4,8

(32) 740 99 00

Pon. - Pt.: 8:00 - 16:00

Wyślij email

Odpisujemy do 24h

ul.Saturna 2

41-818 Zabrze

4,8

Jakie uprawnienia do montażu fotowoltaiki?

Instalacje fotowoltaiczne mają oszczędzać pieniądze i chronić środowisko, a poniekąd również niwelować ryzyko kryzysu energetycznego. Wiele osób postanawia montować panele w swoich domach na własną rękę po przeczytaniu paru porad na forach internetowych. Odradzamy taki działanie, należy pamiętać, że instalacje fotowoltaiczne wytwarzają prąd o dużej mocy. Tylko posiadanie odpowiednich umiejętności i uprawnień pozwala w pełni bezpiecznie przeprowadzić montaż instalacji fotowoltaicznej. W tym artykule chcemy zająć się tym jakie uprawnienia do montażu fotowoltaiki są wymagane i jak je zdobyć.

Montaż fotowoltaiki bez uprawnień

Odnawialne źródła energii stanowią atrakcyjny sposób zaoszczędzenia pieniędzy na rachunkach za prąd w wieloletniej perspektywie. W przypadku gdy chcemy stworzyć mikroinstalację o mocy do 50kWp nie jesteśmy zobligowani do posiadania uprawnień. Jednak samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych jest ryzykowny a utrata majątku to najmniejsze zagrożenie w przypadku złego podłączenia. Oczywiście mówimy o sytuacjach ekstremalnych, ale do tego dochodzi praca na wysokościach i sporo czasu jaki jest wymagany na przeprowadzenie instalacji bez znajomości zasad montażu. Próbując robić to samemu po podliczeniu wszystkiego okaże się, że nie była to najlepsza opcja.

Jednocześnie należy pamiętać o zasadach tyczących się systemów podpiętych do sieci elektrycznej. W takich wypadkach musisz posiadać projekt instalacji stworzony przez osoby posiadające uprawnienia a sam montaż paneli możliwy jest tylko przez wykwalifikowanych monterów. Jest to zabezpieczenie dla zakładu energetycznego, że system fotowoltaiczny, który stworzyłeś w swoim domu jest bezpieczny dla całej sieci.

Uprawnienia do fotowoltaiki

Dobrze, rozprawiliśmy się z przydomowymi instalacjami to teraz pomówmy trochę szerzej o uprawnieniach do fotowoltaiki. Dalszą część tekstu poświęcimy osobom, które chcą zostać monterami paneli fotowoltaicznych albo planują rozwijać własny biznes w tym kierunku.

Niestety nie wszystkie firmy działają na rynku legalnie, gdyż ich monterzy nie posiadają odpowiednich uprawnień, ale większość osób prywatnych nie zadaje pytań o uprawnienia na montaż instalacji fotowoltaicznych. Dlatego tego typu firmy skupiają swoją działalność na klientach, którzy o uprawnienia nie będą pytać. Fotowoltaika tak na dobrą sprawę dopiero jest na początku swojej drogi rozwoju, zwłaszcza w Polsce, gdzie technologia w porównaniu do zachodu Europy jest relatywnie nowa.

Montaż paneli fotowoltaicznych wiąże się z dobrą płacą, a zainteresowanie firmami świadczącymi usługi projektowania i montażu ciągle rośnie. By móc wykonywać zawód montera fotowoltaiki niezbędne jest zdobycie uprawnień nadawanych przez ŚSEP. Stowarzyszenie Elektryków Polskich sprawdza czy wiedza danej osoby jest wystarczająca do pracy z urządzeniami opierającymi swoje działanie na elektryce. Warto również pamiętać, że większość prac wykonywana jest na wysokościach co za tym idzie również uprawnienia do pracy na wysokości okażą się niezbędne. Certyfikat wydawany przez Urząd Dozoru Technicznego to świadectwo potwierdzające umiejętności montera i stanowi gwarancję, że dana firma zatrudnia ludzi, którzy znają się na swojej pracy.

Szkolenie Instalatorów Systemów Fotowoltaicznych PV

Jeżeli myślisz oz dobyciu uprawnień na montera panelów fotowoltaicznych to znalazłeś się w doskonałym miejscu. Realizujemy kursy z zakresu odnawialnych źródeł energii w skrócie OZE. Cieszą się one ogromną popularnością, a nasi kursanci mogą pochwalić się zdawalnością egzaminów UDT na poziomie przekraczającym 95%. Przygotowaliśmy również specjalną ofertę dla osób, które potrzebują jedynie kursu przygotowawczego do zdania egzaminu UDT z Fotowoltaiki.

Podczas szkolenia uzyskasz niezbędną wiedzę z zakresu montażu paneli fotowoltaicznych i ich budowy. Po więcej informacji na temat kursów zachęcamy na sprawdzenie strony kursy oze.

PODZIEL SIĘ POSTEM

UWAGA

Szanowni Klienci!

Prosimy o nieutożsamianie naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega oraz firmy Alfa Damian Cieślar z przedsiębiorstwem o zbliżonej nazwie: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa.

Informujemy, iż nie sprzedajemy zaświadczeń, potwierdzających ukończenie szkoleń w formie on-line i nie prowadzimy też egzaminów państwowych UDT/WIT w formie zdalnej.

Nie stosujemy również praktyk, polegających na wysyłaniu kurierem, materiałów szkoleniowych, rozwiązanych testów egzaminacyjnych do podpisu a także nie pobieramy pieniędzy za pośrednictwem firm kurierskich.

Zalecamy ostrożność, weryfikacje oferowanych usług szkoleniowych oraz serdecznie zapraszamy na profesjonalne szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek.