(32) 740 99 00

Pon. - Pt.: 8:00 - 16:00

Wyślij email

Odpisujemy do 24h

ul. Św. Urbana 5/c

41-800 Zabrze

Jak uzyskać uprawnienia elektryczne?

Zainteresowanie zawodem elektryka rośnie z roku na rok. Najlepszym dowodem tego trendu jest coraz bogatsza oferta rynkowa kursów elektrycznych przygotowujących do egzaminów SEP. Warto pamiętać, że nawet najbardziej błahe działanie związane z prądem wymaga posiadania odpowiednich uprawnień elektrycznych. Co więcej, elektryk musi posiadać szerokie kwalifikacje m.in. z zakresu urządzeń elektroenergetycznych. Sprawdź, jak przygotować się do egzaminu i jakie wymagania należy spełnić.

Kierunek elektryk

Uprawnienia elektryczne muszą zdobyć wszystkie osoby, które chcą rozpocząć samodzielną pracę przy urządzeniach w zakresie eksploatacji i/lub dozoru instalacji oraz sieci elektroenergetycznych. Wymagania do rozpoczęcia kursu elektrycznego nie są zbyt restrykcyjne. Nie trzeba być absolwentem szkoły technicznej. Ważna jest motywacja oraz ukończony 18. rok życia. Wybór odpowiedniego kursu elektrycznego, który pomoże kandydatowi przygotować się do egzaminu nie jest rzeczą prostą. Sporo jest jednak ośrodków szkolenia zawodowego, dlatego bez problemu można zapoznać się z ich ofertą oraz zdecydować się na konkretną placówkę.

Formuła kursu elektrycznego

Kurs elektryczny złożony jest z części teoretycznej oraz praktycznej. Pierwsza z nich ma za zadanie usystematyzować zdobytą wiedzę. W jej trakcie szkoleniowcy poruszają istotne zagadnienia takie, jak: rodzaje instalacji, obowiązujące przepisy, zasady bezpieczeństwa badań czy też elementy, na które należy zwracać uwagę podczas wypełniania protokołu przeprowadzonych pomiarów. Część praktyczna pozwoli Ci samodzielnie przećwiczyć poruszane w części teoretycznej zagadnienia. Podczas wypełniania zadania możesz zapoznać się ze sprzętem pod czujnym okiem szkoleniowców. Po ukończeniu kursu elektrycznego należy złożyć wniosek o podejście do egzaminu. Oddziały Stowarzyszenia Elektryków Polskich znajdują się w każdym mieście powiatowym i należy wybrać ten zgodny z adresem zamieszkania.

Przebieg egzaminu

Egzamin przeprowadzany jest w wielu miastach w Polsce, jednak jego forma jest zbliżona w każdej z tych placówek. Lista pytań egzaminacyjnych jest spora i cały czas się powiększa. Istnieje jednak zbiór pytań, które pojawiają się najczęściej, choć nie są regułą. Do najpopularniejszych pytań należą te o: pozycję nieprzytomnego, porażonego prądem elektrycznym, układy połączeń sieci, barwy oraz symbolikę przewodów oraz dozwolone napięcia w normalnych i specyficznych warunkach.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Uczestnictwo w kursie elektrycznym jest istotne nie tylko ze względu na przygotowanie się do zdobycia uprawnień, ale głównie ze względu na przygotowanie się do wykonywania pracy elektryka z uwzględnieniem wszelkich warunków bezpieczeństwa. Pracując z prądem narażony będziesz na spore ryzyko porażenia, dlatego warto wiedzieć, jak się przed tym ustrzec i jak zachować się podczas zaistnienia tego typu sytuacji.

PODZIEL SIĘ POSTEM

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email