Jeżeli zastanawiasz się jak udzielać pierwszej pomocy to ten artykuł będzie stanowił dobry wstęp do poszerzania wiedzy z tego zakresu, którą możesz zdobyć np. na kursach pierwszej pomocy organizowanych w naszym ośrodku szkolenia zawodowego. Na wstępie warto zaznaczyć, że sformułowanie „pierwsza pomoc” jest bardzo rozległe i nie zawsze będzie wyglądać ona w ten sam sposób. Pierwsza pomoc u dzieci i dorosłych, może opierać się na podobnych schematach, jednak wykonuje się ją inaczej. Również w odmienny sposób należy podejść do osoby z urazem kręgosłupa i człowieka mającego oparzenia. Poniżej omówimy abc pierwszej pomocy, zapraszamy!
Czym jest pierwsza pomoc?
Pierwsza pomoc nie wymaga od nas rozwiniętej znajomości anatomii człowieka czy posiadania dyplomu medycyny, wręcz każdy z nas ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy, gdy jest świadkiem zdarzenia wymagającego interwencji. Nieudzielenie pomocy osobie w stanie grożącym utratą życia lub doznania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat w zgodzie z kodeksem karnym. Obowiązek udzielenia pierwszej pomocy jest niejako wymuszany przez prawo tylko w przypadkach, gdy taka pomoc nie zagraża życiu lub zdrowiu naszemu i innych ludzi. Za takie zagrożenia uznaje się ruch uliczny, pożar czy agresję osób będących w bezpośrednim otoczeniu poszkodowanego.
Jednak to nie prawo powinno być czynnikiem „motywującym” do działania a chęć niesienie pomocy. Określenie pierwsza pomoc odnosi się to czynności wykonywanych na poszkodowanej osobie w celu ratowania jej życia bądź zdrowia do momentu pojawianie się ratowników/lekarzy. Jest to bardzo ważne, gdyż pierwsza pomoc to często jedyna szansa na ocalenie życia poszkodowanego człowieka.
Pierwsza pomoc krok po kroku
Absolutną podstawą jest bezpieczeństwo towarzyszące osobie udzielającej pierwszej pomocy. Zanim przystąpisz do udzielania pomocy, upewnij się, że miejsce, w którym będzie udzielana pomoc jest bezpieczne i nie naraża Ciebie oraz poszkodowanego a jeżeli jest taka możliwość np. na drodze, czy jest prawidłowo oznaczone trójkątem ostrzegawczym.
Gdy zbliżysz się do ofiary pamiętaj, żeby nie ruszać ofiary, jeżeli nie wymaga tego sytuacja. Zanim przystąpisz do czynności opisanych poniżej, pamiętaj o zasadach ochrony osobistej. Poszkodowany nie będzie miał ze sobą kartoteki chorób, może to być nosiciel HIV czy HCV. Dlatego nie reaguj jak w filmach, gdzie nikt nie myśli o konsekwencjach i od razu przystępuje do resuscytacji krążeniowo oddechowej. Postaraj się znaleźć rękawiczki, czy specjalną maseczkę do sztucznego oddychania, gdy takiej nie masz ryzykujesz własne zdrowie.
Kolejnym krokiem jest ocena stanu ofiary zdarzenia. Można potrząsnąć taką osobę delikatnie za ramiona i spytać co się stało, jeżeli masz z nią kontakt nie ruszaj jej i zadzwoń pod numer alarmowy podając swoje dane osobowe, jak wyglądało zajście oraz informacje o tym kto i w jaki sposób jest poszkodowany. Dalsze twoje działania powinny skupić się na pomocy w obserwowalnych problemach jak krwotok zewnętrzny.
Gdy osoba jest nieprzytomna, ale ma wyczuwalne tętno i oddycha, należy ułożyć ją w pozycji bocznej bezpiecznej i zabezpieczyć przed utratą ciepła, albo nadmiernym słońcem. Jeżeli ewidentnie coś jest nie tak z rytmem oddechu i akcją serca, ułóż ofiarę na plecach i odchyl głowę. Gdy to nie pomoże, będziesz zmuszony do podjęcia się resuscytacji.
Jeżeli nie jesteś sam poproś kogoś o wezwanie pomocy i o to, aby pomógł tobie w masażu serca bądź wtłaczaniu powietrza do płuc poszkodowanego. Możecie również zmieniać się co jakiś czas, RKO to czynność wyczerpująca. Samego procesu resuscytacji nie będziemy omawiać, gdyż słowa to za mało, nic nie zastąpi praktycznego działania wykonanego na fantomie.
Szkolenie z pierwszej pomocy
Niezależnie czy chcesz odbyć szkolenie z pierwszej pomocy dla siebie czy skierować na nie swoich pracowników Omega będzie idealnym miejscem. Organizujemy szkolenia pierwszej mocy zakończone otrzymaniem certyfikatu. Szkolenie obejmuje zajęcia praktyczne, podczas którego wykładowca pokazuje na fantomie jak wykonywać podstawowe zabiegi, zabezpieczyć rany oraz jak reagować na konkretne sytuacje. Po odbyciu jednodniowego szkolenia, kursant posiada wiedzę teoretyczną i praktyczną, do udzielenia pierwszej pomocy w najczęstszych zdarzeniach. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty na kurs pierwszej pomocy.