4,8

(32) 740 99 00

Pon. - Pt.: 8:00 - 16:00

Wyślij email

Odpisujemy do 24h

ul.Saturna 2

41-818 Zabrze

4,8

Jaką pompę ciepła wybrać?

Gdy decydujemy się na modernizację lub budowę nowego domu często stajemy przed ważnym pytaniem dotyczącym wyboru odpowiedniego sposobu ogrzewania budynku. W ostatnich latach na popularności zyskały właśnie pompy ciepła. Różnorodność jaką mamy w dostępnych technologiach sprawia, że możemy mieć trudności przy wyborze idealnego systemu, który wypełni będzie odpowiadał naszym wymaganiom. Każdy z nas ma zupełnie inne oczekiwania i wymagania. Do najczęstszych dylematów, które pojawiają się podczas wyboru dobrze dobranego typu urządzenia, wśród różnych marek pomp ciepła, sprowadzają się do decyzji czy wybrać pompę powietrzną czy gruntową. Warto najpierw przeanalizować istotne zalety i wady oraz różnice pomiędzy najpopularniejszymi typami pomp.

Kalkulacja pompy ciepła – koszt inwestycji i eksploatacji

Prostym i szybkim sposobem na podjęcie prawidłowej decyzji jest wykonanie kalkulacji pomp ciepła, a następnie porównanie kosztów inwestycji. Te wyliczenia można wykonać w oparciu o standardowe wzory matematyczne lub za pomocą specjalnego programu komputerowego, takiego jak NIBE DIM. Użycie programu komputerowego z pewnością przyspieszy i uprzyjemni ten proces.

Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna?

Obecnie koszt instalacji pompy ciepła gruntowej wraz z kolektorem gruntowym wynosi w okolicach 40 – 50 tysięcy złotych brutto. Koszt montażu powietrznej pompy ciepła wynosi około 20 – 30 tysięcy złotych brutto. Jak widać koszt instalacji pompy ciepła gruntowej jest znacznie wyższy od pompy ciepła powietrze. Ważnym aspektem mający wpływ na tą różnicę cenową jest to, że temperatura gruntu poniżej strefy przemieszczania nie ulega znaczącym wahaniom, co pozwala na stabilne działanie pompy ciepła gruntowej na stałym poziomie wydajności.
W okresie zimowym, gdzie temperatura powietrza jest obniżona, pompa ciepła powietrze ma w tym czasie obniżoną wydajność. W związku z tym tego typu pompy powinny być dodatkowo wspomagane jeszcze innym źródłem ciepła (najczęściej wybierana jest grzałka elektryczna).

Pompa ciepła powietrzna koszt

Powietrzne pompy ciepła są znakomitą alternatywą, gdy warunki nie pozwalają na wykonanie kolektora podziemnego, a sondy pionowe są zbyt kosztowne (przykładem są tereny górzyste). Gdy w ostateczności nie ma żadnej dostępnej możliwości wykonania wymiennika gruntowego, montaż powietrznej pompy ciepła będzie dobrym rozwiązaniem, aby zainstalować własne tego typu urządzenie.
Głównym polem do popisu pomp ciepła powietrze to przede wszystkim istniejące kotłownie opalane olejem lub gazem propan-butan. W takich sytuacjach zastosowanie powietrznych pomp ciepła pozwala zredukować koszty ogrzewania nawet o około 70%. Oczywiście koszt montażu tego typu pompy ciepła z wykorzystaniem szczytowego źródła ciepła będzie znacznie niższy.

Jak dobrać pompę ciepła? Koszty pomp ciepła

Wybór idealnego urządzenia pompy ciepła do naszego domu zależy od bardzo wielu czynników. W sytuacji gdy dany budynek ma już zainstalowany system grzewczy, a montaż pompy ciepła ma być tylko sposobem na obniżenie kosztów ogrzewania budynku lub wody użytkowej. Decydując się na taki system najlepiej będzie wybrać kompaktową pompę ciepła powietrzną. Gdy jedynym źródłem ogrzewania ma być pompa ciepła najlepszym rozwiązaniem będzie gruntowa pompa ciepła, lecz tylko jeżeli dysponujemy działką, na której jest możliwość montażu kolektora w gruncie.

Należy pamiętać, że montaż pompy ciepła powinien być wykonywany przez osoby, posiadające odpowiednie kwalifikacje. Sprawdź ofertę kursów dla monterów klimatyzacji i pomp ciepła w naszym ośrodku!

 

PODZIEL SIĘ POSTEM

UWAGA

Szanowni Klienci!

Prosimy o nieutożsamianie naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega oraz firmy Alfa Damian Cieślar z przedsiębiorstwem o zbliżonej nazwie: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa.

Informujemy, iż nie sprzedajemy zaświadczeń, potwierdzających ukończenie szkoleń w formie on-line i nie prowadzimy też egzaminów państwowych UDT/WIT w formie zdalnej.

Nie stosujemy również praktyk, polegających na wysyłaniu kurierem, materiałów szkoleniowych, rozwiązanych testów egzaminacyjnych do podpisu a także nie pobieramy pieniędzy za pośrednictwem firm kurierskich.

Zalecamy ostrożność, weryfikacje oferowanych usług szkoleniowych oraz serdecznie zapraszamy na profesjonalne szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek.