4,8

(32) 740 99 00

Pon. - Pt.: 8:00 - 16:00

Wyślij email

Odpisujemy do 24h

ul.Saturna 2

41-818 Zabrze

4,8

Nauka spawania

Popyt na pracę spawacza od wielu lat nie przemija. Wynika to z nieustającego rozwoju budownictwa a także przemysłu motoryzacyjnego, kolejowego i lotniczego. Każdego dnia w portalach internetowych pojawiają się nowe oferty pracy dla osób z uprawnieniami spawalniczymi. Sprawdźmy zatem, jak zdobyć takowe uprawnienia oraz ile kosztuje nauka spawania?

Rodzaje uprawnień spawalniczych

Naukę spawania może rozpocząć każdy. Od kandydata nie są wymagane żadne szczególne warunki. Musi on mieć jedynie ukończone 18 lat, co najmniej wykształcenie podstawowe oraz orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy spawacza. Taka osoba może wybrać kurs dający uprawnienia do spawania m.in. metodami:

  • MIG,
  • MAG,
  • TIG,
  • łukowe samoosłonowym drutem proszkowym,
  • łukowe krytym drutem elektrodowym.
  • łukowe elektrodą otuloną MMA.

Różnią się one między sobą przede wszystkim techniką spawania a także wykorzystywanym przy tym sprzętem i materiałami.

Nie ma wymogu posiada od razu wszystkich powyższych uprawnień. Zaleca się rozpocząć naukę spawania od kursów dających podstawowe uprawnienia, a wraz ze wzrostem doświadczenia zdobywać kolejne.

Ile trwa kurs spawacza?

Jeden kursu spawacza trwa zazwyczaj kilkanaście dni. Obejmuje określoną ilość godzin zajęć teoretycznych oraz praktycznych. W zależności od trybu nauczania, jaki wybierzemy – w ciągu dnia, weekendowo, wieczorowo), potrzebuje na to przeznaczyć od 3 tygodni do kilku miesięcy, po czym należy przystąpić do egzaminu. Certyfikat zostaje wydany zazwyczaj w przeciągu kilku dni, do 3 tygodni maksymalnie.

Ile kosztuje kurs spawania?

Koszty kursu spawania różnią się w zależności od wybranej metody oraz poziomu. W Ośrodku Kształcenia Zawodowego Omega ceny rozpoczynają się od 1400 zł. Kursanci otrzymują komplet niezbędnych materiałów, potrzebnych do nauki. Przed przystąpieniem do egzaminu należy jeszcze uiścić opłatę egzaminacyjną w wysokości 190 zł. Jak widać zdobycie uprawnień spawacza nie jest bardzo wysoką kwotą, a zdobyta dzięki temu przewaga na rynku pracy jest bezcenna.

Ważność uprawnień spawalniczych

Uprawnienia spawalnicze zdobywamy na określony okres czasu. W zależności od materiału spawanego należy je odnawiać:

  • stal – co trzy lata
  • aluminium, miedź, nikiel, tytan – co dwa lata

Przedłużenie lub odnowienie uprawnień spawalniczych odbywa się w ramach egzaminu weryfikacyjnego.

Gdzie spawacz znajdzie pracę?

Do zdobycia uprawnień spawacza nie wymaga się ani wykształcenia wyższego ani trwającej wiele lat edukacji. Wystarczy ukończyć kurs spawania i zdać egzamin i już można zdobywać niezbędne doświadczenie. Aby być jednak w tym fachu cenionym, wymagana jest wprawa i praktyka. Co istotne, to praca, która jest raczej niezależna językowo a posiadany certyfikat otwiera spawaczom drzwi na cały świat. 

PODZIEL SIĘ POSTEM

UWAGA

Szanowni Klienci!

Prosimy o nieutożsamianie naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega oraz firmy Alfa Damian Cieślar z przedsiębiorstwem o zbliżonej nazwie: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa.

Informujemy, iż nie sprzedajemy zaświadczeń, potwierdzających ukończenie szkoleń w formie on-line i nie prowadzimy też egzaminów państwowych UDT/WIT w formie zdalnej.

Nie stosujemy również praktyk, polegających na wysyłaniu kurierem, materiałów szkoleniowych, rozwiązanych testów egzaminacyjnych do podpisu a także nie pobieramy pieniędzy za pośrednictwem firm kurierskich.

Zalecamy ostrożność, weryfikacje oferowanych usług szkoleniowych oraz serdecznie zapraszamy na profesjonalne szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek.