4,8

(32) 740 99 00

Pon. - Pt.: 8:00 - 16:00

Wyślij email

Odpisujemy do 24h

ul.Saturna 2

41-818 Zabrze

4,8

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych

Po założeniu systemu fotowoltaicznego często zapominamy o czynnościach takich jak systematyczne czyszczenie, pozwalające utrzymać system w ciągłej wydajności. Instalatorzy jak i sprzedawcy bardzo często nie wspominają także o dodatkowych czynnościach, aby nie odstraszyć klientów dodatkowymi obowiązkami.

Wszelkiego rodzaju punktowe zabrudzenia, pył osadzający się na panelach czy nawet większe zabrudzenia mają znaczny wpływ na wydajność naszego systemu fotowoltaicznego. Z uwagi na te czynniki warto pamiętać o regularnym czyszczeniu modułów fotowoltaicznych, zwłaszcza w sposób rzetelny oraz bezpieczny dla układu.

Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu

W momencie podjęcia decyzji o systematycznym czyszczeniu paneli fotowoltaicznych należy wziąć pod uwagę złożoność całego systemu oraz miejsca montażu. Posiadając moduły zamontowane na dachu, mamy do nich ograniczony dostęp przez co poruszanie się wokół nich może być już w ogóle niemożliwe. Taka sytuacja może wiązać się z zakupem dodatkowego sprzętu specjalistycznego, na który może być konieczne posiadanie odpowiednich uprawnień.

Warto zastanowić się nad zleceniem czyszczenia paneli fotowoltaicznych specjalistycznej firmie, która posiada już doświadczenie oraz niezbędny sprzęt do wykonania usługi. Taka decyzja może jednak wiązać się z dodatkowymi kosztami, choć mogą być one mniejsze niż wymiana uszkodzonego podczas mycia modułu.

Samodzielne mycie paneli fotowoltaicznych

Montując panele fotowoltaiczne możemy spróbować oczyścić je samodzielnie z powierzchniowych zabrudzeń. Przystępując do czynności myjących modułu należy zapomnieć o wykorzystaniu popularnych i ułatwiających zadanie – myjek ciśnieniowych. Mycie paneli fotowoltaicznych myjką pod ciśnieniem możemy doprowadzić do uszkodzenia wierzchniej warstwy pojedynczych modułów.

Do mycia najlepiej użyć delikatnych materiałów, takich jak: miękka gąbka oraz woda destylowana lub nawet deszczówka. W przypadku silnego zabrudzenia lub pojedynczych plam można próbować usunąć je bardzo delikatnym detergentem lub wymieszać w odpowiednich proporcjach wodę z octem. Chcąc umyć panele zwykłą woda z kranu należy mieć na uwadze, aby po tej czynności spłukać je wodą destylowaną. Pomijając etap oczyszczenia paneli fotowoltaicznych wodą destylowaną narażamy naszą instalację na pojawienie się osadu powstającego z kamienia.

 

Częstotliwość czyszczenia paneli fotowoltaicznych

Najczęściej, w czyszczeniu paneli fotowoltaicznych wyręcza nas regularnie padający deszcz, który spłukuje zalegający pył na modułach. W sytuacji gdy mamy suche lato, a w pobliżu naszego domu znajduje się droga gruntowa lub pole uprawne, warto w tym czasie umyć panele fotowoltaiczne.

Standardowo w skali roku powinno się dwukrotnie przystąpić do czyszczenia modułów fotowoltaicznych. Wszystko zależy od warunków atmosferycznych oraz umiejscowienia instalacji. W momencie występowania punktowych zabrudzeń (zwłaszcza w przypadku ptasich odchodów) powinno się reagować od razu. Niestety, tego typu plamy wpływają na działanie systemu fotowoltaicznego oraz mogą doprowadzić do trwałych odbarwień modułów.

Więcej ciekawostek i praktycznych porad znajdziesz na naszych szkolenie Certyfikowany Instalator Paneli Fotowoltaicznych – Zapraszamy OSZ OMEGA.

PODZIEL SIĘ POSTEM

UWAGA

Szanowni Klienci!

Prosimy o nieutożsamianie naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega oraz firmy Alfa Damian Cieślar z przedsiębiorstwem o zbliżonej nazwie: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa.

Informujemy, iż nie sprzedajemy zaświadczeń, potwierdzających ukończenie szkoleń w formie on-line i nie prowadzimy też egzaminów państwowych UDT/WIT w formie zdalnej.

Nie stosujemy również praktyk, polegających na wysyłaniu kurierem, materiałów szkoleniowych, rozwiązanych testów egzaminacyjnych do podpisu a także nie pobieramy pieniędzy za pośrednictwem firm kurierskich.

Zalecamy ostrożność, weryfikacje oferowanych usług szkoleniowych oraz serdecznie zapraszamy na profesjonalne szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek.