4,8

(32) 740 99 00

Pon. - Pt.: 8:00 - 16:00

Wyślij email

Odpisujemy do 24h

ul.Saturna 2

41-818 Zabrze

4,8

Rewizja zewnętrzna i wewnętrzna butli – podstawowe informacje

Z tego wpisu dowiesz się czym jest rewizja zewnętrzna i wewnętrzna butli wykonywana podczas szkoleń z napełniania butli gazami skroplonymi (odzysk) i sprężonymi?

Co to jest rewizja zewnętrzna?

ETAP I – Przygotowanie do rewizji zewnętrznej

Wszystkie butle powinny być oczyszczone z luźnych warstw farby, produktów korozji, smaru, oleju i innych czynników mogących zostać usuniętych właściwymi metodami, np. przez: szczotkowanie, śrutowanie, czyszczenie wodą pod ciśnieniem, czyszczenie chemiczne itp. Należy zwrócić uwagę aby podczas czyszczenia nie uszkodzić butli.

ETAP II – Procedura rewizji zewnętrznej

Powierzchnia zewnętrzna butli powinna być sprawdzona czy nie występują:
a) pęknięcia, rozwarstwienia, nacięcia, wypukłości (wszystkie takie uszkodzenia),
b) wgniecenia (gdy głębokość przekracza 3% średnicy zewnętrznej butli lub średnica wgniecenia jest 15 razy mniejsza od jego głębokości),
c) uszkodzenia cieplne (ślady działania płomienia), zajarzenia łukiem elektrycznym (wszystkie tego typu podobne uszkodzenia),
d) korozja
-korozja ogólna – zajmująca ponad 20% powierzchni butli (gdy głębokość korozji przekracza 10% grubości ścianki lub grubość ścianki jest mniejsza od minimalnej grubości obliczeniowej),
-korozja lokalna – zajmująca do 20% powierzchni butli (gdy głębokość korozji przekracza 20% grubości ścianki lub grubość ścianki jest mniejsza od minimalnej grubości obliczeniowej)
– korozja liniowa – korozja w kształcie wąskiej linii lub pojedyncze wżery, które znajdują się blisko siebie w linii (gdy długość linii korozyjnej przekracza średnicę zewnętrzną butli, a jej głębokość przekracza 10% grubości ścianki),
e) inne uszkodzenia, takie jak szlifowanie oznaczeń (wszystkie tego typu uszkodzenia),
g) stabilność butli – odchylenie do pionu stwarzające zagrożenie przewrócenia w trakcie eksploatacji

Co to jest rewizja wewnętrzna?

Rewizja wewnętrzna przeprowadzana jest wyłącznie w zakładach legalizacyjnych gdzie
wszystkie butle powinny być sprawdzone wewnątrz przy użyciu odpowiedniego oświetlenia w celu wykrycia wad, takich jak: korozja, pęknięcia, rozwarstwienia (kryteria oceny takie jak przy rewizji zewnętrznej).
Należy zwrócić uwagę żeby zastosowane oświetlenie nie stwarzało zagrożenia dla przeprowadzającego badanie.
Jeżeli wewnętrzne okładziny lub powłoki mogą przeszkodzić w rewizji wewnętrznej to należy je usunąć.

Sprawdzenie szyjki butli

I. Gwint wewnętrzny.
Należy sprawdzić czy gwint wewnętrzny jest:
– czysty i o prawidłowym kształcie,
– bez uszkodzeń,
– bez zadziorów,
– bez pęknięć.

Należy zwrócić uwagę, że pionowe linie poprzeczne do zwojów gwintu mogą nie być pęknięciami, tylko śladami gwintownika.
Następnie płaszcz butli czy nie posiada widocznych wgnieceń wżerów uszkodzeń mechanicznych tak jak w rewizji zewnętrznej.
Na samym końcu sprawdzamy stabilność oraz korozję dennicy butli tak przeprowadzona rewizja wewnętrzna pozwala na przeprowadzenie legalizacji zbiornika.

Wszystkie tego typu informację oraz o wiele, wiele więcej przekażemy na kursie z napełniania zbiorników ciśnieniowych gazami skroplonymi (odzysku) i gazami sprężonymi Serdecznie zapraszamy Ośrodek Szkolenia Zawodowego OMEGA z Zabrze.

>>>KURS NAPEŁNIANIE I OBSŁUGA BUTLI<<<

 

PODZIEL SIĘ POSTEM

UWAGA

Szanowni Klienci!

Prosimy o nieutożsamianie naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega oraz firmy Alfa Damian Cieślar z przedsiębiorstwem o zbliżonej nazwie: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa.

Informujemy, iż nie sprzedajemy zaświadczeń, potwierdzających ukończenie szkoleń w formie on-line i nie prowadzimy też egzaminów państwowych UDT/WIT w formie zdalnej.

Nie stosujemy również praktyk, polegających na wysyłaniu kurierem, materiałów szkoleniowych, rozwiązanych testów egzaminacyjnych do podpisu a także nie pobieramy pieniędzy za pośrednictwem firm kurierskich.

Zalecamy ostrożność, weryfikacje oferowanych usług szkoleniowych oraz serdecznie zapraszamy na profesjonalne szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek.