4,9

(32) 740 99 00

Pon. - Pt.: 8:00 - 16:00

Wyślij email

Odpisujemy do 24h

ul.Saturna 2

41-818 Zabrze

4,9

Uprawnienia SEP rodzaje

Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć w sposób zwięzły i klarowny na pytanie co to są uprawnienia SEP nazywane też sepowskimi oraz jaki rodzaje uprawnień ŚSEP wyróżniamy. Temat wart poruszenia głównie ze względu rosnącego zainteresowania tego typu uprawnieniami. Zatem nie przedłużajmy i przejdźmy do najważniejszych informacji na temat uprawnień energetycznych.

Uprawnienia SEP co to?

Chcąc wyjaśnić czym są uprawnienia SEP, warto zacząć od rozwikłania skrótu, który oznacza Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Już samo to powinno nakierować Cię, na to z jakimi uprawnieniami mamy do czynienia. Uprawnienia sepowskie pozwalają podjąć pracę z urządzeniami pracującymi przy prądzie do określonego natężenia. Zasadniczo uprawnienia SEP przybierają również nazwę uprawnień energetycznych albo elektrycznych.

Termin SEP jest doskonale znany, każdej osobie pracującej w światku elektryków albo po prostu interesującej się elektryką. Jeżeli planujesz rozpocząć karierę zawodową jako elektryk uprawnienia SEP będą wymagane przez większość firm. Zasadniczo uprawnienia SEP to podstawa na rynku pracy wśród elektryków, ale nie każdy je posiada więc możesz zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy już na samym starcie. Pracy elektrykom w najbliższej przyszłości nie będzie brakować. Coraz większa elektryfikacja, daje szanse nie tylko na znalezienie jakiejś pracy, ale takiej która będzie dobrze płatna.

Wiesz już co o jest SEP, ale pozostaje jeszcze do rozwikłania kwestia tego jakie rodzaje uprawnień SEP dostępne są do zdobycia oraz jak to zrobić.

Typy uprawień SEP

Zasadniczo wyróżniamy 3 rodzaje uprawnień SEP. Pierwszym z nich są kursy elektryczne, czyli G1 kierowane do osób pracujących przy urządzeniach, instalacjach i sieciach elektroenergetycznych wytwarzające, przetwarzające i zużywające energię elektryczną.

Drugi rodzaj stanowią kursy energetyczne nazywane również kursami cieplnymi opisane jako G2. Dedykowane są osobą zajmującym się eksploatacją lub dozorem urządzeń, instalacji i sieci cieplnych.

Ostatnia grupa związana jest z energią gazową. Uprawnienia gazowe G3 pozwalają pracownikom zajmować się eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych.

SEP rodzaj G1 (uprawnienia elektryczne)

  • urządzenia prądotwórcze przyłączone do krajowej sieci elektroenergetycznej bez względu na wysokość napięcia znamionowego;
  • urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne o napięciu nie wyższym niż 1 kV;
  • urządzenia, instalacje i sieci o napięciu znamionowym powyżej 1 kV;
  • zespoły prądotwórcze o mocy powyżej 50kW;
  • urządzenia elektrotermiczne;
  • urządzenia do elektrolizy;
  • sieci elektryczne oświetlenia ulicznego;
  • elektryczna sieć trakcyjna;
  • elektryczne urządzenia w wykonaniu przeciwwybuchowym;
  • aparatura kontrolno-pomiarowa oraz urządzenia i instalacje automatycznej regulacji, sterowania i zabezpieczeń urządzeń i instalacji wymienionych w pkt 1-9.

SEP rodzaj G2 (uprawnienia ciepłownicze)

  • kotły parowe oraz wodne na paliwa stałe, płynne i gazowe, o mocy powyżej 50kW, wraz z urządzeniami pomocniczymi;
  • sieci i instalacje cieplne wraz z urządzeniami pomocniczymi, o przesyle ciepła powyżej 50 kW;
  • turbiny parowe oraz wodne o mocy powyżej 50 kW, wraz z urządzeniami pomocniczymi;
  • przemysłowe urządzenia odbiorcze pary i gorącej wody, o mocy powyżej 50 kW;
  • urządzenia wentylacji, klimatyzacji i chłodnicze, o mocy powyżej 50 kW;
  • pompy, ssawy, wentylatory i dmuchawy, o mocy powyżej 50 kW;
  • sprężarki o mocy powyżej 20 kW oraz instalacje sprężonego powietrza i gazów technicznych;
  • urządzenia do składowania, magazynowania i rozładunku paliw, o pojemności składowania odpowiadającej masie ponad 100 Mg;
  • piece przemysłowe o mocy powyżej 50 kW;
  • aparatura kontrolno-pomiarowa i urządzenia automatycznej regulacji do urządzeń i instalacji wymienionych w pkt 1-9.

SEP rodzaj G3 (uprawnienia na instalacje gazowe)

  • urządzenia do produkcji paliw gazowych, generatory gazu;
  • urządzenia do przetwarzania i uzdatniania paliw gazowych, rozkładanie paliw gazowych, urządzenia przeróbki gazu ziemnego, oczyszczalnie gazu, rozprężanie i rozlewanie gazu płynnego, odazotownie, mieszalnie;
  • urządzenia do magazynowania paliw gazowych;
  • sieci gazowe przesyłowe o ciśnieniu nie wyższym niż 0,5 MPa (gazociągi i punkty redukcyjne, stacje gazowe;
  • sieci gazowe rozdzielcze o ciśnieniu powyżej 0,5 MPa (gazociągi, stacje gazowe, tłocznie gazu);
  • urządzenia i instalacje gazowe o ciśnieniu nie wyższym niż 5 kPa;
  • przemysłowe odbiorniki paliw gazowych o mocy powyżej 50 kW;
  • turbiny gazowe;
  • aparatura kontrolno-pomiarowa, urządzenia sterowania do sieci, urządzeń i instalacji wymienionych w pkt 1-9.

Uprawnienia SEP nie są nadawane dożywotnio, wygasają po 5 latach od dnia ich wydania więc należy pamiętać, żeby mieć aktualne uprawnienia a jako pracodawca również powinieneś to kontrolować.

Jak zdobyć uprawnienia energetyczne (tzw. sepowskie)?

Wiesz już niemal wszystko na temat tego co to są uprawnienia SEP i jakie występują rodzaje uprawnień ŚSEP to teraz wypada się dowiedzieć, jak można stać się certyfikowany elektrykiem z uprawnieniami do wykonywania zawodu w konkretnych warunkach. Na szczęście procedura jest bardzo prosta wystarczy skorzystać z możliwości jakie daje OMEGA Centrum Kształcenia Zawodowego.

Szkolenia SEP

Zapraszamy wszystkie osoby do skorzystania z oferty na:

Dodatkowo w ofercie posiadamy kursy energetyczne skierowane do osób chcących szkolić się z pomiarów instalacji elektrycznych albo chcących uzyskać certyfikat instalatorów systemów Fotowoltaicznych i Pomp Ciepła.

Kursy energetyczne należą do bardzo przyjemnych kursów głównie za sprawą krótkiego szkolenia, które trwa kilka godzin. Należy pamiętać, że podejście do egzaminu wymaga osobnej opłaty oraz wyrażenia takiej chęci. To nie szkoła, więc egzamin możesz tylko zdać albo nie, niema pośrednich wyników. Świadectwo wydawane jest do 14 dni po pozytywnym zakończeniu egzaminu.

Do kursów mogą przystąpić osoby pełnoletnie z minimum podstawowym wykształceniem.

Szkolenie przygotuje Cię do pracy na Twoim stanowisku. Niezależnie od tego czy wybierzesz kurs G1, G2 czy G3 otrzymasz potężną dawkę wiedzy, która będzie pomocna przez cały okres pracy, ale również pomoże zdać Ci egzamin i uzyskać uprawnienia SEP. Możemy pochwalić się, tym, że nasi kursanci zdają egzaminy na poziomie ponad 95%. Jeżeli wiążesz swoją przyszłość z pracą w energetyce czekamy na Ciebie!

PODZIEL SIĘ POSTEM

UWAGA

Szanowni Klienci!

Prosimy o nieutożsamianie naszego Ośrodka Szkolenia Zawodowego Omega oraz firmy Alfa Damian Cieślar z przedsiębiorstwem o zbliżonej nazwie: Ośrodek Szkolenia Zawodowego Alfa.

Informujemy, iż nie sprzedajemy zaświadczeń, potwierdzających ukończenie szkoleń w formie on-line i nie prowadzimy też egzaminów państwowych UDT/WIT w formie zdalnej.

Nie stosujemy również praktyk, polegających na wysyłaniu kurierem, materiałów szkoleniowych, rozwiązanych testów egzaminacyjnych do podpisu a także nie pobieramy pieniędzy za pośrednictwem firm kurierskich.

Zalecamy ostrożność, weryfikacje oferowanych usług szkoleniowych oraz serdecznie zapraszamy na profesjonalne szkolenia organizowane przez nasz Ośrodek.