4,8

(32) 740 99 00

Pon. - Pt.: 8:00 - 16:00

Wyślij email

Odpisujemy do 24h

ul.Saturna 2

41-818 Zabrze

4,8

Jak zostać spawaczem?

Wiele osób myśli o tym jak zostać spawaczem, czy warto nim zostać i jak wyglądają kursy, w tym krótkim wpisie postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania, dając wam niezbędne informacje, które pomogą wam obrać drogę zawodową.

Czy warto zostać spawaczem?

Filozoficzne pytanie kim być i co robić sprowadzone do tego co robić w życiu zawodowym, aby w pracy czuć satysfakcję i nie chodzić do niej jak na skazanie. Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy warto być spawaczem, gdyż każdy ma swoje własne wyobrażenia na temat tej pracy i oczekiwania z nią związane. Skupmy się więc tylko i wyłącznie na obiektywnych aspektach pracy spawacza.

Zacznijmy od tego, że zawody techniczne są poszukiwane w większości krajów, a w krajach takich jak Polska szczególnie. Umiejscowienie na mapie Europy sprzyja powstawaniu wielu hal, magazynów i innych budynków, przy których powstawaniu pracują spawacze, ale głównie chodzi tu o stałe miejsca pracy, które powstają dzięki zagranicznym inwestorom.

Rynek pracy potrzebuje spawaczy i można powiedzieć, że osoba z doświadczeniem nie będzie miała najmniejszych problemów ze znalezieniem pracy. Jednak znalezienie pracy samo w sobie nie jest wyczynem, znalezienie dobrze płatnej pracy jest powodem do samozadowolenia. Podążając za portalem wynagrodzenia.pl mediana zarobków spawacza wynosi 3196 zł netto, pokrywa się to z informacjami podawanymi przez inne serwisy oraz z ogłoszeniami o pracę. Zarobki zależne są oczywiście od firmy, miasta i doświadczenia samego spawacza. Doświadczeni spawacze mogą oczekiwać zarobków dwukrotnie wyższych.

Wiemy już, że z pracą nie ma problemów i pensja oscyluje w granicach średniej krajowej, która jak wiadomo zawyżana jest przez niewielki ułamek bogatych osób. Podejmując pracę za granicą można liczyć na zarobki rzędu 2000-3000 euro miesięcznie. Sprawdźmy teraz jak wygląda codzienna praca spawacza oraz jaki ma zakres obowiązków.

Spawacz jest osobą, która zajmuje się łączenie ze sobą elementów stalowych, miedzianych lub metalowych. Wykorzystuje do tego palniki, które topią elementy i łączą je ze sobą.

Dzień w pracy zaczyna się od zapoznania z projektem i przywdzianiem specjalnego odzienia ochronnego. Kolejnym krokiem jest przygotowanie miejsca pracy i rozplanowanie zadań. Później zostaje już praca. Ta odbywa się głównie na ternach budowy, warsztatach samochodowych, blacharniach i halach produkcyjnych, chociaż istnieje oczywiście wiele mniejszych firm, które również potrzebują spawacza na etat. Wiele prac spawacza różni się od siebie i ciężko narzekać na monotonnie, jest to idealne zajęcie dla indywidualistów.

Jak zostać spawaczem?

Jeżeli chcesz zostać spawaczem, musisz posiadać dobre zdrowie. Pomimo wielu środków ostrożności, praca spawacza odbywa się w trudnych warunkach i jest wymagająca fizycznie, choć nie na tyle, aby nie zauważać kobiet pracujących w tym zawodzie. Przeciwskazaniami są wady wzroku i zaburzenia równowagi.

Spawanie jest pracą, która wymaga dużych zdolności manualnych i opanowania. Wykonać spaw będzie potrafiła większość ludzi po krótkim przeszkoleniu, ale aby ten był trwały i dobrze wykonany to wymagane są odpowiednie szkolenia i godziny spędzone przy pracy. Dobry spawacz jest dokładny, cierpliwy, wytrzymały i sumienny.

Omówiliśmy już cechy fizyczne i mentalne predysponujące Cię do zastania spawaczem, pomówmy teraz o wykształceniu i wieku. Pewnych ograniczeń się nie przeskoczy, w zgodzie z prawem spawaczem może zostać osoba, która ukończyła 18 lat oraz posiada ukończoną przynajmniej szkołę podstawową, w większych firmach zazwyczaj wymagane jest średnie wykształcenie. Do tego dochodzi konieczność pozytywnego przejścia badań u lekarza medycyny pracy.

Ostatnim krokiem do zostania spawaczem jest zdanie odpowiednich kursów i zdobycie książeczki spawacza.

Jak wygląda kurs spawacza?

W naszym ośrodku prowadzimy kursy spawania różnymi metodami: MAG, PE, TIG, kurs spawania gazowego oraz kurs spawania elektrycznego. Opisywanie różnic występujących między tymi metodami zajęłoby sporo miejsca, więc najlepiej będzie, jak wejdziesz na powyższe strony i dowiesz się o nich trochę więcej.

Niezależnie na to na jaki kurs się zdecydujesz, będzie on podzielony na część teoretyczną oraz praktyczną. Po ukończeniu kursu jest się zgłaszanym do egzaminu, a po jego zdaniu kursant otrzymuje książeczkę spawacza lub odpowiedni wpis do już posiadanej książeczki.

Czas trwania kursów jest różny ale nie przekracza jednego miesiąca. Wybierając nasz ośrodek szkolenia zyskasz możliwość uczenia się od najlepszych wykładowców, którzy niemal gwarantują zdanie końcowego egzaminu, gdyż posiadamy blisko 96% zdawalność.

PODZIEL SIĘ POSTEM

UWAGA

Szanowni Klienci!

Prosimy o nieutożsamianie naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega oraz firmy Alfa Damian Cieślar z przedsiębiorstwem o zbliżonej nazwie: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa.

Informujemy, iż nie sprzedajemy zaświadczeń, potwierdzających ukończenie szkoleń w formie on-line i nie prowadzimy też egzaminów państwowych UDT/WIT w formie zdalnej.

Nie stosujemy również praktyk, polegających na wysyłaniu kurierem, materiałów szkoleniowych, rozwiązanych testów egzaminacyjnych do podpisu a także nie pobieramy pieniędzy za pośrednictwem firm kurierskich.

Zalecamy ostrożność, weryfikacje oferowanych usług szkoleniowych oraz serdecznie zapraszamy na profesjonalne szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek.