4,8

(32) 740 99 00

Pon. - Pt.: 8:00 - 16:00

Wyślij email

Odpisujemy do 24h

ul.Saturna 2

41-818 Zabrze

4,8

Jak uzyskać uprawnienia spawalnicze?

Zapotrzebowanie na spawaczy na rynku nie maleje – zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Z tego względu, zdobycie uprawnień spawalniczych to dobry sposób na podniesienie swoich kwalifikacji i zwiększenie szansy na zdobycie atrakcyjnej i pewnej pracy. Poznaj rodzaje uprawnień i dowiedz się, jak je zdobyć!

Rodzaje uprawnień spawalniczych

Spawać można różnymi metodami, a każda z nich wymaga odrębnego kursu i certyfikatu. Uprawnienia spawalnicze możesz uzyskać m.in. w przypadku takich metod jak:

  • 111 – spawanie łukowe elektrodą otuloną,
  • MIG 131,
  • MAG 135,
  • TIG 141,
  • 311 – doczołowe gazowe spawanie blach.

Spawanie MIG i MAG jest najbardziej uniwersalne i wydajne, a co za tym idzie – powszechnie stosowane m.in. na placach budowy. Osoby z uprawnieniami spawalniczymi na te metody nie mogą narzekać na brak ofert pracy! Ponadto, metody te są polecane osobom, zaczynającym swoją przygodę ze spawaniem. W przypadku spawaczy z doświadczeniem, warto dodatkowo rozszerzyć swoje kompetencje o lepiej płatną metodę TIG 141. 

Jak przebiega certyfikacja na uprawnienia spawalnicze?

By zdobyć uprawnienia spawalnicze, należy przejść szkolenie z zakresu wybranej metody oraz zdać egzamin – w Polsce, certyfikować spawaczy mogą trzy instytucje: Instytut Spawalnictwa w Gliwicach, Urząd Dozoru Technicznego oraz Polski Rejestr Statków. Potwierdzenie uprawnień stanowi Świadectwo egzaminu spawacza wystawione zgodnie z normą PN-EN ISO 9606 lub PN-EN 287. Ponadto, po zdanym egzaminie uzyskasz wpis w Książeczce spawacza, potwierdzający Twoje kwalifikacje do spawania daną metodą.

Uwaga! Uprawnienia spawalnicze wpisane do Książeczki spawacza są ważne wyłącznie z Świadectwem egzaminu spawacza. Sama Książeczka nie potwierdza uprawnień, a jedynie dokumentuje przebieg pracy, kursy i uprawnienia.

Jak długo ważne są uprawnienia spawalnicze?

Kursy spawacza ważne są całe życie, jednak certyfikaty, potwierdzające uprawnienia spawalnicze, należy odnawiać co dwa lata. By odnowić certyfikat, należy ponownie podejść do egzaminu na spawacza w jednostce nadającej uprawnienia.

Ponadto, by Świadectwo egzaminu spawacza było ważne przez 2 lata, spawacz nie może mieć ponad 6-miesięcznej przerwy w wykonywaniu zawodu

Czy musisz ukończyć kurs, by zdobyć uprawnienia spawalnicze?

Według aktualnych przepisów, osoba z kwalifikacjami spawalniczymi przeszła przeszkolenie teoretyczne i praktyczne w zakresie spawalnictwa, potwierdzone egzaminem i dokumentem, który uprawnia ją do wykonywania prac spawalniczych. Szkolenie jest więc obowiązkowe, jeśli chcesz zdobyć uprawnienia spawalnicze.

Ponadto, kurs spawacza musi być prowadzony zgodnie z programem opartym o normę PN-EN ISO 9606, przez jednostkę upoważnioną przez Instytut Spawalnictwa, UDT lub Polski Rejestr Statków. Tylko takie szkolenia umożliwiają późniejszą certyfikację!

Jeśli szukasz ośrodka, prowadzącego kursy na uprawnienia spawalnicze zgodne z aktualnymi przepisami, poznaj ofertę OSZ Omega!

PODZIEL SIĘ POSTEM

UWAGA

Szanowni Klienci!

Prosimy o nieutożsamianie naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega oraz firmy Alfa Damian Cieślar z przedsiębiorstwem o zbliżonej nazwie: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa.

Informujemy, iż nie sprzedajemy zaświadczeń, potwierdzających ukończenie szkoleń w formie on-line i nie prowadzimy też egzaminów państwowych UDT/WIT w formie zdalnej.

Nie stosujemy również praktyk, polegających na wysyłaniu kurierem, materiałów szkoleniowych, rozwiązanych testów egzaminacyjnych do podpisu a także nie pobieramy pieniędzy za pośrednictwem firm kurierskich.

Zalecamy ostrożność, weryfikacje oferowanych usług szkoleniowych oraz serdecznie zapraszamy na profesjonalne szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek.