4,9

(32) 740 99 00

Pon. - Pt.: 8:00 - 16:00

Wyślij email

Odpisujemy do 24h

ul.Saturna 2

41-818 Zabrze

4,9

Masz już uprawnienia na wózki jezdniowe podnośnikowe wydane przez UDT. Co dalej ?

Masz już uprawnienia na wózki jezdniowe podnośnikowe wydane przez UDT. Co dalej ?

Kurs na wózki widłowe udało się zakończyć pozytywnie zdanym egzaminem na wózki jezdniowe podnośnikowe i otrzymałeś uprawnienia do bycia operatorem, a teraz zastanawiasz się co dalej?

Wiedza zdobyta na kursie operatora wózków widłowych

Uczęszczając na kurs operatora wózków widłowych zdobyłeś wiedzę, obejmującą zakres obsługi urządzeń technicznych tj. wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia (z wyłączeniem wózków z wysięgnikiem) oraz wózki z osobą obsługującą, podnoszoną wraz z ładunkiem. Zdobyłeś tę wiedzę zarówno w formie teoretycznej jak i praktycznej, a na koniec przystąpiłeś do egzaminu, organizowanego przez Komisję Urzędu Dozoru Technicznego. Odtąd jesteś wymarzonym, gdyż odpowiednio wyszkolonym, kandydatem do pracy na stanowisku operatora wózków widłowych.  

Co należy sprawdzić, zanim rozpocznie się pracę na wózku widłowym?

Właśnie zdobyłeś zatrudnienie jako operator wózka jezdniowego podnośnikowego? Gratulujemy, ale czy pamiętasz, co należy sprawdzić przed rozpoczęciem jazdy na tym wózku?

Najczęściej popełnianym błędem przez operatorów, wynikającym z zaniedbania bądź niewiedzy jest niesprawdzenie wymaganej dokumentacji. Nie zdają sobie oni często sprawy, że to obowiązek każdego operatora. Zazwyczaj słyszy się tłumaczenia, że przecież inni też nie sprawdzają lub że zwyczajnie szkoda na to czasu. Osoba, która zakończyła kurs na wózki widłowe, powinna jednak o tym zawsze pamiętać.

Aby bardziej zobrazować powagę sytuacji, warto porównać ją do prowadzenia samochodu. Zatrzymuje nas policja na kontrolę dokumentów i prosi o przedstawienie aktualnej polisy oraz ważnego dowodu rejestracyjnego, a tymczasem kierowca pojazdu rozpoczyna tłumaczenie, iż nie wiedział, że takowe dokumenty musi przy sobie posiadać.

Dlatego właśnie bezwzględnie należy pamiętać, że urządzenie techniczne objęte dozorem technicznym może być eksploatowane na podstawie ważnej decyzji, zezwalającej na eksploatację wydanej przez organ właściwej jednostki dozoru technicznego. Wynika to z Ustawy o Dozorze Technicznym z dnia 21 grudnia 2000 r. Operator wózka widłowego przed rozpoczęciem pracy na urządzeniu, każdorazowo powinien najpierw znaleźć w książce rewizyjnej urządzenia dokument (z ważną datą), który nazywa się „Decyzja”. Jeżeli takiego dokumentu nie znajdziemy lub okaże się, że jest on już nieważny, nie powinniśmy, a wręcz nie możemy eksploatować urządzenia, którego ona dotyczy.

Tylko w sytuacji, gdy mamy pewność, że ostatnie badanie przeprowadzane przez inspektora UDT czy też innej jednostki dozorowej na danym urządzeniu otrzymało wynik pozytywny, a urządzenie posiada dopuszczenie do eksploatacji ( ważną „Decyzje”), możemy przejść do kolejnych etapów sprawdzania dokumentacji, chociażby takiej jak ostatni wpis w książce konserwatora. Na koniec wykonujemy oględziny zewnętrzne wózka.

Jeżeli natomiast korzystalibyśmy z wózka czy też innego UTB (Urządzenia Transportu Bliskiego) bez / wbrew decyzji, taka osoba może podlegać karze grzywny, lub nawet karze ograniczenia wolności !

PODZIEL SIĘ POSTEM

UWAGA

Szanowni Klienci!

Prosimy o nieutożsamianie naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega oraz firmy Alfa Damian Cieślar z przedsiębiorstwem o zbliżonej nazwie: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa.

Informujemy, iż nie sprzedajemy zaświadczeń, potwierdzających ukończenie szkoleń w formie on-line i nie prowadzimy też egzaminów państwowych UDT/WIT w formie zdalnej.

Nie stosujemy również praktyk, polegających na wysyłaniu kurierem, materiałów szkoleniowych, rozwiązanych testów egzaminacyjnych do podpisu a także nie pobieramy pieniędzy za pośrednictwem firm kurierskich.

Zalecamy ostrożność, weryfikacje oferowanych usług szkoleniowych oraz serdecznie zapraszamy na profesjonalne szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek.