W Polsce pojawił się nowy program dotacyjny pod nazwą „Moje Ciepło”, które ma na celu pomóc finansowo zamontować instalacje pompy ciepła. Główną przyczyna stworzenia tego programu jest walka z zanieczyszczeniami powietrza poprzez inwestowanie w ekologiczne urządzenia grzewcze.
Już od kilku lat w okresie jesienno-zimowym zwraca się szczególną uwagę na jakość powietrza w Polsce, który w tym czasie jest mocno zanieczyszczony co widać gołym okiem. Z tego powodu władze zachęcają obywateli polskich do zmiany sposobu ogrzewania z tradycyjnego węgla na bardziej zrównoważone dla środowiska. Dotacje na pompy ciepła, które można otrzymać między innymi z Programu Moje Ciepło powinny ułatwić podjęcie decyzji o zainwestowaniu w innowacyjne i wygodne urządzenia do ogrzewania własnego domu.
Pompa ciepła – zasada działania
Działanie pompy ciepła opiera się na energii elektrycznej. Zasada działania tego urządzenia w dużym skrócie polega na pobraniu ciepła z powietrza na zewnątrz budynku lub z ziemi. Ten system działa dzięki systemom, w których silnie schłodzonym czynnikiem chłodniczym o niższej temperaturze niż ta pobierana z zewnątrz.
Pompy ciepła maja bardzo wysoką wydajność a dzięki połączeniu z odnawialnymi źródłami energii, którym jest na przykład fotowoltaika, system ten staje się całkowicie bez emisyjny. Jedynym minusem całej tej inwestycji jest wysoka cena. Jednym z motywów dla których powstał Program Moje Ciepło był aspekt finansowy.
Program Moje Ciepło – początki
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w skrócie NFOŚiGW ma w planach uruchomić program na dotacje do pompy ciepła o nazwie Moje Ciepło. Projekt programu został przyjęty w sierpniu tego roku, a dotacje z niego maja być uruchomione już w 2022 roku, najprawdopodobniej w pierwszym lub drugim kwartale roku, zapewnia Sławomir Kmiecik z NFOŚiGW. Dokładniejsze informacje o terminach składania niezbędnych wniosków będą podawane zaraz po zatwierdzeniu harmonogramu Programu Moje Ciepło.
Program Moje Ciepło – dla kogo?
Program Moje ciepło jest skierowany do właścicieli oraz współwłaścicieli nowych budynków jednorodzinnych. Zgodnie z zapewnieniem pana Sławomira Kmiecik, osoby te będą mogły liczyć na uzyskanie nawet 30 procent kosztów kwalifikowanych związanych z założeniem instalacji pompy ciepła. Oczywiście tak jak w innym rządowym programie, tak tutaj jest ustalona maksymalna kwota dotacji, która wynosi 21 tysięcy złotych.
Przed możliwością skorzystania z nowego programu rządowego dobrze będzie zapoznać się z dostępną technologia pompy ciepła oraz możliwością wykorzystania jej w swoim domu. W celu zapoznania się zapraszam na stronę https://www.oszomega.pl/sklep-serwis/
Sprawdź kurs na montera pomp ciepła