4,8

(32) 740 99 00

Pon. - Pt.: 8:00 - 16:00

Wyślij email

Odpisujemy do 24h

ul.Saturna 2

41-818 Zabrze

4,8

Mam uprawnienia na wózki widłowe bez UDT

Zdarza się, że są jeszcze wśród pracowników osoby, które posiadają imienne zezwolenia na wózki widłowe, które zostały nadane przez zakład. Niestety, niedawno weszła nowa ustawa, która zakazuje ich używania, co automatycznie skutkuje, że są one niewystarczające do pracy przy wózkach widłowych. Teraz jedynymi w pełni ważnymi uprawnieniami są legitymacje wydawany przez UDT. Do posiadania uprawnień na wózki widłowe należy przejść szkolenia oraz zdać egzamin państwowy.

Czy możliwe jest jeżdżenie wózkiem widłowym bez UDT?

Posiadanie uprawnień na wózki widłowego bez UDT było możliwe przed 2019 rokiem. Wtedy to weszła nowa ustawa, która reguluje tę kwestię. Obsługiwanie wózka widłowego bez odpowiednich szkoleń oraz pozytywnego zaliczenia egzaminu państwowego będzie niemożliwe.

Dawne uprawnienia wydawane przez pracodawcę obowiązywały jedynie na terenie zakładu pracy oraz podczas trwania umowy, natomiast te wydawane przez UDT są ważne zarówno na całym terytorium kraju jak i poza jego granicami.

Oczywiście, ustawa z dnia na dzień nie odbiera uprawnień oraz pracy osobom, które dawne uprawnienia posiadają. Przewidziany jest okres, w którym należy odbyć szkolenie i zdać egzamin, bądź zmienić pracę na inną. W zależności od tego, w którym roku zostało stare uprawnienie wydane, wydłuża się czas, do którego zachowa ono swoją ważność.

  • wystawione do dnia 31.12.2004 r. ważne są maksymalnie do 31.12.2023 r.
  • wystawione do dnia 31.12.2014 r. ważne są maksymalnie do 31.12.2026 r.
  • wystawione do dnia 1.01.2015 r. ważne są maksymalnie do 31.12.2027 r.

Kiedy i jak zdobyć uprawnienia na wózki widłowe bez UDT

Posiadanie uprawnień na wózki widłowe bez UDT dobiega końca. Od niedawna, aby móc obsługiwać takie urządzenia należy przejść kursy szkoleniowe, a także wykazać się profesjonalną wiedzą oraz umiejętnościami na egzaminie państwowym.

 

O uprawnienia UDT może zgłaszać się każdy, kto spełnia wymagania oraz ukończył 18 r. ż., a także posiada zgodę lekarza. Każdy pracodawca zobowiązany jest, aby na terenie jego zakładu pracy były zachowane wszystkie normy, dlatego może on swoich operatorów wózków widłowych skierować na szkolenie, aby mogli kontynuować swoją pracę.

PODZIEL SIĘ POSTEM

UWAGA

Szanowni Klienci!

Prosimy o nieutożsamianie naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega oraz firmy Alfa Damian Cieślar z przedsiębiorstwem o zbliżonej nazwie: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa.

Informujemy, iż nie sprzedajemy zaświadczeń, potwierdzających ukończenie szkoleń w formie on-line i nie prowadzimy też egzaminów państwowych UDT/WIT w formie zdalnej.

Nie stosujemy również praktyk, polegających na wysyłaniu kurierem, materiałów szkoleniowych, rozwiązanych testów egzaminacyjnych do podpisu a także nie pobieramy pieniędzy za pośrednictwem firm kurierskich.

Zalecamy ostrożność, weryfikacje oferowanych usług szkoleniowych oraz serdecznie zapraszamy na profesjonalne szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek.