4,9

(32) 740 99 00

Pon. - Pt.: 8:00 - 16:00

Wyślij email

Odpisujemy do 24h

ul.Saturna 2

41-818 Zabrze

4,9

Panel fotowoltaiczny wymiary – jak odpowiednio dobrać?

Odpowiedni dobór wymiarów paneli fotowoltaicznych zależy przede wszystkim od tego ile mamy miejsca na dachu, czyli powierzchni, która może zostać przeznaczona na zainstalowanie modułów. Przy doborze odpowiedniego rozmiaru należy wziąć pod uwagę również zapotrzebowanie na energię elektryczną w budynku. Rodzaj dachu, czyli pokrycie dachowe też ma wpływ na możliwości montażowe i może sprawić, że będziemy musieli dostosować nasz wybór do rodzaju np. położonej dachówki czy blachy.

Najczęściej moduły fotowoltaiczne mają wymiary około 200 cm wysokości, 100 cm szerokości i grubości 40 mm. Przy takich wymiarach waga jednego moduły wynosi około 21 kg i posiada w sobie 72 ogniwa. Moc takich paneli fotowoltaicznych to około 380 – 400 W.

W momencie podjęcia decyzji o całkowitej lub częściowej zmianie sposobu pozyskiwania energii elektrycznej właśnie na panele słoneczne, słynące z ekologicznego i oszczędnego źródła energii odnawialnej, należy doprecyzować kilka ważnych aspektów przed rozpoczęciem inwestycji.

Najważniejszą kwestią jest uświadomienie sobie po co tak naprawdę potrzebna nam fotowoltaika? Wiadomo, że na początku musimy liczyć się ze sporym nakładem finansowym aby móc cieszyć się własną mikroinstalacją. Celem inwestycji są oszczędności finansowe związane zakupem energii elektrycznej, dlatego właśnie po kilku latach (nawet po 6 – 8 latach) już możemy liczyć na całkowity zwrot kosztów zainwestowanych na samym początku.

Aby nie przepłacić za panele fotowoltaiczne należy obliczyć odpowiedni do naszego zapotrzebowania wymiar modułów fotowoltaicznych. Ważne jest również aby wykorzystać maksymalnie pokrycie dachowe na montaż modułów fotowoltaicznych oraz nie doprowadzić do przeciążenia konstrukcji dachowej. Dlatego dobierając odpowiednie wymiany paneli trzeba kierować się rozsądkiem i podejmować mądre decyzje. Dokonując obliczeń należy wziąć pod uwagę wypadkową konstrukcji i wielkości powierzchni, na której chcemy zainstalować system oraz moc jaką chcemy uzyskać.

Szacowane zapotrzebowanie na energię elektryczną w domu

Zgodnie z aktualnymi statystykami dla gospodarstwa domowego w modelu 2+2 (dwójka rodziców oraz dwójka dzieci) zużycie roczne prądu to około 1900 kWh, lecz na obszarach wiejskich statystyczne zapotrzebowanie to najczęściej 2100kWh. Podczas obliczania wymiarów instalacji należy podjąć decyzję czy docelowo ma ona pokryć całe nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną czy być tylko jednym z wielu źródeł. Oczywiście wpływ na doprecyzowanie tego aspektu w wielu przypadkach mają możliwości powierzchniowe i wytrzymałościowe naszego dachu oraz miejsc najbardziej nasłonecznionych na powierzchni. Jak już obliczymy roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną to możemy zacząć obliczać potrzebną moc modułów fotowoltaicznych jaką będziemy potrzebować oraz koniecznej powierzchni do zamontowania instalacji.

Wymiary paneli fotowoltaicznych

Z upływem czasu wymiary paneli słonecznych zostały ujednolicone – na początku tylko producenci decydowali o ich wymiarach. Ważne, aby przy weryfikacji wymiarów poszczególnych modułów mieć pewność, że są one dostosowane prawidłowo do przestrzeni montażowych. Wydajność paneli słonecznych przy obecnych wymiarach to około 17 procent – to bardzo dobry wynik.

Przystępując do obliczeń potrzebnej powierzchni montażu instalacji musimy wziąć pod uwagę, że często pokrywają one całą powierzchnię dachu, a nie tylko jego część (nie jest to reguła). Podczas obliczeń powierzchni dachowej musimy wziąć pod uwagę takie czynniki jak konstrukcja dachu (spadowy czy płaski), ilość zamontowanych okien oraz ich wymiary i rozłożenie. Przy płaskim dachu trzeba instalować moduły w odpowiedniej odległości między sobą. Dach spadowy pozwala na gęstszy montaż modułów (jeden obok drugiego).
Sposób obliczania powierzchni potrzebnej do montażu konstrukcji jest bardzo prosty. Przyjmując, że potrzebujemy moc na poziomie 5 kW, z panelami o mocy 250 W i wymiarach 102 cm x 165 cm, potrzebujemy powierzchni dachu około 35 metrów kwadratowych. Obliczeń dokonujemy poprzez podzielenie wymiarów paneli przez ich moc oraz mnożymy przez moc samego generatora. Moduły prostokątne rzadko kiedy idealnie pokrywają powierzchnię dachu, zwłaszcza przy dużej ilości okien.

Podsumowanie

Rozmiar naszej mikroinstalacji zależy od tego jaka moc chcemy uzyskać. W przypadku przedsiębiorstw (nawet tych małych) zajmowana powierzchnia będzie większa niż przy gospodarstwach domowych. Instalacje naziemne cieszą się duża popularnością na gospodarstwach rolnych, a i zdarza się, że spotkamy je przy domostwach. Sami możemy wykonać obliczenia dotyczące potrzebnej powierzchni do założenia instalacji fotowoltaicznej. Posiadając odpowiednie dane dotyczące wymiarów modułów, mocy oraz powierzchni.

Sprawdź ofertę kursów dla instalatorów paneli fotowoltaicznych.

 

PODZIEL SIĘ POSTEM

UWAGA

Szanowni Klienci!

Prosimy o nieutożsamianie naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega oraz firmy Alfa Damian Cieślar z przedsiębiorstwem o zbliżonej nazwie: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa.

Informujemy, iż nie sprzedajemy zaświadczeń, potwierdzających ukończenie szkoleń w formie on-line i nie prowadzimy też egzaminów państwowych UDT/WIT w formie zdalnej.

Nie stosujemy również praktyk, polegających na wysyłaniu kurierem, materiałów szkoleniowych, rozwiązanych testów egzaminacyjnych do podpisu a także nie pobieramy pieniędzy za pośrednictwem firm kurierskich.

Zalecamy ostrożność, weryfikacje oferowanych usług szkoleniowych oraz serdecznie zapraszamy na profesjonalne szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek.