Dzisiejsze czasy są obciążone wieloma negatywnymi czynnikami, które wymuszają zweryfikowanie podejścia do produkcji, dystrybucji i zużycia energii. Covid, perturbacje gospodarcze, wojna w Ukrainie, zaprzestanie wydobycia węgla, ograniczanie zużycia węglowodorów zmieniły nasze myślenie na temat energii. Energia stanie się towarem coraz droższym i trudniej dostępnym. Ważną kwestią jest, aby energii nie marnować, a zużywać ją optymalnie.
Systemy zarządzania energią
W 2009 roku Europejski Komitet Normalizacyjny wydał normę EN 1600, która wyznaczyła standardy, wytyczne do zarządzania energią (EMS – Energy Management System). Głównym celem tej normy jest wspieranie użytkowników energii w optymalizowaniu systemów oraz w unowocześnianiu procesów, co prowadzi do poprawy ich efektywności energetycznej. Systematyczne, odpowiednie zarządzanie energią, prowadzi do obniżenia kosztów energii i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.
Zadaniem systemu EMS jest stałe monitorowanie sytuacji energetycznej w badanej jednostce, przedsiębiorstwie, czy organizacji. System pozwala na zmianę definicji dotychczasowej polityki zarządzania energią, bazującej na konkretnych danych. Pozwala wyznaczyć nowe założenia, nowy środek ciężkości, co pozwala osiągnąć lepszą efektywność energetyczną. Ponadto czynniki, wpływające na zużycie energii, należy poprawnie zidentyfikować, nazwać, zamodelować, aby można było je stale i systematycznie monitorować.
Głównym elementem prawidłowego i skutecznego działania systemu EMS jest zamknięty cykl zarządzania energią. Taki cykl składa się z 4 etapów:
- poprawne i odpowiednie rejestrowanie danych;
- ciągła analiza danych;
- analiza przepływu i zużycia energii;
- planowanie i optymalizacja zużycia energii z jednoczesnym zapewnieniem spełnienia wszystkich założeń, a także weryfikacja wyników i korekcja założeń.
Pierwszym krokiem nowoczesnej optymalizacji energii jest bardzo precyzyjna i jednocześnie szeroka rejestracja pełnej informacji o poziomie zużycia i jakości energii. Najistotniejsze jest to, by rozpocząć od rejestrowania danych pomiarowych, dotyczących największych udziałów energii w kosztach funkcjonowania (energia elektryczna, gaz, ogrzewanie). Aby dokonać szczegółowej oceny organizacji i stworzyć podstawy do odpowiednich działań w zakresie efektywności energetycznej, należy mierzyć jak najbardziej szczegółowo sieć elektryczną w przedsiębiorstwie. Duże firmy mają bardzo rozbudowaną sieć elektryczną, zatem jedyną realną drogą do jednoczesnego gromadzenia danych z wielu źródeł, są pomiary automatyczne za pomocą nowoczesnych liczników lub analizatorów zużycia energii. Prostym i jednocześnie skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie urządzeń wyposażonych w interfejsy, pozwalające komunikować się w czasie rzeczywistym, z odpowiednią szybkością i jakością.