4,8

(32) 740 99 00

Pon. - Pt.: 8:00 - 16:00

Wyślij email

Odpisujemy do 24h

ul.Saturna 2

41-818 Zabrze

4,8

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych? Czy powinniśmy to robić?

Gdy nadchodzi sezon zimowy, zaczyna się również sezon odśnieżania między innymi samochodów, chodników, dróg czy dojazdów do własnych domów. W związku z tym nasuwa się również pytanie, czy panele fotowoltaiczne też należy odśnieżyć, aby zalegający śnieg nie zmniejszał dodatkowo wydajności paneli podczas sezonu zimowego oraz w jaki sposób wykonać tą czynność.

 

Mogłoby się wydawać, że odśnieżenie paneli fotowoltaicznych jest proste, zwłaszcza jak są zamontowane na gruncie lub na dachu. Należy mieć na uwadze, że niewłaściwe usunięcie zalegającego śniegu z wierzchniej warstwy modułu może doprowadzić do poważnych konsekwencji w postaci nieprawidłowej pracy całej instalacji fotowoltaicznej.

 

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu

Posiadacze modułów fotowoltaicznych umiejscowionych na dachu muszą wziąć pod uwagę utrudniony dostęp do nich, co za tym idzie poruszanie się pomiędzy panelami fotowoltaicznymi jest trudniejsze. Również istnieje możliwość, że podczas wykonywania takiej czynności zalegający śnieg może osunąć się na osobę wykonującą czynności odśnieżające.

 

W okresie zimowym trzeba liczyć się nie tylko z występowaniem śniegu, ale również gołoledzi. Chcąc usunąć warstwę lodu możemy doprowadzić do uszkodzenia powierzchni paneli fotowoltaicznych pozostawiając trwałe zarysowania i ślady na szklanych powierzchniach. Do takich sytuacji dochodzi najczęściej poprzez niedostosowanie odpowiednich narzędzi użycie zbyt dużej siły czy niewłaściwe posługiwanie się narzędziami. Decydując się na oczyszczenie paneli środkami chemicznymi zwłaszcza zbyt agresywnymi w swoim działaniu, może dojść do uszkodzenia powierzchni samych modułów a nawet poszycia dachu doprowadzając między innymi do utlenienia warstwy ochronnej lub korozji.

 

Niestety zdecydowana większość prób samodzielnego usunięcia zalegającego śniegu na panelach fotowoltaicznych kończy się zarysowaniem, a nawet uszkodzeniem modułów, co w konsekwencji wiąże się z wizytą wyspecjalizowanego serwisanta oraz wymianą uszkodzonej instalacji na całkowicie nową.

 

Czy śnieg wpływa na pracę instalacji fotowoltaicznej?

Tak naprawdę zalegający śnieg na modułach fotowoltaicznym ma znikomy wpływ na działanie całego systemu, ponieważ w sezonie zimowym dni i tak są krótkie oraz bardzo często pochmurne. Trzeba mieć na uwadze, że w tym czasie do modułów dociera nieduża ilość promieni słonecznych co w naturalny sposób obniża możliwości pracy całej instalacji fotowoltaicznej.

Wykonując obliczenia mające pomóc w doborze odpowiedniej mocy instalacji oraz prognozując roczne zyski z produkcji własnej energii elektrycznej, trzeba mieć na uwadze zasłonięte powierzchnie modułów przez śnieg, jak i również złą pogodę występującą w ciągu roku. Warto podkreślić, że w okresie zimowym roczna produkcja energii w Polsce wynosi zaledwie kilka procent.

 

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych – czy warto?

Decydując się na samodzielne odśnieżanie powierzchni modułów fotowoltaicznych trzeba mieć na uwadze, że powierzchnia paneli jest szklana i trzeba używać narzędzi wykonanych z miękkich materiałów, aby nie pozostawiać trwałych zarysowań. Obecnie na rynku nie ma środków   dedykowanych tylko do paneli fotowoltaicznych, a co za tym idzie nie ma stuprocentowej pewności co do ich bezpieczeństwa. Również nieumiejętne posługiwanie się tymi środkami może doprowadzić do uszkodzenia czyszczonych powierzchni. 

 

Próba usunięcia z modułów zalegającego mokrego, twardego śniegu oraz znajdującej się pod nim warstwy lodu wiąże się z ogromnym ryzykiem uszkodzenia systemu fotowoltaicznego. W takich sytuacjach na pewno nie wolno korzystać ze standardowej łopaty służącej do odśnieżania dachu.

 

Pomysł na odśnieżenie instalacji fotowoltaicznych poprzez wykorzystanie specjalistycznych taśm czy mat grzewczych może być niemiarodajny. Tego typu systemy do pracy potrzebują prądu, więc może dojść do sytuacji, gdzie wykorzystamy więcej prądu do działania systemu grzewczego niż jest w stanie wyprodukować zamontowana fotowoltaika w okresie zimowym. 

 

Występowanie śniegu nie jest przeciwwskazaniem do montażu systemu fotowoltaicznego. W momencie, gdy powierzchnia modułów fotowoltaicznych nie jest pokryta śniegiem, a promienie słoneczne odbijają się od śniegu otaczającego, całą instalację może dojść do zwiększenia natężenia promieniowania docierającego do paneli, dzięki temu zwiększyć produkcję własnego prądu.

 

Wiele tego typu zagadnień dotyczących właściwego zarówno użytkowania jak i montażu uzyskasz na szkoleniu – Certyfikowany Instalator Paneli Fotowoltaicznych Zapraszamy !

PODZIEL SIĘ POSTEM

UWAGA

Szanowni Klienci!

Prosimy o nieutożsamianie naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega oraz firmy Alfa Damian Cieślar z przedsiębiorstwem o zbliżonej nazwie: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa.

Informujemy, iż nie sprzedajemy zaświadczeń, potwierdzających ukończenie szkoleń w formie on-line i nie prowadzimy też egzaminów państwowych UDT/WIT w formie zdalnej.

Nie stosujemy również praktyk, polegających na wysyłaniu kurierem, materiałów szkoleniowych, rozwiązanych testów egzaminacyjnych do podpisu a także nie pobieramy pieniędzy za pośrednictwem firm kurierskich.

Zalecamy ostrożność, weryfikacje oferowanych usług szkoleniowych oraz serdecznie zapraszamy na profesjonalne szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek.