kategorii E i D) o właściwym zakresie.

Umiejętności i zdobyte uprawnienia to jednak jeszcze nie wszystko. Monter fotowoltaiki powinien posiadać także odpowiednie predyspozycje, bez których wiedza dotycząca ile zarabia monter fotowoltaiki stanie zupełnie bezużyteczna, gdyż zwyczajnie nie będziesz umiał odnaleźć się w tej pracy. Jeżeli chcesz mieć samodzielne stanowisko lub nadzorować pracę innych to zdecydowanie musisz wyróżniać się umiejętnościami interpersonalnymi. Przydatne może okazać się także czynne prawo jazdy, umiejętność dobrej organizacji czasu pracy oraz dobry kontakt z ludźmi i szeroka wiedza z zakresu fotowoltaiki.

Dodatkowo nie powinieneś posiadać lęku wysokości, gdyż często będziesz musiał pracować na dachach. Dobrze jest też się znać na budowie dachów, gdyż w przypadku instalacji niezbędna będzie ich choć częściowa rozbiórka i możliwość zamocowania uchwytów do elementów nośnych. Jeżeli ponadto będziesz punktualny, a dbałość o detale również będzie w zestawie Twoich zalet to praca montera fotowoltaiki jest dla Ciebie.

Czy warto zostać monterem fotowoltaiki?

Na koniec dobrze jest sobie odpowiedzieć na pytanie, czy w ogóle warto zostać monterem fotowoltaiki. Jak najbardziej tak! Popularność instalacji fotowoltaicznych bardzo wzrasta zarówno w przypadku gospodarstw domowych, jak i firm. Coraz większa ilość osób decyduje się na panele słoneczne, więc popyt naprawdę jest duży, a co za tym idzie – dużo jest pracy. To oznacza, że zarobki montera fotowoltaiki są pewne.

Dodatkowo warto podkreślić, że jeżeli wejdziesz w posiadanie właściwych kwalifikacji i nabędziesz doświadczenie, możesz z powodzeniem wykonywać tę pracę nie tylko w Polsce, ale także za granicą np. W Holandii, Francji, czy w Niemczech. Wiesz już ile zarabia monter fotowoltaiki i że warto wybrać właśnie tę ścieżkę. Czas rozpocząć szkolenie, które będzie dla Ciebie znakomitą inwestycją, procentuje w przyszłości. Zapraszamy do zapoznania się i skorzystania z naszej oferty.

PODZIEL SIĘ POSTEM

UWAGA

Szanowni Klienci!

Prosimy o nieutożsamianie naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega oraz firmy Alfa Damian Cieślar z przedsiębiorstwem o zbliżonej nazwie: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa.

Informujemy, iż nie sprzedajemy zaświadczeń, potwierdzających ukończenie szkoleń w formie on-line i nie prowadzimy też egzaminów państwowych UDT/WIT w formie zdalnej.

Nie stosujemy również praktyk, polegających na wysyłaniu kurierem, materiałów szkoleniowych, rozwiązanych testów egzaminacyjnych do podpisu a także nie pobieramy pieniędzy za pośrednictwem firm kurierskich.

Zalecamy ostrożność, weryfikacje oferowanych usług szkoleniowych oraz serdecznie zapraszamy na profesjonalne szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek.