Po założeniu systemu fotowoltaicznego często zapominamy o czynnościach takich jak systematyczne czyszczenie, pozwalające utrzymać system w ciągłej wydajności. Instalatorzy jak i sprzedawcy bardzo często nie wspominają także o dodatkowych czynnościach, aby nie odstraszyć klientów dodatkowymi obowiązkami.
Czy mycie paneli fotowoltaicznych ma sens?
Panele PV do wytworzenia energii potrzebują słońca. W jednym z wpisów pisaliśmy o zacienianiu paneli i o odśnieżaniu, do tego zestawu działań obniżających efektywność działania instalacji zaliczyć możemy również zabrudzenia. Punktowe zabrudzenia, np. ptasie odchody, mogą prowadzić do tzw. hot-spotów i uszkodzeń modułów. Regularne czyszczenie pozwala uniknąć strat na poziomie kilku procent rocznie. Zatem mycie paneli fotowoltaicznych zdecydowanie ma sens, co więcej regularne czyszczenie jest koniecznością i powinno stanowić nieodzowny element konserwacji. Z uwagi na te czynniki warto pamiętać o regularnym czyszczeniu modułów PV w sposób rzetelny oraz bezpieczny dla układu i osoby przeprowadzającej prace.
Mycie fotowoltaiki zamontowanej na dachu
W momencie podjęcia decyzji o systematycznym czyszczeniu paneli fotowoltaicznych należy wziąć pod uwagę złożoność całego systemu oraz miejsca montażu. Posiadając moduły zamontowane na dachu, mamy do nich ograniczony dostęp przez co poruszanie się wokół nich może być już w ogóle niemożliwe. Taka sytuacja może wiązać się z zakupem dodatkowego sprzętu specjalistycznego, na który może być konieczne posiadanie odpowiednich uprawnień.
Warto zastanowić się nad zleceniem czyszczenia paneli fotowoltaicznych specjalistycznej firmie, która posiada już doświadczenie oraz niezbędny sprzęt do wykonania usługi. Taka decyzja może jednak wiązać się z dodatkowymi kosztami, choć mogą być one mniejsze niż wymiana uszkodzonego podczas mycia modułu.
Samodzielne mycie paneli fotowoltaicznych
Montując panele fotowoltaiczne możemy spróbować oczyścić je samodzielnie z powierzchniowych zabrudzeń. Przystępując do czynności myjących modułu należy zapomnieć o wykorzystaniu popularnych i ułatwiających zadanie – myjek ciśnieniowych. Mycie paneli fotowoltaicznych myjką pod ciśnieniem możemy doprowadzić do uszkodzenia wierzchniej warstwy pojedynczych modułów. Samodzielne mycie paneli lepiej wykluczyć, jeśli wiąże się z pracą na wysokości, lepiej skorzystać z usług profesjonalnych firm, które posiadają odpowiednie przeszkolenie i systemy zabezpieczeń. Jeśli natomiast przydomowa instalacja znajduje się na ziemi, to samodzielne mycie paneli fotowoltaicznych należy wykonywać zgodnie z zaleceniami producentów i dbając przy tym o bezpieczeństwo swoje i instalacji.
Czym najlepiej myć panele fotowoltaiczne?
W przypadku silnych zabrudzeń należy stosować dedykowane środki czyszczące do paneli PV lub wodę demineralizowaną. Do czyszczenia paneli nie należy używać agresywnych środków myjących, gdyż mogą one spowodować uszkodzenie powierzchni. Najlepiej korzystać z profesjonalnych środków dedykowanych czyszczeniu instalacji PV, nie mając pewności lepiej dowiedzieć się na stronie producenta jak pozbyć się brudu i zanieczyszczeń.
Dlaczego do mycia wskazana jest woda demineralizowana?
Woda z kranu zawiera kamień, a ten może osadzić się na panelach. Do mycia najlepiej użyć zatem delikatnych materiałów, takich jak: miękka gąbka oraz woda destylowana lub nawet deszczówka. Chcąc umyć panele zwykłą woda z kranu należy mieć na uwadze, aby po tej czynności spłukać je wodą destylowaną. Pomijając etap oczyszczenia paneli fotowoltaicznych wodą destylowaną narażamy naszą instalację na pojawienie się osadu powstającego z kamienia.
Czyszczenie instalacji PV z liści i igieł na sucho
Nawet szybkie czyszczenie paneli fotowoltaicznych poprawia ich wydajność. Jeśli panele były czyszczone niedawno z zabrudzeń typu kurz i pył, a chcesz usunąć szybko liście, które osadziły się na panelach po ostatniej wichurze możesz to zrobić z pomocą szczotki teleskopowej o miękkim włosiu.
Kiedy najlepiej myć fotowoltaikę?
Nie należy myć rozgrzanych paneli fotowoltaicznych w słoneczny dzień. Takie prace najlepiej zaplanować na bardzo pochmurny dzień, wczesny ranek lub późny wieczór, ażeby uniknąć szoku termicznego oraz ryzyka uszkodzenia rozgrzanych paneli w kontakcie z zimną wodą.
Częstotliwość czyszczenia paneli fotowoltaicznych
Najczęściej, w czyszczeniu paneli fotowoltaicznych wyręcza nas regularnie padający deszcz, który spłukuje zalegający pył na modułach. W sytuacji gdy mamy suche lato, a w pobliżu naszego domu znajduje się droga gruntowa lub pole uprawne, warto w tym czasie umyć panele fotowoltaiczne.
Standardowo w skali roku powinno się dwukrotnie przystąpić do czyszczenia modułów fotowoltaicznych. Wszystko zależy od warunków atmosferycznych oraz umiejscowienia instalacji. W momencie występowania punktowych zabrudzeń (zwłaszcza w przypadku ptasich odchodów) powinno się reagować od razu. Niestety, tego typu plamy wpływają na działanie systemu fotowoltaicznego oraz mogą doprowadzić do trwałych odbarwień modułów.
Więcej ciekawostek i praktycznych porad znajdziesz na naszych szkolenie Certyfikowany Instalator Paneli Fotowoltaicznych – Zapraszamy OSZ OMEGA.