4,8

(32) 740 99 00

Pon. - Pt.: 8:00 - 16:00

Wyślij email

Odpisujemy do 24h

ul.Saturna 2

41-818 Zabrze

4,8

Wybór zawodu

Wybór odpowiedniego zawodu nie należy do najłatwiejszych decyzji, jednak przy odrobinie wysiłku i poznaniu swoich predyspozycji, jest on o wiele prostszy. Wyszukiwarka aż płonie na hasło “jaki zawód wybrać”, jednak prawdziwym kluczem do sukcesu i znalezienia odpowiedzi na to pytanie jest znajomość rynku i własnych potrzeb. Podpowiemy, jak wybrać zawód, żeby cieszyć się dobrymi zarobkami i zapomnieć raz na zawsze o wypaleniu zawodowym. 

Jak dobrze wybrać zawód?

Wybór zawodu rzutuje na naszą przyszłość i zadowolenie z życia, dlatego na samym początku warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań: 

  1. Jaki tryb i system czasu pracy jest dla Ciebie akceptowalny? 
  2. Czy potrafisz pracować pod presją czasu?
  3. Czy umiesz pracować zadaniowo? Czy bardziej cenisz sobie pracę rozliczaną od godziny?
  4. Co jest dla Ciebie ważniejsze – satysfakcja z wykonywanej pracy czy dobre zarobki?
  5. Czy lubisz pracować z ludźmi?
  6. Czy masz wykształcenie wyższe lub zawodowe i chcesz wiązać z nim swoją przyszłość zawodową?
  7. Czy cenisz sobie work-life balance?
  8. Jaki jest Twój życiowy cel?

Zastanów się, co chciałbyś osiągnąć i w jaki sposób możesz to zrobić. Skup się przez chwilę na sobie i postaraj się określić swoje predyspozycje zawodowe. Jak to zrobić? 

Krok pierwszy – bądź świadom swoich słabości

Ograniczenia dotyczące podjęcia danego zawodu zazwyczaj związane są z aspektami zdrowotnymi, stanem fizycznym i/lub stanem psychicznym. Mając problemy ze wzrokiem nie zostaniemy pilotem, a mierząc 1,60 m nie zdobędziemy parkietów koszykarskich. Uświadomienie sobie własnych słabości pozwala wyeliminować część zawodów i skupić się na tych, które są z nami kompatybilne. Jednocześnie warto określić również swoje mocne strony np. wysokie zdolności manualne albo umiejętność skrupulatnego wykonywania powierzonych zadań.

Krok drugi – znajomość lokalnego rynku pracy

Kolejnym krokiem jest poznanie i przeanalizowanie sytuacji ekonomicznej Twojego regionu, a także zapotrzebowania lokalnego rynku pracy. Sprawdź, jakie zakłady pracy znajdują się w Twojej okolicy, co oferują najbliższe ośrodki szkolenia zawodowego, a także które oferty w regionie cieszą się największą popularnością. 

Krok trzeci – dotychczasowe doświadczenie zawodowe

Odnalezienie najlepszej ścieżki kariery będzie o wiele prostsze, jeśli  przeanalizujesz swoją przeszłość zawodowa. Zastanów się nad tym, gdzie zdobywałeś swoje pierwsze doświadczenia zawodowe, za co ceniłeś poprzednie miejsca pracy, a także czego w nich nie lubiłeś. 

Czynniki wyboru zawodu

Dobry plan na przyszłość to połowa sukcesu i najlepsza droga do tego, by osiągnąć satysfakcję z życia, dlatego przed podjęciem decyzji warto zrobić rzetelne rozeznanie. Istnieje kilka czynników wpływających na to, jak zaplanujemy ścieżkę zawodową, a w tym:

  • czynniki społeczno-ekonomiczne,
  • czynniki instytucjonalne,
  • czynniki subiektywne.

Do czynników społecznych zaliczamy m.in. poziom wykształcenia rodziny, dotychczasową ścieżkę edukacyjną oraz środowisko, w którym się wychowujemy. Czynniki instytucjonalne odnoszą się organów państwowych i instytucji pozarządowych mających wpływ na kształtowanie człowieka – np. szkoła. Z kolei czynniki subiektywne dotyczą cech osobniczych każdego z nas. Mowa tutaj o zainteresowaniach, temperamencie, uzdolnieniach, systemie wartości czy cechach charakteru. Czynniki te mają ogromny wpływ na to, kim jesteśmy i jak się rozwijamy, a co za tym idzie – jaki zawód wybieramy.

Zmiana pracy – kiedy i jak to zrobić?

Pracujesz od lat w zawodzie, w którym się nie spełniasz? A może właśnie teraz uświadomiłeś sobie, że jesteś w niewłaściwym miejscu? Odkrycie idealnej ścieżki zawodowej bywa czasochłonne i trudne, a umiejętność przekwalifikowania się może okazać się pomocna na każdym etapie życia. Większa elastyczność zawodowa równa się więcej ciekawszych i bardziej opłacalnych możliwości kwalifikacyjnych, z których możesz skorzystać na wyciągnięcie ręki. Jak? Zapisując się na szkolenia kwalifikacyjne oferowane przez ośrodki szkolenia zawodowego, a w tym OSZ Omega. Niezależnie od Twojego wieku możesz zdobyć nowe kwalifikacje, które pozwolą Ci na zmianę pracy na lepiej płatną. Z naszą pomocą ukończysz kursy BHP, kursy spawalnicze lub energetyczne, a także przygotujesz się do pracy operatora urządzeń UDT.  

PODZIEL SIĘ POSTEM

UWAGA

Szanowni Klienci!

Prosimy o nieutożsamianie naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega oraz firmy Alfa Damian Cieślar z przedsiębiorstwem o zbliżonej nazwie: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa.

Informujemy, iż nie sprzedajemy zaświadczeń, potwierdzających ukończenie szkoleń w formie on-line i nie prowadzimy też egzaminów państwowych UDT/WIT w formie zdalnej.

Nie stosujemy również praktyk, polegających na wysyłaniu kurierem, materiałów szkoleniowych, rozwiązanych testów egzaminacyjnych do podpisu a także nie pobieramy pieniędzy za pośrednictwem firm kurierskich.

Zalecamy ostrożność, weryfikacje oferowanych usług szkoleniowych oraz serdecznie zapraszamy na profesjonalne szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek.